Środowisko

Jarmark Świętojański w Tucholi fot. TPK
Jarmark Świętojański w Tucholi fot. TPK

Jarmark Świętojański w Tucholi

25 czerwca 2022 r. na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Muzeum Borów Tucholskich odbył się Jarmark Świętojański zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Tucholi oraz Tucholski Park Krajobrazowy. Patronat honorowy nad jarmarkiem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki i Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

W ramach wydarzenia można było odwiedzić stoiska z rękodziełem – haftami lokalnymi, plecionkami, biżuterią, kosmetykami, lokalnymi potrawami i napojami przyrządzonymi przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Tucholski Park Krajobrazowy przygotował dla zwiedzających ofertę edukacyjną i promocyjną. Pracownicy opowiadali o biologii, ekologii, zagrożeniach i sposobach ochrony dzikich pszczół, które żyją samotnie w przyrodzie. To właśnie dzięki nim mamy owoce i warzywa. Na stoisku można było zobaczyć świat oczami owada, dowiedzieć się, jak wygląda ich cykl rozwojowy, w jaki sposób wykonać hotel dla dzikich zapylaczy oraz jakie rośliny preferują pszczoły samotnice. Druga część stoiska TPK była poświęcona sekretom królestwa grzybów. Uczestnicy jarmarku poznali różnice morfologiczne pomiędzy śmiertelnie trującym muchomorem zielonawym (sromotnikowym) i jadalnymi sobowtórami – pieczarką, gąską zielonką i czubajką kanią. Pracownicy przypomnieli również zasady bezpiecznego grzybobrania i zwrócili uwagę, co robić aby nie niszczyć przy tej okazji przyrody. Na stoisku prezentowano modele znanych wszystkim gatunków grzybów jadalnych oraz trujących, a także mniej znanych – chronionych, które można spotkać w Borach Tucholskich. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się stolik z przygotowanymi kolorowankami edukacyjnymi przedstawiającymi dzikie zapylacze i grzyby. Na drugim stoisku promowano  walory przyrodnicze i turystyczne Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Pracownicy zaprezentowali model skarpy, w której żyje zimorodek  w okresie lęgowym oraz makietę tego ptaka, który jest symbolem znajdującym się w logo Parku. Zwiedzający mogli się dowiedzieć wielu ciekawostek dotyczących jego biologii i ekologii. Zainteresowane osoby mogły również poszerzyć swoją wiedzę na temat nietoperzy, które są inwentaryzowane na terenie TPK od wielu lat. Rozdawano materiały edukacyjno-promocyjne – mapy, informatory i pocztówki.

 

W trakcie jarmarku nagrodzono zwycięskie prace w konkursie plastycznym pt. „Jak wygląda kwiat paproci. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęły 92 prace wykonane przez uczniów szkół podstawowych i przedszkoli z terenu powiatu tucholskiego. Uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu gwary borowiackiej. Oprawę muzyczną przygotowały zespoły: „Cisowianie”, „Kasztelanki” i Tomasz Kotowski. Dużą atrakcją było stoisko kwiaciarni „Tulipan” w Tucholi, na którym Pani Agnieszka prowadziła warsztaty z plecenia wianków z polnych kwiatów.

 

W jarmarku wzięło udział ponad 450 osób. Imprezę dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Tekst: Barbara Grzesiak TPK

 

Dyrektor i pracownicy Tucholskiego PK przed stoiskami edukacyjno-promocyjnymi fot. TPKEdukacja na temat dzikich pszczół fot. TPKJarmark Świętojański w Tucholi fot. TPKKolorowanki edukacyjne fot. TPKOrganizatorzy jarmarku fot. TPKPromocja TPK fot. TPKPromocja walorów turystycznych i przyrodniczych TPK fot. TPKStoisko edukacyjne TPK - dzikie pszczoły fot. TPKStoisko edukacyjne TPK - grzyby fot. TPKStoisko promocyjne TPK fot. TPK