Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Informacje Departamentu

Informacje Departamentu

Baner - korupcja szkodzi zdrowiu

 

Światowy Dzień Serca

Grafika - Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca to święto obchodzone corocznie w ponad 120 krajach w dniu 29 września. Inicjatorem tego wydarzenia jest World Heart Federation, którego aktywnym członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Głównym celem Światowego Dnia Serca jest edukacja i promocja zdrowego stylu życia oraz profilaktyki jako najskuteczniejszego sposobu zachowania zdrowia. Hasło tegorocznego Dnia Serca ustalone przez Światową Federację Serca to: Use Heart For Every Heart–w j. polskim „Miej Serce dla Serca”. 

Czytaj więcej

Światowy Dzień Farmaceuty

Grafika wykonana w programie CANVA

25 września przypada Światowy Dzień Farmaceuty jako samodzielnego zawodu medycznego. Obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Farmaceutów Tureckich. Data obchodów upamiętnia powstanie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej 25 września 1912 roku. Celem święta jest pokazanie pozytywnego wpływu farmaceutów na nasze zdrowie.

Czytaj więcej

Światowy Dzień bez Samochodu obchodzimy 22 września

Grafika - Światowy Dzień bez Samochodu

Stanowi on zwieńczenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który trwa od 16 września.

Czytaj więcej

Wrzesień – Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera

Grafika wykonana w programie CANVA - obrazek z napisem 21 września światowy dzień choroby Alzheimera

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, a cały wrzesień to czas, kiedy lekarze, bliscy chorych i sami chorzy starają się zwrócić uwagę ludzi zdrowych na tę chorobę, która dotyka coraz więcej osób. Od 2001 roku to wrzesień został ogłoszony Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera.

Czytaj więcej

Europejski Dzień Prostaty

Grafika - Europejski Dzień Prostaty

Słowo prostata, brzmi jak poważna diagnoza. Wiele osób uważa, że posiadanie prostaty jest czymś groźnym i należy się tej prostaty wystrzegać. Dla rozwiania błędnych teorii i objaśniania czym jest prostata, w 2006 roku z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego ustanowiono 15 września  jako Europejski Dzień Prostaty.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Grafika - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto zainicjowało w 2003 roku Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH).

Czytaj więcej

Ratownicy medyczni świętują!

Grafika - Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, po raz pierwszy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego. Profesja ta, podobnie jak wszystkie zawody w służbie zdrowia zasługuje na społeczne uznanie. Praca ratownika medycznego polega bowiem na udzielaniu fachowej pomocy w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi.

Czytaj więcej

Fizjoterapeuta – nie(d)oceniona pomoc w zapaleniu stawów

Logo World PT Day 2023

8 września na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Fizjoterapii. Głównym tematem tegorocznych obchodów jest zapalenie stawów, ze szczegółowym zwróceniem uwagi na niektóre jego formy, w tym reumatoidalne zapalenie stawów i osiową spondyloartropatię.

Czytaj więcej

Czerniak – profilaktyka nie tylko latem

Profilaktyka czerniaka, grafika dekoracyjna

Czerniak charakteryzuje się bardzo agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne  w leczeniu farmakologicznym. Najczęściej czerniaki pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.

Czytaj więcej

A może jednak za dużo … - Światowy Dzień Pracoholików

Grafika - Światowy Dzień Pracoholików

12 sierpnia przypada Światowy Dzień Pracoholików. Według badań CBOS, w 2019 r. aż 11 proc. Polaków zmagało się z pracoholizmem, a prawie co piąty mieszkaniec naszego kraju jest realnie zagrożony uzależnieniem od pracy (19,1% badanych).

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.