Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Informacje Departamentu

Informacje Departamentu

Baner - korupcja szkodzi zdrowiu

 

25 września - Światowy Dzień Farmaceuty

Farmaceuta to jeden z najstarszych zawodów na świecie. Jego historia sięga około 3000 w. p.n.e. W 2009 roku Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna na spotkaniu rady w Stambule zainicjowała Światowy Dzień Farmaceuty, który obchodzony jest 25 września.

Czytaj więcej

29 września - Światowy Dzień Serca

Grafika - 29 września - Światowy Dzień Serca

Wyzwania, z jakimi musimy mierzyć się w czasach pandemii, przypominają nam jak ważny jest aspekt zdrowotny naszego życia. Dotyczy to także (a może szczególnie) naszego organu, o którym tak często zwykliśmy zapominać, a którego święto obchodzimy  29 września, ustanowionego jako Światowy Dzień Serca.

Czytaj więcej

Dzień bez Samochodu

Grafika - Dzień bez Samochodu

„Dzień bez Samochodu” ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Choroby Alzhaimera

Grafika - Światowy Dzień Choroby Alzhaimera

Ryzyko zachorowania na chorobę Alzhaimera wzrasta z wiekiem. Im człowiek starszy, tym większe ryzyko zachorowania. Choroba może pojawić się u 6 % osób po 65 roku życia, a u osób powyżej 80 roku życia może dotyczyć 20 %.

Czytaj więcej

17 września 2020 - Światowy Dzień Dawcy Szpiku (World Marrow Donor Day)

Grafika - Światowy Dzień Dawcy Szpiku

17 września, obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku. Ponad półtora miliona osób figuruje w polskiej bazie potencjalnych dawców szpiku z krwi. To święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie dołączyli do bazy Dawców szpiku, żeby zwiększyć szansę na uratowanie życia swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, a także tych Dawców, którzy już pomogli pacjentom cierpiącym na nowotwór krwi lub inną chorobę wymagającą przeszczepienia. To także szczególny dzień dla DKMS, ponieważ aż ponad 10 milionów Dawców pochodzi właśnie z ich 7 baz!

Czytaj więcej

Leki bez szkody – dowiedz się, sprawdź, zapytaj

Logo WHO Patient Safety Day 2022

W tym roku, po raz czwarty w historii, obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). 17 września zwracamy szczególną uwagę na zagadnienia związane z jakością leczenia oraz poprawą bezpieczeństwa pacjentów podczas udzielania świadczeń opieki medycznej. Święto to jest mocno zakorzenione w podstawowej zasadzie medycyny – po pierwsze nie szkodzić.

Czytaj więcej

Panowie! Badajcie się!

Zespół Wydziału Zdrowia, Fot. Szymon Zdziebło

15 września został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne - Europejskim Dniem Prostaty. Pierwszy raz obchodzono go 15 września 2016 r. Ma on mieć przede wszystkim walor profilaktyczny oraz przypominać, jak ważne jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.

Czytaj więcej

Pies w służbie zdrowiu!

Fot. Pupile pracowników Wydziału Zdrowia. Autor grafiki: Barbara Ptaszyńska

Badania naukowe prowadzone nad wpływem posiadania psa a zdrowiem człowieka wykazały, że stała opieka nad czworonogiem ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Osoby obcujące z psami i zaangażowane w opiekę poświęcają więcej czasu na aktywność fizyczną, spacerują, biegają, rzucają piłki i to nie zależnie od pogody, lepiej też się odżywiają, Skutkiem tego są prawidłowe wyniki jeśli chodzi o poziom glukozy we krwi. Oczywiście może być również i tak, że osoby zdrowe częściej decydują się na adopcję psa, niż ludzie z różnego rodzaju dolegliwościami. Faktem jest jednak, że więcej ruchu zapewnia zdrowsze serce i mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.  

Czytaj więcej

21 sierpnia przypada Dzień Optymisty

Grafika - Dzień Optymisty

Zjawisko optymizmu w dzisiejszych czasach jest różnie postrzegane i  definiowane. Jednym z popularniejszych określeń optymizmu jest „pozytywne nastawienie do życia”.

Czytaj więcej

Stop WZW - żeby wyleczyć, trzeba zdiagnozować

Projekt stworzony w Canva, grafika przedstawia wątrobę na niebieskim tle z napisem: Stop WZW, 28 lipiec 2022 Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, autor: Sylwia Lemańska-Gerc

Co roku, 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) – zakaźnej choroby wątroby, która nie leczona prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych takich jak marskość wątroby lub pierwotny rak wątroby.  

Wyróżniamy pięć głównych szczepów wirusa zapalenia wątroby – A,B,C,D i E. Do zakażenia wirusami WZW A, D i E dochodzi poprzez spożycie skażonej żywności lub wody, rzadziej poprzez bezpośredni kontakt z osoba zarażoną. W krajach wysokorozwiniętych do tego typu zakażeń dochodzi rzadziej niż w krajach z niskimi warunkami sanitarnymi.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone