Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Informacje Departamentu

Informacje Departamentu

Baner - korupcja szkodzi zdrowiu

 

Bezpieczni w warunkach pandemii COVID-19?

Seminarium problemowe - Bezpieczeństwo społeczno ekonomiczne Województwa Kujawsko Pomorskiego w warunkach pandemii COVID 19. 24 listopada 2021 r.

W dniu 24 listopada 2021 r. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku k/Bydgoszczy odbyło się seminarium problemowe poświęcone oddziaływaniu pandemii Covid-19 na sytuację zdrowotną oraz społeczno-ekonomiczną regionu.

Czytaj więcej

Światowy tydzień wiedzy o antybiotykach

Logo - Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

W dniach 18-24 listopada 2021 roku obchodzimy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach , który został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)
w 2015 r. oraz Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA) ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską na wniosek Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, który jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Zapalenia Płuc (12 listopada) – czego nie wiemy a powinniśmy wiedzieć

Grafika - Światowy Dzień Zapalenia Płuc

Dawniej zapalenie płuc było wyrokiem śmierci, ale i dziś jest wciąż groźne i coraz częściej wymaga hospitalizacji. Najbardziej zagrożone są małe dzieci. Grupą podwyższonego ryzyka są także osoby starsze, ze współistniejącymi chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, płuc, nerek.

Czytaj więcej

Jeśli nie teraz to kiedy? Dawka wiedzy z okazji Światowego Dnia Cukrzycy

Grafika - Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy to wydarzenie, którego historia sięga dokładnie 30 lat. Za jego ustanowienie odpowiada Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization – WHO). Powodem, dla którego podjęto tę inicjatywę, stała się szybko rosnąca liczba wykrywanych przypadków cukrzycy na całym świecie. Obchody Światowego Dnia Cukrzycy przypadają na 14 listopada każdego roku, w rocznicę urodzin jednego z odkrywców insuliny -  Fredericka Bantinga, choć kampanie tematyczne mogą trwać przez cały rok. Z biegiem lat to prozdrowotne święto staje się coraz bardziej popularne – aktualnie mówi się o ponad 350 milionach ludzi z różnych zakątków świata, którzy aktywnie w nim uczestniczą. Wśród nich odnajdziemy osoby będące członkami organizacji członkowskich IDF oraz innych stowarzyszeń i organizacji, lekarzy i pozostałych zajmujących się zawodowo opieką medyczną, ale też dzieci czy diabetyków.

Czytaj więcej

Dostrzeż Niewidomych! − Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Grafiki - Międzynarodowy Dzień Niewidomych

13 listopada, dzień urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu, już w 1946 roku ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Niewidomych. Celem Dnia jest przybliżenie społeczeństwu oraz uwrażliwienie go na problemy osób niewidomych i słabowidzących. Święto to jest także okazją do zauważenia i docenienia rodzin, przyjaciół, opiekunów, instytucji, organizacji oraz wszystkich tych, którzy na co dzień pomagają niewidomym i słabowidzącym.

Czytaj więcej

8 listopada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

fot. Karolina Liegman-Boniecka

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”) zainicjowany został w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques, organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia szczególnie wśród dzieci ale także i dorosłych, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

Czytaj więcej

ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU – 29 października

Udar - grafika

Światowy Dzień Udaru Mózgu został ustanowiony w 2006 r. przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization), który obchodzony jest co roku 29 października w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa o chorobie, która może spowodować śmierć lub nieodwracalną niepełnosprawność.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji - grafika

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji obchodzimy od 2005 roku w dniu 26 października. W Polsce po raz pierwszy zorganizowała go Klinika Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Bydgoszczy prowadzona przez prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Włodarczyka. Celem powołania tego Święta było promowanie transplantacji oraz zwiększenie świadomości na temat dawstwa narządów, szpiku oraz krwi.

Czytaj więcej

DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

Logotyp - Ratownicto Medyczne

W celu podkreślenia szczególnej roli ratowników medycznych i podziękowania im za codzienną walkę z czasem o życie ludzkie w roku 2006 ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym ustanowiono dzień 13 października „Dniem Ratownictwa Medycznego”.

Czytaj więcej

Kolejna edycja akcji Siła KobieTY! Zobacz niezwykłą wystawę, a na niej zdjęcia 12 wyjątkowych kobiet!

Grafika - polskapress.pl

Od 15 października w Bydgoszczy, Grudziądzu, Toruniu i we Włocławku obejrzeć można plenerowe wystawy artystycznych zdjęć. Bohaterki sesji Siła KobieTY, opowiadając w ten wyjątkowy sposób swoją historię powrotu do zdrowia, zachęcają do badań profilaktycznych.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone