Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Informacje Departamentu

Informacje Departamentu

Baner - korupcja szkodzi zdrowiu

 

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego – chwyć po ciśnieniomierz!

Grafika przygotowana w programie Canva

Na świecie, a także w Polsce choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze są główną przyczyną niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Choroba nadciśnieniowa to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dane NFZ pokazują, że dotyczy niemal co trzeciego dorosłego Polaka.

Czytaj więcej

16 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Celiakii

Grafika - Międzynarodowy Dzień Celiakii

Celiakia jest chorobą trzewną spowodowaną nietolerancją glutenu - białka zawartego w zbożach (pszenicy, życie i jęczmieniu). U chorego na celiakię, pod wpływem glutenu dochodzi do stanu zapalnego i uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, a następnie do zaniku kosmków jelitowych, odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie nie dochodzi do przyswojenia  pokarmu, co powoduje różne dolegliwości u chorego: biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha
i głowy, zmęczenie. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

grafika: Magdalena Wójcicka-Obłój

14 maja przypada Międzynarodowy Dzień Farmaceuty.

Czytaj więcej

12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki oraz Krajowy Dzień Położnej

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki oraz  Krajowy Dzień Położnej

Czytaj więcej

"Nie Miej Tego Gdzieś" – wczesna diagnoza raka jelita grubego ratuje życie!

Grafika z napisem: Wszystko na temat raka jelita grubego, nie miej tego gdzieś.

Ruszyła kolejna edycja kampanii "Nie Miej Tego Gdzieś", której celem jest podnoszenie świadomości Polaków na temat raka jelita grubego. Edukacja w zakresie zapobiegania rakowi jelita grubego poprzez znajomość czynników ryzyka i objawów, zachęcanie do badań przesiewowych, a także wspieranie pacjenta w chorobie to główne działania będące elementami kampanii organizowanej przez Fundację EuropaColon Polska.

Czytaj więcej

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA – 7 kwietnia 2022 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA - plakat WHO

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy w obszarze zdrowia publicznego na świecie. Obchody tego Święta stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi. W tym roku WHO chce zwrócić uwagę na bardzo istotne problemy a mianowicie na zanieczyszczenie planety, kryzys klimatyczny i zdrowotny, nasilające się choroby oraz pandemie.

Czytaj więcej

24 marca „Inwestuj, aby zakończyć gruźlicę. Ratować życia.” – tegoroczny temat przewodni obchodów Światowego Dnia Gruźlicy

Grafika - Światowy Dzień Gruźlicy (źródło WHO)

Od 24 marca 1982 roku, czyli sto lat po tym, jak dr Robert Koch ogłosił odkrycie bakterii wywołującej gruźlicę – Myco bacterium tuberculosis, obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy (World Tuberculosis Day). Obchody tego dnia mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat światowej epidemii gruźlicy i zwiększania wysiłków w celu jej wyeliminowania.

Czytaj więcej

21 marca − Światowy Dzień Zespołu Downa

fot. Andrzej Goiński

Światowy Dzień Zespołu Downa zbiega się z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny i oba te dni są powodem do radości i nadziei. Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiony został w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Czytaj więcej

Wyniki konkursu ofert nr 16/2022

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 9/299/22 z dnia 9 marca 2022 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 16/2022 pn. „Ochrona zdrowia psychicznego” na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2022 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.

Czytaj więcej

Wyniki konkursu ofert nr 10/2022

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 9/300/22 z dnia 9 marca 2022 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 10/2022 pn. „Ochrona i promocja zdrowia” na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2022 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone