Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

12 zasad, by dłużej żyć z cukrzycą

Logo - Dłuższe życie z cukrzycą

Obecnie na cukrzycę cierpi w Polsce ponad 3,1 miliona Polaków (10,6% dorosłej populacji). U ponad 30% z nich choroba wciąż pozostaje nierozpoznana. Szacuje się, że ok. 1 mln chorych w Polsce w ogóle nie wie o swojej chorobie. Pacjenci zgłaszają się do lekarza, gdy jest ona już bardzo zaawansowana, tymczasem cukrzyca  (zwłaszcza niekontrolowana) wywiera negatywny wpływ na praktycznie wszystkie narządy w organizmie. O 12 lat krócej mogą żyć chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych.

 

Z myślą o „cukrzykach” oraz o tych, którzy nie są jeszcze świadomi swojej choroby przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Stowarzyszenia „Aktywni z cukrzycą” oraz portalu mojacukrzyca.org.pl opracowali „Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”. Wspomniana deklaracja to spis działań związanych z profilaktyką, leczeniem, ale także zachowaniem samych chorych. Stosowanie zawartych w dokumencie zaleceń ma sprawić, że powikłania cukrzycy będą jak najmniej odczuwalne i groźne, a życie jak najdłuższe.

 

„Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą” poparli już m.in. byli i obecni Ministrowie Zdrowia, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy oraz przedstawiciele władz samorządowych – 16 marca br. także Pan Zbigniew Ostrowski – Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Wierzymy, iż wspólne działania przyczynią się do szerzenia wiedzy na temat cukrzycy i uchronią wielu Polaków przed jej dramatycznymi konsekwencjami.

 

Oto 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą:

 1. Jak najwcześniejsza diagnoza choroby
 2. Kompleksowa opieka specjalistyczna prowadzona przez lekarzy diabetologów  i lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarki diabetologiczne
 3. Wiedza o chorobie i samoświadomość pacjentów
 4. Zrównoważona dieta i utrzymywanie prawidłowej masy ciała
 5. Aktywność fizyczna
 6. Zdrowy styl życia (niepalenie papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu, ograniczenie stresu)
 7. Indywidualizacja leczenia
 8. Możliwość dostępu do nowoczesnych terapii diabetologicznych
 9. Niedopuszczenie do powikłań sercowo-naczyniowych – zawału serca i udaru mózgu
 10. Właściwa samokontrola choroby (przyjmowanie zalecanych leków, samokontrola glikemii, regularne badania poziomu glukozy i cholesterolu we krwi)
 11. Zapobieganie niewydolności nerek, chorobom oczu, stopie cukrzycowej
 12. Powszechna edukacja diabetologiczna

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone