Zdrowie

Grafika z napisem: Wszystko na temat raka jelita grubego, nie miej tego gdzieś.

„Nie Miej Tego Gdzieś” – wczesna diagnoza raka jelita grubego ratuje życie!

Ruszyła kolejna edycja kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś”, której celem jest podnoszenie świadomości Polaków na temat raka jelita grubego. Edukacja w zakresie zapobiegania rakowi jelita grubego poprzez znajomość czynników ryzyka i objawów, zachęcanie do badań przesiewowych, a także wspieranie pacjenta w chorobie to główne działania będące elementami kampanii organizowanej przez Fundację EuropaColon Polska.

 

Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Jest to problem globalny, jednak 60% zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. Różnice w częstości występowania między populacjami są ponad 10-krotne: największą częstość występowania notuje się w Australii i Nowej Zelandii oraz Europie Zachodniej, a najniższą w Afryce i Południowo-Centralnej Azji. Nowotwory jelita grubego są odpowiedzialne za 8% zgonów nowotworowych, co stanowi czwartą najczęstszą nowotworową przyczynę zgonu.

 

Szacuje się, że w Polsce nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów. Każdego roku wykrywanych jest ok 18-19 tysięcy nowych przypadków raka jelita grubego, niestety bardzo często w znacznym stopniu zaawansowania, co zmniejsza rokowania i szanse na wyzdrowienie. Przyczyną takiego stanu jest fakt, iż objawy wczesnego nowotworu jelita grubego często mogą nie być odczuwalne (zwłaszcza w bardzo wczesnej fazie), a jeśli występują, nie są swoiste dla raka jelita.

 

Warto wiedzieć jednak, że:

  • Rak jelita grubego to jedyny nowotwór układu pokarmowego, któremu można zapobiec;
  • Nowotwór dość łatwo jest zdiagnozować, poddając się kolonoskopii lub wykonując test na krew utajoną w kale;
  • Rak jelita grubego wcześnie wykryty daje niemal 90 proc. pewność wyleczenia.

 

Wczesne wykrycie nowotworów jelita grubego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia, dlatego też zachęcamy do zgłaszania się na badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Przypominamy o możliwości skorzystania z badań przesiewowych w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego programie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego Dbaj o swoje zdrowie, zrób kolonoskopię! (kujawsko-pomorskie.pl).

 

Więcej informacji na temat kampanii „Nie Miej Tego Gdzieś” – tutaj.