Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

28 maja obchodzony jest – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z NOWOTWORAMI KRWI.

Grafika - 28 maja – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z NOWOTWORAMI KRWI

Święto zostało zainicjowane w 2014 r. przez Fundację DKMS, w celu zwiększania świadomości na temat nowotworów krwi, zachęcania do regularnych badań, a także wspierania osób dotkniętych chorobą.

 

Czerwony znak & jest oficjalnym symbolem tego święta, wyrażającym solidarność z osobami dotkniętymi nowotworami krwi.

 

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi to dobra okazja, aby przypomnieć, że jedno proste badanie – morfologia krwi obwodowej, może uratować życie!!!

 

Krew spełnia bardzo ważne zadania m.in. zaopatruje wszystkie tkanki organizmu w składniki odżywcze. Niestety czasami dochodzi do niekontrolowanego namnażania się nieprawidłowych komórek, które uniemożliwiają krwi pełnienie wielu funkcji, jak np. zwalczanie zakażeń czy zapobieganie krwawieniom.

 

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi min. białaczkę. Tę diagnozę może usłyszeć każdy bez względu na wiek. Szacuje się, że w Polsce na nowotwory hematologiczne rocznie zapada około 10 000 osób. Większość nowotworów krwi rozwija się w szpiku kostnym, w którym wytwarzana jest krew.

 

Rak krwi dzieli się na nowotwory układu krwiotwórczego oraz nowotwory układu chłonnego i zalicza się do nich:

  • ostra białaczka szpikowa,
  • przewlekła białaczka szpikowa,
  • szpiczak plazmocytowy,
  • ostra białaczka limfoblastyczna,
  • przewlekła białaczka limfocytowa (najczęściej występujący typ białaczki),
  • chłoniaki nie-Hodgkina,
  • chłoniak Hodgkina.

 

Do najczęstszych objawów wskazujących nowotwór krwi zaliczyć można m.in. chroniczne osłabienie, depresję i chęć izolacji od ludzi, gorączkę, niedokrwistość, nocne poty, obniżoną odporność na infekcje i nieuzasadnione krwawienia, powiększenie węzłów chłonnych, skłonność do powstawania siniaków i wybroczyn, utratę masy ciała, zaburzenia o podłożu hormonalnym czy zaburzenia neurologiczne.

 

Na szczęście każdy może pomóc!!!

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Fundacja DKMS, która zaistniała w Niemczech-1991 r. (niem.: Deutsche Knochenmarkspenderdatei, pl. Niemiecki Rejestr Dawców Szpiku Kostnego) stawia sobie za cel znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego dlatego rozszerza swoją działalność o kolejne centra dawców: w USA (2004), w Polsce (2008), Hiszpanii (2011), Wielkiej Brytanii (2013), Chile (2018) i Indiach (2019). Łącznie we wszystkich bazach DKMS na świecie zarejestrowanych jest ponad 9 mln potencjalnych dawców którzy mają wielki wkład w ratowaniu chorych.

 

Z większą dawką informacji można się zapoznać na stronach:

 

Logotyp DKMS

https://www.dkms.pl/

 

Logotyp hematoonkologia.pl

https://hematoonkologia.pl

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.