Zdrowie

25 września – Światowy Dzień Farmaceuty

Farmaceuta to jeden z najstarszych zawodów na świecie. Jego historia sięga około 3000 w. p.n.e. W 2009 roku Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna na spotkaniu rady w Stambule zainicjowała Światowy Dzień Farmaceuty, który obchodzony jest 25 września.

 

Celem święta jest pokazanie pozytywnego wpływu farmaceutów na zdrowie ludzi w każdym zakątku świata. Obchody mają także zachęcać do działań promujących ważną rolę farmaceutów.

 

Farmacja to zespół nauk, który obejmuje wiedzę o lekach. Nazwa pochodzi z języka greckiego, w którym słowo phármakon oznacza magiczny środek, czyli inaczej lek na różnego rodzaju dolegliwości. Znaczenia słowa farmacja można również doszukiwać się w słowie ph-ar-maki, które we wczesnym języku egipskim oznaczało dający bezpieczeństwo.

 

Ta dziedzina nauki ma swój początek wiele, wiele lat temu. Już w czasach starożytnych ludzie wykorzystywali naturalne składniki, aby radzić sobie z chorobami i różnego rodzaju schorzeniami, a także po to, żeby zapobiegać procesom starzenia. W czasach pierwotnych przygotowywaniem leczniczych specyfików zajmowały się przede wszystkim kobiety.
Ich zadaniem było poszukiwanie roślin, odkrywanie ich właściwości oraz przygotowywanie z nich naparów, okładów i innych naturalnych lekarstw, które były przydatne w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Wiedza na temat konkretnych właściwości ziół i innych roślin była przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie. Nieco później zaczęli pojawiać się znachorzy, którzy pełnili funkcję lekarza w każdej wiosce i to oni zajmowali się uzdrawianiem oraz przygotowywaniem leczniczych substancji. Z czasem jednak kapłani przestali być jedynymi osobami, które miały prawo zajmować się leczeniem ludzi, a zajęły się tym osoby, które szczególnie interesowały się tą dziedziną i posiadały szeroką wiedzę z tego zakresu.

 

Wraz z upływem lat nauka ta znacznie się rozwinęła i dzięki temu obecnie prezentuje naprawdę wysoki poziom oraz szeroką gamę leków na różnego rodzaju problemy zdrowotne.

 

Obecnie farmaceuci to osoby, które pracują w aptekach lub w hurtowniach leków i zajmują się dystrybucją preparatów różnego rodzaju, które mają za zadanie poprawić samopoczucie fizyczne oraz psychiczne osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia.

 

Do zadań farmaceuty zatrudnionego w aptece należy m.in. realizowanie recept, sprzedaż produktów medycznych i leków gotowych oraz wytwarzanie recepturowych, udzielanie porad w zakresie stosowania i działania leków. Do niego należy również ocena jakości leków, sprawowanie nadzoru nad gospodarką produktami leczniczymi, czy prowadzenie działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej.

 

Rola farmaceuty w systemie ochrony zdrowia jest kluczowa.

Badanie, „Ustawa o zawodzie farmaceuty w świadomości Polaków”, które zostało zrealizowane przez agencję SW Research w dniach 28-29.09.2021 techniką CAWI, na reprezentatywnej próbie n=1010 Polaków w wieku 18-75 lat, pokazuje, że Polacy darzą zaufaniem farmaceutów, co jest dobrym prognostykiem na trwałe wzmacnianie ich roli w systemie. Zmiany zachodzące w polskim systemie ochrony zdrowia w zakresie roli farmaceutów wymagają czasu, opracowania odpowiednich procedur i dostosowania infrastruktury aptecznej do potrzeb pacjentów i farmaceutów oraz opierać się na wieloletniej strategii rozwoju farmacji w Polsce.