Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

bezpieczeństwo

Toruńskie Centrum Szkolenia WOT ze sztandarem

Prezentacja sztandaru toruńskiego WOT, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

W minioną sobotę (2 października) odbyła się uroczysta prezentacja sztandaru Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, którego rodzicami chrzestnymi zostali marszałek Piotr Całbecki oraz uczestnicząca w Powstaniu Warszawskim major Maria Kowalewska.

Czytaj więcej

Priorytet - bezpieczeństwo na drodze

Akcja w ramach Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, fot. Sauron Photography

Policjanci, inspektorzy transportu drogowego i przedstawiciele żandarmerii wojskowej włączyli się do tegorocznej akcji w ramach Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny pojazdów, a kierowcy mogli skorzystać z krótkiego kursu pierwszej pomocy i symulatora dachowania. W akcji uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. 

Czytaj więcej

Sprzęt dla strażaków ochotników

Wręczenie motopomp strażakom ochotnikom, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Dziewiętnaście motopomp wykorzystywanych w akcjach ratowniczo-gaśniczych trafiło do jednostek ochotniczych straży pożarnych w całym regionie. Zakup współfinansował samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przy wsparciu środków unijnych w wysokości blisko 8 mln zł z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. W uroczystości przekazania sprzętu wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członek zarządu Aneta Jędrzejewska i radny sejmiku Tadeusz Pogoda.

Czytaj więcej

Święto Wojska Polskiego (zdjęcia)

Obchody Święta Wojska Polskiego we Włocławku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Msze święte, przemówienia i pochody upamiętniły rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, dzień, w którym każdego roku obchodzimy Święto Sił Zbrojnych RP. Patriotyczne uroczystości odbyły się m.in. w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, gdzie odsłonięto Aleję Zasłużonych w walce o obronę miasta. Podczas wydarzeń (15 sierpnia) samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz radny województwa Stanisław Pawlak.

Czytaj więcej

Nowy wóz dla strażaków w powiecie brodnickim

Przekazanie wozu strażackiego dla OSP Pokrzydowo, fot. Elżbieta Stawska GOKSiR Zbiczno

Ochotniczej Straży Pożarnej w Pokrzydowie posłuży nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy, który w sobotę (10 lipca) przekazał strażakom wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Do końca roku do jednostek OSP w naszym województwie trafią kolejne wozy, których zakup współfinansuje samorząd województwa przy wsparciu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Łącznie przekażemy druhom 46 samochodów.

Czytaj więcej

Kolejne szkolenia poświęcone realizacji zadań obronnych

Szkolenie obronne w Urzędzie Marszałkowskim WK-P

W dniach 9-11 czerwca 2021 roku odbyła się odprawa instruktażowo-szkoleniowa adresowana do pracowników wojewódzkich jednostek organizacyjnych prowadzących sprawy związane z realizacją zadań obronnych (grupa P-2). W szkoleniu udział wzięli również pracownicy Urzędu Marszałkowskiego odpowiedzialni za aktualizacje zadań operacyjnych z departamentów nadzorujących wojewódzkie jednostki organizacyjne (grupa P-1).

Czytaj więcej

Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo nad wodą

Briefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Do ich zadań należą patrolowanie plaż, kąpielisk, rzek i jezior, upowszechnianie nauki pływania, prowadzenie szkoleń i akcji profilaktycznych. Swoje święto obchodzili we wtorek (29 czerwca) ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. O zabezpieczeniu i patrolowaniu akwenów wodnych naszego regionu, przygotowaniu jednostek do sezonu wakacyjnego oraz szkoleniach dla mieszkańców opowiedział podczas briefingu z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego prezes Kujawsko-Pomorskiego WOPR Maciej Banachowski.

Czytaj więcej

Spotkanie Zespołu Ekspertów ds. działań na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w regionie

Spotkanie Zespołu Ekspertów Przysiek

W Regionalnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w  Przysieku w dniu 10 czerwca br. odbyło się kolejne spotkanie Zespołu Ekspertów ds. działań na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w regionie.

Czytaj więcej

Posiedzenie Kujawsko-Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa na Wodach

Posiedzenie Kujawsko-Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa na Wodach, zdjęcie zbiorowe w plenerze, fot. WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego

W dniu 27.05.2021 r. w siedzibie Ośrodka Szkolno-Wypoczynkowego  Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Borównie  odbyło się posiedzenie Kujawsko-Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa na Wodach, w którym uczestniczyli wszyscy prezesi Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego oraz przedstawiciel wojewody Pan Rafał Rewoliński Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy oraz przedstawiciele Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Czytaj więcej

Wojewódzki Dzień Strażaka

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

W piątek (21 maja) w Świeciu odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Podczas uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. W programie m.in. wręczenie odznaczeń i medali, promocja na pierwszy stopień oficerski strażaków z regionu oraz otwarcie nowej strażnicy.

Czytaj więcej

Medal Marszałka Województwa dla Dowódcy 81. batalionu lekkiej piechoty w Toruniu

fot.  8 K-PBOT

W dniu 24 kwietnia, w uznaniu zasług na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa w regionie oraz podejmowaniu działań związanych z ograniczaniem epidemii COVID-19, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego pan Zbigniew Sosnowski odznaczył  Dowódcę 81 blp ppłk. Marcina Piwowarczyka Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Jest to kolejny przykład uznania dla Wojsk Obrony Terytorialnej ze strony samorządu województwa a tym samym potwierdzenie wzorowej współpracy z Urzędem Marszałkowskim, która ma miejsce od utworzenia batalionu.

Czytaj więcej

Świąteczne podarunki dla seniorów

Przekazanie paczek dla seniorów żołnierzom WOT, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Tradycyjną wielkanocną babkę, żurek, słodycze, wędliny, kawę, herbatę i inne artykuły spożywcze oraz higieniczne, takie jak maseczki, zawierają paczki, które w najbliższych dniach trafią do kombatantów w województwie kujawsko-pomorskim. Przed Wielkanocą do osób najstarszych, samotnych i niepełnosprawnych dotrze blisko cztery tysiące świątecznych podarunków.

Czytaj więcej

Sprzęt do szkolenia przyszłych ratowników wodnych

Ratownicy Uroczystość wręczenia sprzętu przedstawicielom WOPR, fot. Andrzej Goiński/UMWKPpodczas letniego patrolu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Mimo zimowej aury, rozpoczynamy już przygotowania do bezpiecznego sezonu urlopowego. W piątek (19 marca) do siedmiu jednostek wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego trafił sprzęt o wartości blisko 300 tysięcy złotych. Wśród nich łodzie wiosłowe, defibrylatory, zestawy fantomów do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej, deski do ratowania tonących, liny i rzutki ratownicze. Przekazane przez marszałka Piotra Całbeckiego i członka zarządu Sławomira Kopyścia wyposażenie posłuży przeprowadzeniu szkoleń z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursów zawodowych dla ratowników wodnych, dzięki którym blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Po zakończeniu kursów sprzęt wzmocni wyposażenie jednostek.

Czytaj więcej

Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

Fot. Mikołaj Kuras

Pod bezpłatnym numerem telefonu  800 154 030 i adresem e-mailowym niebieskalinia[at]kujawsko-pomorskie.pl działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Ze względu na epidemię wszystkie porady są obecnie udzielane wyłącznie telefonicznie lub mailowo.

Czytaj więcej

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – sprzęt dla strażaków

Przekazanie sprzętu strażakom, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ponad 230 węży pożarniczych i 17 kompletów ubrań specjalnych otrzymali w czwartek (11 lutego) druhowie i strażacy zastępów, które w listopadzie brali udział w akcji ratowniczej podczas gaszenia pożaru nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w powiecie chełmińskim. Wartość sprzętu zakupionego przez samorządowe stowarzyszenie Salutaris i remont samochodu strażackiego wyniosły 109 tysięcy złotych.

Czytaj więcej

Kombinezony antycovidowe dla medyków

Rozpakowywanie kartonów z kombinezonami z busa transportowego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W naszym magazynie antycovidowym na działające w systemie publicznej służby zdrowia przychodnie i szpitale czekają zakupione przez samorząd województwa kombinezony, maski (w tym certyfikowane maski przeciwdrobnoustrojowe), fartuchy i rękawice ochronne. Dostępne są od ręki, bezpłatnie. Zapraszamy do składania zamówień.

Czytaj więcej

Podsumowanie 2020. Na rzecz bezpieczeństwa

fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Nowe samochody dla policji, unijne miliony na wozy strażackie i sprzęt dla ochotniczej straży pożarnej oraz kursy zawodowe dla ratowników wodnych - tak samorząd województwa kujawsko-pomorskiego inwestował w poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Czytaj więcej

Samochody dla OSP i 1500. umowa PROW

Wręczenie umów na dofinansowanie dla ochotniczych straży pożarnych, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Dziewiętnaście samochodów ratowniczo-gaśniczych i motopomp o wartości ponad 10 mln złotych trafi do jednostek ochotniczych straży pożarnych na terenie całego województwa. Umowa o dofinansowanie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) została wręczona wczoraj (14 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim. Podczas uroczystości, z udziałem przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, członka zarządu Anety Jędrzejewskiej, przekazaliśmy również wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Środki pozwolą na przebudowę boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Krojczynie i budowę sceny estradowej w Chrostkowie (oba w powiecie lipnowskim).

Czytaj więcej

Będą szkolenia dla przyszłych ratowników wodnych

Uroczystość przekazania umowy o dofinansowanie szkoleń dla przyszłych ratowników wodnych, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy zawodowe dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków ruszą w przyszłym roku i prowadzone będą przez 3 kolejne lata. Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. W piątek (27 listopada) marszałek województwa Piotr Całbecki przekazał umowę o dofinansowanie projektu prezesowi Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Maciejowi Banachowskiemu.

Czytaj więcej

X Kujawsko-Pomorska Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie pn.: „Bezpieczny i przyjazny region”

X Kujawsko-Pomorska Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie pn.: „Bezpieczny i przyjazny region”

9 października 2020 roku w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu 6 finalistów X Kujawsko-Pomorskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczny i przyjazny region” walczyło o atrakcyjne nagrody.

Czytaj więcej

Nowe radiowozy policyjne za milion złotych

Przekazanie radiowozów odbyło się przed Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Dwadzieścia cztery oznakowane samochody osobowe marki Kia Ceed zakupiła Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy dzięki dotacji w wysokości miliona złotych z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. W uroczystym przekazaniu pojazdów (22 września) uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i radny województwa Przemysław Przybylski.

Czytaj więcej

Nad wodą wypoczywajmy bezpiecznie

Baza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Przed nami kolejny weekend z prognozą upalnych dni i ostatni tydzień wakacji. Tym, którzy spędzą ten czas nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania aplikacji „Ratunek”, umożliwiającej precyzyjną lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb WOPR. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.

Czytaj więcej

Współdziałanie wzmacnia potencjał podmiotów ratowniczych

fot. Kujawsko-Pomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Urząd Marszałkowski wspiera inicjatywy mające na celu podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na terenie Kujaw i Pomorza. Jedną z takich inicjatyw było podpisane w dniu 6 sierpnia br. w Kruszwicy, w obecności kierownika Biura Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego pana dr. Eugeniusza Lali, porozumienie o współpracy pomiędzy 8. Kujawsko-Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej i Kujawsko-Pomorskiem Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Czytaj więcej

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą

Baza WOPR w Borównie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Sezon urlopowy w pełni. Tym, którzy wypoczywają nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania aplikacji „Ratunek”, umożliwiającej precyzyjną lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb WOPR. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.

Czytaj więcej

Święto policji

Ubiegłoroczne obchody Święta Policji, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Obchody Święta Policji garnizonu kujawsko-pomorskiego odbyły się w czwartek (16 lipca) w Bydgoszczy. W programie uroczystości znalazły się msza święta w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja, uroczysty apel oraz wręczenie awansów i odznaczeń. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone