Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Informacje prasowe

Ferie w instytucjach kultury

Zachęcamy do wysłuchania koncertu „Teatr uczy nas żyć”, nawiązującego do twórczości Zbigniewa Wodeckiego, fot. Sławomir Kowalski dla Teatru Muzycznego w Toruniu

W całej Polsce trwają ferie zimowe. Z tej okazji instytucje kultury w regionie przygotowały atrakcje online dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Czytaj więcej

Bruksela wspiera nas w kryzysie

Komisja Europejska zatwierdziła ostatecznie zmiany w naszym Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO), dzięki którym ze środków europejskich finansujemy przedsięwzięcia związane z marszałkowskim pakietem antykryzysowym, czyli samorządowym wojewódzkim programem przeciwdziałania epidemii Covid-19 i łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce. Pakiet to realna pomoc dla instytucji służby zdrowia, ośrodków wsparcia społecznego i firm w trudnym dla nas wszystkich czasie.

Czytaj więcej

Na odnowę wsi i niewielkich miast - ostatni dzień na składanie wniosków

W ciągu ostatnich lat kujawsko-pomorska wieś bardzo się zmieniła. Małe miejscowości nie przypominają tych sprzed 20 lat. Rozwój infrastruktury, tworzenie miejsc sprzyjających społecznej integracji i rekreacji sprawiają, że wsie zamieszkuje coraz więcej ludzi. To zasługa lokalnych samorządów, które dbają o rozwój swoich małych ojczyzny, wykorzystując w tym celu m.in. środki samorządu województwa z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Jeszcze dziś (15 stycznia) trwa kolejny nabór wniosków o wsparcie w budowie m.in. nowych placów zabaw, alejek spacerowych, siłowni zewnętrznych, zagospodarowanie parków, a dotacja może wynieść nawet pół miliona złotych.

Czytaj więcej

Podaruj 1 procent organizacji w regionie

Fot. Jacek Smarz

Zachęcamy do przekazania 1 % dla organizacji pożytku publicznego w naszym regionie. Wspólnie pomóżmy organizacjom z naszego regionu, to nic nie kosztuje! Swoje wsparcie można przekazać na rzecz jednej z 370 uprawnionych organizacji działających w województwie kujawsko-pomorskim.  Z uwagi na ograniczenie dostępu do urzędów skarbowych  zachęcamy do rozliczenia podatku online.

Czytaj więcej

Podsumowania 2020. Parki krajobrazowe to nasze bogactwo

Otwarcie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P

W naszym regionie mamy aż dziesięć parków krajobrazowych. To obszary atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo, z wieloma cennymi pamiątkami historii. Dzięki wybudowanym w minionym roku bądź powstającym ośrodkom edukacji ekologicznej będzie się mogło o tym przekonać więcej mieszkańców regionu i naszych gości. W 2020 roku powstał ośrodek edukacji przyrodniczej w Więcborku. Rozpoczęto też prace nad utworzeniem Centrum Ochrony Przyrody w Tleniu i remonty zabytkowego pałacyku nad Gopłem w Kruszwicy oraz dworku Ludwika Rydygiera w Dusocinie.

Czytaj więcej

Nowy dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Krzysztof Gonia, Fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Krzysztof Gonia wraz z początkiem roku został powołany przez zarząd województwa kujawsko-pomorskiego na stanowisko dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Blisko milion złotych wsparcia na aktywizację zawodową

Wręczenie umów na projekty wybrane przez LGD Inowrocław, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Zajęcia integracyjne, pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy, warsztaty umiejętności komunikacyjnych oraz kursy, szkolenia i staże zawodowe – to oferta, którą kierujemy do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem. W piątek (8 stycznia) w Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem członek zarządu Anety Jędrzejewskiej, odbyło się uroczyste wręczenie umów o dofinansowanie trzech projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wsparcie o łącznej wartości ponad 994 tysięcy złotych otrzymają beneficjenci wybrani przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Inowrocław.

Czytaj więcej

Osocze ozdrowieńców może uratować życie

Liczba ozdrowieńców w Kujawsko-Pomorskiem stale rośnie. Osocze osób, które przebyły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały może uratować życie kolejnych chorych. W naszym województwie można je oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy. W listopadzie osocze oddali wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i jego asystent.

Czytaj więcej

Podsumowania 2020. Nasz pakiet antykryzysowy się sprawdza

W ramach pakietu antykryzysowego uruchomiliśmy m.in. dopłaty do wynagrodzeń w gastronomi; na zdjęciu restauracja Czosnek i Oliwa w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Uruchomiony na początku roku marszałkowski pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, z budżetem 910 milionów złotych, to realna pomoc dla instytucji służby zdrowia, ośrodków wsparcia społecznego i firm w trudnym dla nas wszystkich czasie. Finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Podsumowania 2020. Dobra edukacja kluczem do dobrej przyszłości

Lekcja języka angielskiego w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Samorząd województwa przykłada dużą wagę do jakości kształcenia. Zależy nam, by młodzi ludzie mieli warunki ku temu, by w pełni wykorzystać swój potencjał. Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa, duże inwestycje w specjalistycznych placówkach oświatowych, stypendia dla najlepszych uczniów – w tym roku w dziedzinie edukacji udało się wiele. 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone