Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Informacje prasowe

W setną rocznicę Cudu nad Wisłą

Włocławek, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Bitwa warszawska, zwana zwyczajowo Cudem nad Wisłą, uznawana jest za jedno z najważniejszych zwycięstw polskiej armii. W sierpniu 1920 roku walki toczyły się również na przedpolach Włocławka. W sobotę (15 sierpnia) odbędą się w tym mieście wojewódzkie obchody upamiętniające setną rocznicę tych wydarzeń. Jutro (14 sierpnia) w Toruniu odsłonięta zostanie tablica poświęcona bohaterom 1920 roku (więcej).

Czytaj więcej

Awaria sieci telefonicznej i informatycznej w budynku przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie – za utrudnienia przepraszamy

Siedziba Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w Toruniu, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

W związku z niezależną od Urzędu Marszałkowskiego awarią sieci telefonicznej i informatycznej dziś (13 sierpnia) kontakt z pracownikami departamentów mieszczących się w siedzibie urzędu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 73 w Toruniu jest utrudniony (nie działają elektroniczne skrzynki pocztowe i telefony). Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej

Wojewódzkie święto plonów: zapraszamy do Tucholi

Ubiegłoroczne dożynki wojewódzkie odbyły się w Ciechocinku, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

W ostatnią niedzielę sierpnia w Tucholi odbędą się dożynki wojewódzkie, doroczne święto wieńczące okres żniw i prac polowych w regionie. Miejscem wydarzenia będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ulicy Warszawskiej. Ze względu na epidemię Covid-19 uroczystości transmitowane będą na żywo w telewizji regionalnej i w mediach społecznościowych Urzędu Marszałkowskiego.

Czytaj więcej

Stypendia dla najlepszych uczniów

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Nawet 5 tysięcy złotych rocznie mogą otrzymać utalentowani i pracowici uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach trzech marszałkowskich programów stypendialnych. Wsparcie trafi w tym roku do ponad półtora tysiąca młodych mieszkańców regionu. Wakacje to dobry czas na przygotowanie niezbędnych dokumentów. Nabór wniosków ruszy 1 września.

Czytaj więcej

Wsparcie dla rodzin

Fot. Tymon Markowski

120 tysięcy złotych z budżetu województwa trafiło w tym roku na realizację projektów wspierających rodziny w pełnieniu funkcji rodzicielskich. Piętnaście wybranych w drodze konkursu zadań przeprowadzą organizacje na terenie Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, powiatu brodnickiego, inowrocławskiego, sępoleńskiego i włocławskiego.

Czytaj więcej

Wakacje w e-Szkole: z historią za pan brat

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Kim byli wikingowie? Jak żyli pradawni mieszkańcy Kujaw i ziemi dobrzyńskiej? Kto rozszyfrował kod Enigmy? Czym był Cud nad Wisłą i jaką rolę w wojnie polsko-bolszewickiej odegrały formacje wojsk balonowych? Odpowiedzi na pytania poznacie podczas letnich spotkań z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. W programie na ten tydzień także zajęcia ruchowe dla całej rodziny oraz wirtualna wycieczka do grudziądzkiego planetarium, gdzie wspólnie z astronomami spoglądać będziemy w rozgwieżdżone niebo.

Czytaj więcej

Konkurs dla dziennikarzy i blogerów - na zgłoszenia czekamy do piątku

Fot. Daniel Pach

Malownicze jeziora Pojezierza Brodnickiego, rozległe lasy sosnowe w Borach Tucholskich, bogactwo gatunków roślin i zwierząt na terenach parków krajobrazowych. Kujawsko-Pomorskie pełne jest urokliwych zakątków. Już po raz czwarty zapraszamy dziennikarzy do udziału w marszałkowskim konkursie „Lubię tu być… na zielonym”. Na prace promujące walory przyrodnicze regionu czekamy do piątku (14 sierpnia). Zwycięzcy otrzymają vouchery podróżne.

Czytaj więcej

Marszałkowskie dotacje na restaurację zabytków

Ceremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów w dziedzinie ochrony zabytków, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

6,5 miliona złotych – tyle wynosi tegoroczne wsparcie samorządu województwa na projekty w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Dotacje pozwolą na przeprowadzenie 186 przedsięwzięć rewitalizacyjnych i konserwatorskich w całym regionie. W czwartek (6 sierpnia) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu marszałek Piotr Całbecki wręczył umowy o dofinansowanie projektów.

Czytaj więcej

Ekowarsztaty w parkach krajobrazowych

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Wędrówki ścieżkami dydaktycznymi, gry terenowe, obserwacje ptaków, warsztaty dendrologiczne, zajęcia plastyczne i zabawy na świeżym powietrzu – to tylko niektóre z propozycji, jakie czekają na uczniów kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w trzydniowych minikoloniach ekologicznych organizowanych w parkach krajobrazowych w naszym regionie. W poniedziałek (10 sierpnia) rozpoczęły się we Wdeckim Parku Krajobrazowym, Brodnickim Parku Krajobrazowym i Tucholskim Parku Krajobrazowym.

Czytaj więcej

Prace nad wyborem inwestycji do Krajowego Planu Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy: wstępne konsultacje w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to 57 mld euro z Unii Europejskiej na dotacje i pożyczki, które Polska będzie mogła wykorzystać na działania wzmacniające gospodarkę i społeczeństwo po kryzysie spowodowanym pandemią Covid-19. Jest dokumentem planistycznym będącym podstawą do tego, by nasz kraj mógł sięgnąć po środki z wartego 750 mld euro Planu Odbudowy dla Europy.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone