Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Architektura z energią

Architektura z energią - konkurs

Znamy już najlepsze przedsięwzięcia inwestycyjne wskazane w drugim tegorocznym konkursie architektonicznym „Architektura z energią”. Wyróżniamy w nim projektantów, inwestorów i wykonawców budynków powstałych lub zmodernizowanych do końca roku 2014, w których zastosowano energooszczędne rozwiązania oraz odnawialne źródła energii. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się dzisiaj (23 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim.

 

Za najciekawsze przedsięwzięcia komisja konkursowa uznała Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy, budynek pawilonu handlowo-usługowego „Biedronka” przy ul. Żwirki i Wigury 11 C w Bydgoszczy, dom jednorodzinny przy ul. Wierzbińskiego 86 w Inowrocławiu oraz rezydencję przy ul. Harcerskiej 5 we Włocławku. Lista laureatów tutaj.

- Konkursy architektoniczne, wskazywanie dobrych praktyk projektowania, także w dziedzinie oszczędności energii, to najlepsze sposoby poszukiwania wyjściowych propozycji późniejszych działań inwestycyjnych. Debata na ten temat ładu przestrzennego, ładu urbanistycznego i architektury oraz edukacja społeczeństwa w tej sferze zaowocują, mam nadzieję, w nieodległej przyszłości piękniejszym krajobrazem, w którym będziemy się dobrze czuli i którego nie będziemy się wstydzić – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  

Po sukcesie ogłoszonego jesienią 2014 konkursu na projekt domu jednorodzinnego nawiązującego do regionalnych tradycji (oraz harmonizującego z krajobrazem i otoczeniem kulturowym), na który swoje projekty nadesłali architekci i zespoły projektowe z całego kraju, w tym roku ogłosiliśmy dwa kolejne konkursy architektoniczne, które w imieniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego prowadzą oddziały bydgoski i toruński Stowarzyszenia Architektów Polskich. Pierwszy z nich, dotyczył  realizacji zakończonych do końca 2013 roku (więcej tutaj). W drugim, w którym ocenie poddawane były obiekty oddane do użytku w roku 2014 zwycięzców poznaliśmy 23 czerwca.

Konkurs zrealizowany został w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Tilia w ramach projektu pn. „Promocja odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych systemów dywersyfikujących źródła i sposoby ich wykorzystywania jako element ochrony środowiska przyrodniczego w województwie kujawsko-pomorskim”. Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Bydgoszczy i oddział w Toruniu, patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Okręgowa Kujawsko-Pomorska Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich).

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

23 czerwca 2015 r.

 

konkurs_1.jpgkonkurs_2.jpgkonkurs_3.jpgkonkurs_4.jpgkonkurs_5.jpg

 

 

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone