Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Edupolis, czyli nowoczesna edukacja w sieci

Konferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Konferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Jak sprawdza się uruchomiona niedawno Kujawsko-Pomorska Platforma Edukacyjna Edupolis.pl, czyli internetowy portal do nauki i pracy dla uczniów i nauczycieli z regionu? O możliwościach tego narzędzia i jego praktycznym wykorzystaniu w codziennej pracy szkół rozmawiali uczestnicy środowej (8 czerwca) konferencji w podtoruńskim Przysieku.

 

- Samorząd województwa konsekwentnie stawia na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji. Wyposażyliśmy szkoły w kilka tysięcy zestawów tablic interaktywnych, przekazaliśmy w ręce uczniów i nauczycieli mobilne pracownie do nauki przedmiotów przyrodniczych, uruchomiliśmy także internetowy portal z szerokim zestawem ciekawych interaktywnych treści. Wdrażane przez samorząd województwa nowoczesne rozwiązania informatyczne w dziedzinie edukacji, ale również administracji, ochrony zdrowia i kultury doceniło także Ministerstwo Cyfryzacji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Czytaj też:

 

W ramach Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej (KPPE) powstał portal zawierający interaktywne materiały do nauczania przedmiotów w szkołach podstawowych: lekcje uczniowskie i nauczycielskie, ilustracje, pokazy slajdów, animacje, symulacje, gry dydaktyczne, ćwiczenia interaktywne, mapy i karty pracy. Platforma jest również miejscem tworzenia i przechowywania treści edukacyjnych oraz służy budowie społeczności nauczycieli oraz uczniów udostępniających i wymieniających między sobą tworzone materiały.


W skład platformy Edupolis.pl wchodzi kilkanaście modułów, które zapewniają dostęp do materiałów dydaktycznych, ale także narzędzi i aplikacji ułatwiających organizację pracy uczniów i nauczycieli. Najważniejsze to:

 

  • System Edukacji Wirtualnej - odpowiedzialny za wspomaganie procesu nauczania umożliwia m.in.: konstruowanie ankiet, prowadzenie blogów przez uczniów, stworzenie e-portfolio przez nauczycieli, weryfikację postępów pracy uczniów i jej ocenę, rozwiązywanie zadań przygotowanych przez nauczyciela;

 

  • repetytorium dla edukacji wczesnoszkolnej - umożliwia samodzielną powtórkę materiału dydaktycznego, wykorzystuje mechanizm zachęt i rywalizacji, umożliwia podgląd osiągnięć indywidualnych użytkowników i klasy oraz ich porównanie, dostarcza także treści edukacyjne w otoczeniu atrakcyjnej fabuły, nawiązującej tematycznie do tożsamości i tradycji regionu kujawsko-pomorskiego.

 

  • Platforma Gier Miejskich - umożliwia projektowanie, udostępnianie oraz przeprowadzanie gier miejskich z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.

 

  • Ogólnodostępny Portal Wiedzy o Regionie – pełni rolę informacyjno-edukacyjną, dostarczając treści edukacyjne o tematyce i charakterze regionalnym.


Budowa platformy kosztowała 8 milionów złotych. Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego zadanie zrealizowała wybrana w postępowaniu przetargowym firma Young Digital Planet z Gdyni, która dostarczyła aplikacje, autorskie treści i materiały dydaktyczne, a także zapewniła szkolenia oraz 5-letnią gwarancję. Wykonawca odpowiadał także za zakup serwerów, licencji, zapewnienie systemów bezpieczeństwa i infrastruktury sieciowej.


Z Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej korzysta 670 szkół. To partnerzy dwóch etapów projektów dotyczących wyposażania szkół w tablice edukacyjne: dla klas 1-3 szkół publicznych (projekt zrealizowany w 2011 roku) oraz dla klas 4-6 szkół publicznych oraz klas 1-6 szkół niepublicznych (projekt zrealizowany w 2015 roku). WIĘCEJ

 


Kujawsko-Pomorska Platforma Edukacyjna powstała w ramach dużego projektu „E-usługi – e-organizacja, pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego” realizowanego przez Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013. Częścią tego przedsięwzięcia jest wart około 38 milionów złotych moduł poświęcony e-edukacji.

 

Konferencja „EDUPOLIS – Kujawsko-Pomorska Platforma Edukacyjna, nowoczesna przestrzeń do nauki i pracy dla ucznia i nauczyciela” odbyła się w środę (8 czerwca) w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Przysieku. Swoje doświadczenia zaprezentowali między innymi uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu, Szkoły Podstawowej nr 18 w Bydgoszczy oraz Szkoły Podstawowej nr 23 we Włocławku. Agenda spotkania.

 

„Oda do Platformy Edupolis” autorstwa uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 we Włocławku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 czerwca 2016 r.

 

Konferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKonferencja na temat Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone