Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Głosuj na Kłóbkę!

Wiatrak „koźlak” będący częścią skansenu w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Wiatrak „koźlak” będący częścią skansenu w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce został nominowany w 7 edycji plebiscytu miesięcznika National Geographic Traveler na „7 nowych cudów Polski”. Serdecznie zachęcamy do oddania głosu na kłóbecki kompleks. Jest możliwe do 31 sierpnia, poprzez stronę internetową magazynu.

 

Redakcja miesięcznika wyróżniła park w Kłóbce ze względu na unikatowe stare zakłady rzemieślnicze - kuźnię, olejarnię i garncarnię oraz wiatrak "koźlak". Zauważono, że miłośnicy dawnej architektury mogą obejrzeć tu także zabytkowe chałupy, stodoły, obórki, karczmę, szkołę i remizę strażacką, a najstarsze obiekty pochodzą z XVIII w.

 

- Kłóbka to perła na turystycznej mapie województwa kujawsko-pomorskiego. Położona na malowniczym terenie Kujaw, jest wyjątkom miejscem, w którym pielęgnuje się pamięć o życiu mieszkańców dawnej wsi. Z pewnością zasługuje by znaleźć się w gronie 7 nowych cudów Polski – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce to żywe, rozwijające się miejsce, w którym w interesujący sposób przywoływana jest pamięć o codzienności mieszkańców dawnej wsi. Świadczy o tym systematyczne wzbogacanie kompleksu o nowe obiekty. Na początku października dla zwiedzających zostanie udostępniony osiemnastowieczny drewniany kościół, pochodzący z podlipnowskiego Brzeźna. Obecnie trwają prace konserwatorskie. Trochę wcześniej, bo w najbliższą niedzielę (6 sierpnia) w Kłóbce odbędzie się festyn folklorystyczny „Wyzwoliny kośnika”.

 

Motywem przewodnim festynu, odbywającego się w cyklu „Z życia dawnej wsi” będzie przypomnienie przez Grupę Młodzieżową Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa w powiecie włocławskim zapomnianego dzisiaj zwyczaju wyzwolin kosiarza na majstra. Polegał on na tym, że młody kosiarz wychodzący po raz pierwszy w pole poddawany był próbom, ocenianym przez marszałka. Musiał się wykupić, by zostać wprowadzonym do grona doświadczonych pracowników. W programie również występy Kapeli Ludowej „Echo Kujaw” z Wierzbinka i Zespołu Folklorystycznego „Bronisławianki” z Bronisławia, a także pokazy rzemieślnicze oraz warsztaty plecionkarskie oraz wyrobu tradycyjnych kwiatów z bibuły. Na temat spotkania więcej tutaj.

 

Kościół z Brzeźna

W ubiegłym roku drewniany kościół został rozebrany i przeniesiony z Brzeźna na teren parku etnograficznego. Kilka tygodni temu zakończyły się prace budowalne przy obiekcie, ukończona także konserwacje ołtarza bocznego, w najbliższym czasie pracom konserwatorskim poddany zostanie ołtarz główny oraz odnowione polichromie. Prace zakończą się we wrześniu. Goście parku podczas zwiedzania otrzymają także informator o świątyni i jej wyposażeniu.

 

Dotychczasową zabudowę skansenu w Kłóbce stanowią trzy tradycyjne chłopskie zagrody – takie w jakich mieszkali włościanie w naszej części Europy jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Dwie zostały przeniesione z Kujaw, jedna z ziemi dobrzyńskiej. Obok zrekonstruowano wiatrak mielący zboże, kuźnię i warsztat garncarski oraz remizę strażacką, szkołę i karczmę. Wszystko otoczone jest sadami i ogródkami, są tu też zwierzęta domowe i hodowlane.

 

Dwór Orpiszewskich

Częścią kłóbeckiego kompleksu jest także dwór rodziny Orpiszewskich.  Posiadłość jest związana z postacią Marii Orpiszewskiej de domo Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego, która mieszkała tu w ostatnich latach życia. Położone w pobliżu istniejącego skansenu wiejskiego dwór i otaczający go park były w ruinie kiedy latem 2010 zostały zakupione przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Przeprowadzono rekonstrukcję starszej, parterowej części domu i rewaloryzację skrzydła pałacowego, odtworzono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny rezydencji. Prace restauracyjne zostały docenione i nagrodzone w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany 2016”.

 

Więcej o dworze w Kłóbce w materiałach:

 

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce jest częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Drugim obiektem nominowanym w tegorocznym plebiscycie „7 nowych cudów Polski” jest Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy (więcej).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 sierpnia 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 4 sierpnia 2017 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone