Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

gęsina 2022

Jubileusz 60-lecia hodowli gęsi w Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka

Gęsi, fot. Daniel Pach

Nasze województwo to gęsie zagłębie. Gęś kołudzka, hodowana w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej niedaleko Inowrocławia, swoją historią sięga do 1962 roku. Gęsina jest znaczącym produktem polskiego drobiarstwa, jest o niej szczególnie głośno 11 listopada. Staje się wtedy „Kujawsko-pomorską gęsiną na św. Marcina”. Dzisiaj świętowano jubileusz 60-lecia hodowli gęsi w Kołudzie Wielkiej oraz 10-lecie nadania rasy gęś biała kołudzka.

Czytaj więcej

Gotowanie z marszałkiem

Wspólne gotowanie marszałka Piotra Całbeckiego z Mateuszem Gesslerem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Coroczne, wspólne gotowanie marszałka Piotra Całbeckiego ze znanymi kucharzami jest już nieodłącznym elementem kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. W tym roku gospodarz województwa spotkał się z cenionym kucharzem, restauratorem i osobowością telewizyjną Mateuszem Gesslerem w Pałacu Dąmbskich, gdzie wspólnie przygotowywali cannelloni z gęsiną oraz gęsie wątróbki z gruszką. Kulinarne wskazówki będą pomocne podczas przygotowywania rodzinnego obiadu na Święto Niepodległości.   

Czytaj więcej

Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina – rozpoczynamy akcję

Marszałek Piotr Całbecki podczas gotowania z Mateuszem Gesslerem, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów Święta Niepodległości w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”, to inicjatywa zapoczątkowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego w 2009 roku. Tegoroczny Festiwal Gęsiny, który odbędzie się w piątek i sobotę 11-12 listopada, po dwóch latach wraca do podtoruńskiego Przysieka.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone