Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Informacje prasowe

Rusza inwestycja w toruńskim „Korczaku”

Wizualizacja powstającego budynku

Uczniowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu będą uczyć się zawodu w nowoczesnych pracowniach. Powstaną też przedszkole dla dzieci ze specjalnymi potrzebami i pierwszy w regionie basen rehabilitacyjny z przeciwprądem i podnośnikiem. Marszałek Piotr Całbecki i prezes firmy KWK Construction Deweloper Waldemar Kapczyński podpisali dziś (28 lutego) umowę w sprawie przeprowadzenia inwestycji.

Czytaj więcej

Strategia 2030 - trwa debata społeczna

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Kontynuujemy prace nad strategią rozwoju województwa do roku 2030 - ważnym dokumentem programowym, który będzie m.in. podstawą do opracowania regionalnego programu operacyjnego województwa w perspektywie 2021-2027. Założyliśmy szeroki udział społeczny na wszystkich etapach powstawania dokumentu i partycypację w tym procesie wszystkich zainteresowanych środowisk. W całym regionie odbywają się spotkania lokalne i panele branżowe. Jednym z nich była dzisiejsza (28 lutego) debata poświęcona kulturze, która odbyła się w Operze Nova w Bydgoszczy z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego.

Czytaj więcej

Pamięci żołnierzy wyklętych

Ubiegłoroczne toruńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, fot. Andrzej Goiński

W niedzielę (1 marca) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kujawsko-Pomorskiem obchody odbywają się między innymi w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski będzie uczestniczyć w uroczystościach w miejscowości Ciele (gmina Białe Błota, powiat bydgoski).

Czytaj więcej

Pisaliśmy dyktando

Dyktando pisało 32 pracowników samorządowych, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

W czwartek (27 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się doroczne dyktando dla pracowników samorządowych. Najlepsza okazała się Agnieszka Niwińska ze Starostwa Powiatowego w Toruniu. Sprawdzian ortograficzny z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowano po raz siódmy. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty stylistyczno-językowe prowadzone przez dydaktyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spotkanie otworzyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Czytaj więcej

Dotacje na odbudowę zamku w Świeciu, pracownie nauki zawodu i zieloną energię

Wręczenie umów RPO, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Odbudowa zamku krzyżackiego w Świeciu, pracownie praktycznej nauki zawodu w szkołach branżowych i technikach we Włocławku, Bydgoszczy i Żninie oraz budowa instalacji fotowoltaicznych na budynkach prywatnych i publicznych w gminie Chełmża. Wczoraj (27 lutego) z udziałem członek zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej odbyło się wręczenie umów o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Czytaj więcej

Święto pozarządówek

fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Wspierają osoby wykluczone społecznie, poszukujące pracy, niepełnosprawne, dzieci, seniorów, sportowców, ludzi kultury. Wczoraj (27 lutego) pracownicy tzw. trzeciego sektora obchodzili swoje święto – Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych.

Czytaj więcej

Komitet Regionów debatował nad ochroną wód i ochroną przed powodzią

Fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył wczoraj (27 lutego) w Brukseli w posiedzeniu Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Europejskiego Komitetu Regionów (ENVE). Gospodarz naszego województwa jest sprawozdawcą przygotowywanej w Komitecie Regionów opinii w sprawie dwóch ważnych aktów prawa Unii Europejskiej, kluczowych dla unijnej polityki w dziedzinie ochrony wód i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

W weekend w Horzycy zobaczymy spektakl Dziadek do orzechów. Nowe historie, fot. Wojtek Szabelski

Jazz Od Nowa Festival, wernisaż prac dyplomowych studentów w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, koncerty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, spektakle w Horzycy, Operze Nova w Bydgoszczy, warsztaty dla dzieci w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy i wystawa w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą. Z okazji 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Ośrodek Chopinowski w Szafarni zapraszają na koncerty.

Czytaj więcej

Oni tworzyli naszą historię

Fot. Tymon Markowski

Przeszukują biblioteki i publiczne archiwa, docierają do rodzinnych pamiątek i zapisków sprzed lat, by opisać losy nieznanych bohaterów, uczestników ważnych wydarzeń w dziejach Polski i regionu – już po raz dwunasty uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych, uczniowie liceów, techników i szkół branżowych z naszego województwa mogą wziąć udział w wojewódzkim konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Na prace dokumentujące lokalne dzieje czekamy do 12 kwietnia. Uczniowie, nauczyciele i szkoły mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.

Czytaj więcej

Środki unijne rozwijają region

Dzięki środkom z RPO w Lubieniu Kujawskim pierwszy żłobek samorządowy, fot. Mikołaj Kuras

Dzięki dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprawia się jakość życia w regionie. Aktualnie można pozyskać wsparcie na tworzenie ośrodków pomocowych dla osób potrzebujących wsparcia, nowych miejsc opieki nad małymi dziećmi oraz pracowni i warsztatów w szkołach zawodowych; osoby poszukujące pracy będą mogły odbyć studia podyplomowe, staże, szkolenia i kursy zawodowe; możliwa będzie budowa oczyszczalni ścieków, także tych przydomowych czy instalacja nowoczesnego oświetlenia ulic.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone