Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Informacje prasowe

Walczyli o godność i wolną Polskę

Pułkownik Łukasz Ciepliński, fot. z domeny publicznej

Pułkownik Łukasz Ciepliński, rocznik 1913, żołnierz kampanii wrześniowej 1939, bojownik antyhitlerowskiego, a potem antykomunistycznego niepodległościowego podziemia, ofiara stalinowskiej zbrodni sądowej – to bohater, któremu składamy symboliczny hołd podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek (1 marca) marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odsłonią poświęconą pułkownikowi Cieplińskiemu tablicę pamiątkową na terenie Komendy Garnizonu Bydgoszcz.

Czytaj więcej

Obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

Posiedzenie KWRiST 23 lutego 2021, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podczas dzisiejszego (24 lutego) posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) gremium to zajmowało się m.in. projektem Umowy Partnerstwa dla realizacji w naszym kraju unijnej polityki spójności 2021-2027. Strona  rządowa przedstawiła informację na temat Krajowego Planu Odbudowy i przygotowań do wdrażania programów unijnych nowej perspektywy oraz na temat realizacji Narodowego Programu Szczepień. W obradach uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Wojewódzkie inwestycje drogowe 2021

Budowa drogi wojewódzkiej nr 559 Lipno-Jasień (powiat lipnowski), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

285 milionów złotych przeznaczy w 2021 roku na inwestycje drogowe samorząd województwa. Pozwoli to na kontynuację prac modernizacyjnych na wielu trasach i rozpoczęcie kolejnych projektów. 

Czytaj więcej

Musejon za najlepsze projekty muzeów - na zgłoszenia czekamy do niedzieli

Ubiegłoroczna gala wręczenia nagród w konkursie Musejon z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Organizują wystawy i konferencje, edukują i promują dziedzictwo naszego regionu - działalność muzealników na Kujawach i Pomorzu odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości lokalnej i regionalnej. Doceniając ich codzienną pracę i zaangażowanie, Urząd Marszałkowski wyróżni najlepsze przedsięwzięcia muzealne w konkursie Musejon Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Na zgłoszenia czekamy do niedzieli (28 lutego).

Czytaj więcej

Bronisław Malinowski – światowa gwiazda Królowej Sportu

Bronisław Malinowski, fot. PAP via Międzynarodowe Biegi im. Bronisława Malinowskiego

Rok 2021 jest w Kujawsko-Pomorskiem Rokiem Bronisława Malinowskiego, związanego z naszym regionem wybitnego polskiego lekkoatlety, długodystansowca, złotego i srebrnego  medalisty olimpijskiego, wicemistrza świata, wielokrotnego mistrza Polski, do dziś niepokonanego rekordzisty kraju w biegach długich. Jego imponującą karierę sportową przerwała 40 lat temu tragiczna śmierć.

Czytaj więcej

Nasz pakiet antykryzysowy – trafiona interwencja, realne wsparcie

W ramach pakietu antykryzysowego do lecznic trafiło 138 respiratorów, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Oddział intensywnej terapii dla pacjentów z Covid-19 działa już w pawilonie oddziałów zakaźnych w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Budżet uruchomionego na początku ubiegłego roku marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, to 910 milionów. Źródłem finansowania są środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Ostatni tydzień lutego w e-Szkole

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Czym są neologizmy? Jak wyglądał porządek wersalski? Co kryje się pod pojęciem zależności międzygatunkowych w przyrodzie? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą popołudniowe spotkania z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. Lekcje kierujemy głównie do przygotowujących się do egzaminów ósmoklasistów i maturzystów. Przed ekrany komputerów zapraszamy także uczniów pozostałych klas, którzy będą mogli powtórzyć bieżący materiał.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorskie na drugim miejscu Halowych Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce

Halowe Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba

Trzy złote, dwa srebrne i pięć brązowych – łącznie dziesięć medali zdobyli zawodnicy z Kujaw i Pomorza podczas Halowych Mistrzostw Polski seniorów w lekkiej atletyce, które odbyły się w Arenie Toruń w miniony weekend (20-21 lutego). Ten wynik uplasował nasz region na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej województw.

Czytaj więcej

Ewa Makula uhonorowana marszałkowskim medalem

Jubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Wieloletnia flecistka Opery Nova, nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń muzyków, założycielka i dyrygent Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND - Ewa Makula odebrała z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Uroczystość odbyła się podczas niedzielnego (21 lutego) koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu. 

Czytaj więcej

Architektura w Wozowni

Nowa Huta - widok na Plac Centralny, fot. Piotr Tomaszewski-Guillon za pośrednictwem Wikipedia.org, linecja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Już dziś (23 lutego) o godzinie 18.30 odbędzie się wykład dr Michała Wiśniewskiego pt. „Jak wykuwała się stal: architektura Nowej Huty”. Organizowane przez Galerię Sztuki Wozownia w Toruniu wydarzenie odbędzie się w formie online.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone