Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Szczepienia, badania i ćwiczenia dla zdrowia

Fot. Łukasz Piecyk
Fot. Łukasz Piecyk

Samorząd województwa przygotowuje się do uruchomienia zaplanowanych na 2019 rok programów profilaktycznych skierowanych do seniorów. Z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom skorzysta w tym roku 1,8 tysiąca osób w wieku 65 plus. Kolejny tysiąc seniorów weźmie udział w ćwiczeniach w ramach programu zapobiegania upadkom. Odbędą się też badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej dla 900 mężczyzn.

 

Udział w marszałkowskim programie szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 65 roku życia zadeklarowało 26 samorządów terytorialnych, które pokryją połowę kosztów. W tym roku skorzysta z nich 1830 osób, które nie były wcześniej szczepione i należą do grupy ryzyka (leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej). Szczepienia wystartują na przełomie wiosny i lata. Nabór uczestników przeprowadzą wybrane w drodze konkursu placówki medyczne we współpracy z gminami.

 

Samorząd województwa po raz kolejny zrealizuje też program profilaktyczny, którego celem jest zapobieganie upadkom wśród osób po 60 roku życia. Obejmiemy nim blisko 1000 seniorów z terenu 23 samorządów lokalnych, które przystąpiły do programu. Uczestnicy wezmą udział w specjalnie dla nich dobranych ćwiczeniach fizycznych, w niewielkich grupach. Dowiedzą się też jak unikać niebezpiecznych sytuacji m. in. w miejscu zamieszkania i środkach komunikacji publicznej, a także jak dzięki zdrowemu ruchowi i właściwej diecie zachować sprawność do późnych lat. Realizacja programu ruszy w połowie roku. Za rekrutację uczestników odpowiadają samorządy lokalne.

 

Programem badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej zostaną objęci mężczyźni z regionu pomiędzy 65 a 74 rokiem życia, palący papierosy. Badanie USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się w żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Trwa konkurs, który wyłoni realizatorów badań.

 

Więcej informacji o programach profilaktycznych pod nr telefonu: 56 621-87-54 (w godz. 9-12) oraz wkrótce na www.kujawsko-pomorskie.pl

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 marca 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone