Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Droga ze Świecia do Tucholi gotowa

Uroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 240, fot. Filip Kowalkowski
Uroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 240, fot. Filip Kowalkowski

W piątek (21 czerwca) w Płazowie (powiat tucholski) odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej łączącej Świecie z Tucholą. Dzięki odcinkowi z nową ścieżką pieszo-rowerową, wybudowaną obwodnicą Płazowa, parkingiem i przebudowanymi skrzyżowaniami podróżować będziemy bezpieczniej i wygodniej. Koszt inwestycji to 72 miliony złotych. W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

 

- Drogę pomiędzy Świeciem a Tucholą na wielu odcinkach budowaliśmy od podstaw. Zlikwidowane zostały niebezpieczne zakręty, a trasę oddaliliśmy od zabudowań Płazowa. Prawie na całej długości powstała ścieżka pieszo-rowerowa. Dzięki niej poprawi się bezpieczeństwo osób korzystających i mieszkających przy trasie. Inwestycja wpłynie też na zwiększenie atrakcyjności turystycznej tej części województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą była jednym z największych zadań drogowych w regionie. Koszt inwestycji to blisko 72 miliony złotych. Przebudowane zostały dwa odcinki trasy od Tucholi do Bysławia oraz pomiędzy miejscowościami Terespol Pomorski i Polski Konopat, gdzie znajduje się węzeł umożliwiający wjazd na powstającą trasę szybkiego ruchu S5.

 

Częścią zadania była budowa obwodnicy Płazowa. To dwukilometrowy odcinek drogi omijający Płazowo od południa z parkingiem i miejscem do ważenia pojazdów ciężarowych. Takie miejsca wykorzystywane są przez inspektorów transportu drogowego, którzy starają się wyeliminować z przebudowanych tras przeciążone tiry. Odcinek jest przejezdny już od ubiegłego lata.

 

W ramach inwestycji jezdnia na całym odcinku została wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Rowerzyści i piesi korzystać będą z trzynastokilometrowej ścieżki. Separacja pojazdów i innych uczestników ruchu pozwoli na ograniczenie liczby wypadków. Przebudowano skrzyżowania, przepusty, zatoki autobusowe, miejsca postojowe i chodniki. Na wielu skrzyżowaniach i przejściach zainstalowano nowe oświetlenie. Dzięki rozbudowie elementów kanalizacyjnych, trasa lepiej odprowadzać będzie deszczówkę.

 

Modernizację drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie i Tucholę uzupełniamy remontami pozostałych odcinków trasy. Nowa nawierzchnia jezdni pojawiła się w miejscowości Błądzim i na rondzie w Tucholi. W tym roku wybraliśmy też wykonawców, którzy wyremontują m.in. ulice Nowodworskiego, Główną i Chojnicką w Tucholi. Część tych zadań realizowana będzie we współpracy z gminą.

 

Zadania planowane do realizacji na terenach położonych wśród Borów Tucholskich:

  • modernizacji wiaduktu w Terespolu Pomorskim,
  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 241 Tuchola-Sępólno Krajeńskie,
  • budowa obwodnicy Tucholi,
  • remont drogi nr 237 Gostycyn-Mąkowarsko,

 

Obecnie w całym województwie modernizowanych jest 8 odcinków dróg wojewódzkich o łącznej długości 100 kilometrów. Prowadzone inwestycje drogowe kosztują ponad 330 milionów złotych.

 

 Inwestycja w liczbach:

  • Koszt modernizacji – 72 mln zł
  • Długość odcinków – 16,5 km
  • Długość ścieżki pieszo-rowerowej – 13 km
  • Wartość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – 85 %

 

W dzisiejszym (21 czerwca) uroczystym otwarciu zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 240 uczestniczyli także radni województwa Agnieszka Kłopotek, Tadeusz Pogoda i Jacek Chmarzyński. 

 

28 maja odbyło się uroczyste otwarcie gruntownie wyremontowanej drogi wojewódzkiej nr 554 łączącej między innymi Kowalewo Pomorskie z Golubiem Dobrzyniem. Inwestycja kosztowała ponad 15 milionów złotych (więcej). Pod koniec maja oficjalnie zakończyliśmy także przebudowę 2-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 546 z Łubianki do Bierzgłowa w powiecie toruńskim. Powstało nowe rondo, bezpieczna ścieżka rowerowa, parking i chodniki. Koszt inwestycji to 13 milionów złotych (więcej).

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 czerwca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca 2019 r.

 

Uroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 240, fot. Filip KowalkowskiUroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 240, fot. Filip KowalkowskiUroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 240, fot. Filip KowalkowskiUroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 240, fot. Filip KowalkowskiUroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 240, fot. Filip Kowalkowski

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone