Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Młodzi Szkoci z wizytą w regionie

Młodzi Szkoci zapalili znicze w miejscach pamięci w Toruniu, fot. Andrzej Goiński
Młodzi Szkoci zapalili znicze w miejscach pamięci w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Od wtorku do soboty (10 – 14 września) w naszym regionie gości grupa młodzieży wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionego z województwem kujawsko-pomorskim regionu Fife w Szkocji. Są to uczniowie szkół średnich, biorący udział w programie „Rising Stars” („Wschodzące Gwiazdy”), przygotowującego do dobrego startu. 12 września młodzi Szkoci spotkali się z młodzieżą licealną z Torunia.

 

Pięć dni w Toruniu spędza grupa siedemnastu młodych ludzi w wieku od 14 do 18 lat oraz ich trenerzy i mentorzy. W ramach wizyty w naszym regionie młodzi Szkoci spotkali się na dyskusji z uczniami jednego z toruńskich liceów i zapoznali się z miastem i jego atrakcjami. W związku z niedawno obchodzoną 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej odwiedzili także miejsca pamięci i dowiedzieli się o wojennych losach naszego regionu. Złożyli też kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym jeńców przetrzymywanych w czasie wojny w utworzonych przez Niemców stalagach. Wśród więźniów tych obozów byli m.in. Szkoci.

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie współpracuje ze szkockim hrabstwem Fife od 2016 roku. Relacja ta na przestrzeni lat obfituje w bilateralne projekty upamiętniające wspólną historię (wystawa „Polskie drogi do wolności” 2017 r. w Województwie Kujawsko-Pomorskim, 2018 r. w Fife), promocję kulturalną regionów (m.in. koncert Rafała Blechacza w Szkocji w 2017 r.) jak również wspieranie młodych osób ze środowisk wykluczonych (dwie edycje projektu „Rising Stars”). W tym roku, specjalnie na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, do naszego województwa przybyła oficjalna delegacja z Fife z przewodniczącym rady regionalnej Jimem Leishmanem.

 

Departament Współpracy Międzynarodowej

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

12 sierpnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 września 2019 r. 

Młodzi Szkoci zapalili znicze w miejscach pamięci w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiMłodzi Szkoci zapalili znicze w miejscach pamięci w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiMłodzi Szkoci zapalili znicze w miejscach pamięci w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiMłodzi Szkoci zapalili znicze w miejscach pamięci w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiMłodzi Szkoci zapalili znicze w miejscach pamięci w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiMłodzi Szkoci zapalili znicze w miejscach pamięci w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiW Urzędzie Marszałkowskim młodzi Szkoci spotkali się z licealistami z Torunia, fot. Mikołaj KurasW Urzędzie Marszałkowskim młodzi Szkoci spotkali się z licealistami z Torunia, fot. Mikołaj KurasW Urzędzie Marszałkowskim młodzi Szkoci spotkali się z licealistami z Torunia, fot. Mikołaj KurasW Urzędzie Marszałkowskim młodzi Szkoci spotkali się z licealistami z Torunia, fot. Mikołaj KurasW Urzędzie Marszałkowskim młodzi Szkoci spotkali się z licealistami z Torunia, fot. Mikołaj KurasW Urzędzie Marszałkowskim młodzi Szkoci spotkali się z licealistami z Torunia, fot. Mikołaj KurasW Urzędzie Marszałkowskim młodzi Szkoci spotkali się z licealistami z Torunia, fot. Mikołaj Kuras

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone