Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Medal dla nestorki w powiecie toruńskim

Wręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Wręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Cecylia Marta Kowalska dołączyła do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców naszego województwa. Mieszkanka Złotorii (powiat toruński) posiada talent krawiecki i zawsze chętnie podróżowała po kraju, regularnie odwiedzała góry i wyjeżdżała nad Bałtyk. Medal stulatce wręczył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd województwa rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznawanego mieszkańcom naszego regionu, którzy ukończyli sto lat.

 

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści. Z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Pani Cecylia urodziła się 16 marca 1921 roku w Grabówku (powiat świecki), gdzie wychowywała się i wspólnie z rodzeństwem pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. W trakcie drugiej wojny światowej została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Podczas pracy poznała swojego przyszłego męża, z którym po powrocie do kraju zamieszkała w Osieku nad Wisłą (powiat toruński), a następnie w pobliskim Grabowcu. Nestorka interesuje się wydarzeniami w kraju i codziennie czyta gazetę Nowości. Jest ciepłą, troskliwą i pogodną osobą, która dużo uwagi przywiązywała do wychowania i edukacji swoich dzieci. Doczekała się ośmiorga wnucząt i piętnaściorga prawnucząt, które chętnie odwiedzają swoją babcię i prababcię.

 

 

Pamięć o seniorach, którzy dożywają tak dostojnego wieku, jest dla nas szczególnie ważna. O najstarszych mieszkańcach województwa pamiętamy przez cały rok, przekazując im życzenia z okazji urodzin i świąteczne podarunki. Marszałkowskim medalem uhonorowaliśmy dotąd 176 osób, których biogramy znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady dostarczania medali, które wręczamy przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 kwietnia 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Cecylii Kowalskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone