Aktualności

Spotkanie samorządowych władz województwa z olimpijczykami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Gratulacje dla naszych olimpijczyków

– To już tradycja, że po igrzyskach olimpijskich samorządowe władze województwa goszczą naszych olimpijczyków. To były dla nas historyczne igrzyska, jeszcze nigdy nasi zawodnicy nie zdobyli tylu medali. Wielkie brawa! – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas spotkania ze sportowcami, w którym uczestniczyli też radni województwa z przewodniczącą sejmiku Elżbietą Piniewską.

Gospodarz województwa podkreślił, że wyniki naszych sportowców w Tokio to jeden z dowodów na skuteczność dedykowanego marszałkowskiego systemu stypendialnego i można powiedzieć, że samorząd województwa wniósł swoją cegiełkę do olimpijskich sukcesów.

W Urzędzie Marszałkowskim gościły wczoraj nasze medalistki z Tokio – Iga Baumgart-Witan, Marta Wieliczko i Helena Wiśniewska – ich trenerzy i przedstawiciele klubów oraz pozostali związani z naszym regionem uczestnicy igrzysk. Poza gratulacjami przygotowaliśmy dla nich nagrody finansowe i upominki.

• Złoty medal lekkoatletycznej sztafety mieszanej 4x400m

Po raz pierwszy od 41 lat (złoto Bronisława Malinowskiego w Moskwie 1980) polscy biegacze zdobyli medal olimpijski.  W konkurencji, która debiutuje na igrzyskach olimpijskich, Polacy w finale zwyciężyli w czasie 3:09,97 (rekord Europy i olimpijski) – pokonując Dominikanę i Stany Zjednoczone. W biegu finałowym wystąpili: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński.

W eliminacjach pobiegli: Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), Małgorzata  Hołub-Kowalik i Duszyński, ustanawiając w eliminacjach rekord Polski i Europy 3:10,44. Znakomicie w kwalifikacjach pobiegła bydgoszczanka Iga Baumgart-Witan, która wyprowadziła naszą sztafetę na pierwsze miejsce.

• Srebrny medal lekkoatletycznej sztafety kobiecej 4x400m

Iga Baumgart-Witan z BKS Bydgoszcz wraz z koleżankami Natalią Kaczmarek, Małgorzatą Hołub-Kowalik i Justyną Święty-Ersetic po fenomenalnym biegu, w którym ustanowiły nowy rekord Polski z czasem 3:20:53, musiały uznać wyższość jedynie Amerykanek. Brąz wywalczyły Jamajki. „Iga co śmiga” to była stypendystka marszałka województwa

• Srebrny medal w wioślarstwie

Marta Wieliczko – KW Wisła Grudziądz i Katarzyna Zillmann – AZS Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Marią Sajdak i Agnieszką Kobus-Zawojską wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych.

To był pierwszy medal polskiej reprezentacji podczas igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Zawodniczki długo płynęły na trzecim miejscu, jednak po fenomenalnej końcówce wyprzedziły Niemki i sięgnęły po srebrny medal. Mistrzyniami olimpijskimi zostały Chinki, a brązowy medal zdobyły Australijki. Srebro Polek to dziewiętnasty medal olimpijski w historii polskiego wioślarstwa. Dotychczas zdobyte: 4 złote, 3 srebrne i 11 brązowych.

Katarzyna Zillmann i Marta Wieliczko to zawodniczki, które w swojej karierze nie raz stawały na podium Mistrzostw Świata i Europy. Mistrzyniami świata zostały w 2018 w Płowdiw. Ze srebrnego medalu mogły cieszyć się rok wcześniej w Sarasocie i w 2019 roku w Ottensheim. Po złoto Mistrzostw Europy sięgnęły w 2018 roku, a podczas ubiegłorocznych zmagań w Poznaniu – po brąz. Katarzyna Zillmann jest również dwukrotną mistrzynią Europy U23.

W 2018 roku nasze wioślarski triumfowały w prestiżowym plebiscycie Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA). Polki zostawiły konkurentki w tyle i wygrały w kategorii Żeńskiej Osady Roku. Obie były wielokrotnie stypendystkami Marszałka Województwa

• Srebrny medal w żeglarstwie

Polska załoga klasy 470 w składzie Jolanta Ogar-Hill (UKŻ Wiking Toruń ) i Agnieszka Skrzypulec „medal race” ukończyły na czwartym miejscu, wyprzedzając tuż przed metą Francuzki, dzięki czemu w klasyfikacji generalnej zajęły drugie miejsce i zostały wicemistrzyniami olimpijskimi.

Srebro Polek to piąty medal w historii polskiego żeglarstwa i pierwszy srebrny krążek w tej kolekcji. Mistrzem olimpijskim został Mateusz Kusznierewicz (Atlanta 1996 rok, klasa Finn), który osiem lat później w Atenach w tej samej klasie był trzeci. Brązowe medale w Londynie (2012 rok) w windsurfingowej klasie RS:X zdobyli Zofia Noceti-Klepacka i Przemysław Miarczyński.

• Brązowy medal w kajakarstwie – czwórka K4- 500 m

W kajakarskim finale K4 500m startowały Helena Wiśniewska (CWZS Zawisza Bydgoszcz Kajakarstwo), Karolina Naja, Anna Puławska i Justyna Iskrzycka . Polska osada na półmetku wyprzedziła drużynę Nowej Zelandii, w składzie której była trzykrotna medalistka igrzysk w Tokio Lisa Carrington. Nasza reprezentacja uplasowała się na trzecim miejscu, za Węgierkami i Białorusinkami. Brązowy medal to pierwszy w historii polskiego kobiecego kajakarstwa medal wywalczony w czwórce. Helena Wiśniewska to aktualna stypendystka marszałka województwa.

PODSUMOWANIE IGRZYSK

• Polska reprezentacja zdobyła łącznie 14 medali, z czego 5 medali wywalczyły zawodniczki z Kujaw i Pomorza (1 złoty, 3 srebrne, 1 brązowy). To najlepszy wynik w historii województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Polska w klasyfikacji medalowej zajęła 17. miejsce zdobywając medale: 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych
  • 4 stypendystki marszałka z medalami igrzysk olimpijskich: K.Zillmann, M.Wieliczko, I.Baumgart-Witan, H.Wiśniewska – obecna stypendystka
  • Poprawiono rekord kraju i rekord Europy
  • Zdobyliśmy medal w debiutującej dyscyplinie na igrzyskach olimpijskich – złoto w sztafecie mieszanej 4×400 m
  • Zawodniczki z regionu zdobyły pierwszy medal dla reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 (wioślarska czwórka podwójna)
  • Zdobyliśmy pierwszy historyczny srebrny medal igrzysk w żeglarstwie
  • Zdobyliśmy pierwszy historyczny brązowy medal igrzysk w kajakarstwie – osada K4 na 500 m
  • Marta Wieliczko zdobyła srebrny medal igrzysk w wioślarstwie

IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE

24 sierpnia zapłonął znicz Igrzysk Paraolimpijskich. Wśród 89 zawodników i zawodniczek reprezentacji  Polski znaleźli się przedstawiciele Kujaw i Pomorza: