Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Rówieśnicy Niepodległej

W roku stulecia odzyskania Niepodległości w sposób szczególny honorujemy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów urodzonych w latach 1912-1918, była początkiem serii spotkań z reprezentantami tej grupy wiekowej. Przez cały rok samorządowcy, radni i członkowie zarządu województwa, będą im składać wizyty z wyrazami uszanowania i słuchać co mają nam do powiedzenia.

 

W tym miejscu będziemy publikować biogramy i fotografie rówieśników Niepodległej.

 

 

 

Helena Szymborska

Helena Szymborska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Helena Szymborska, córka Genowefy i Józefa Olszewskich, urodziła się 5 sierpnia 1919 roku w Osówce (gmina Czernikowo, powiat toruński), jako jedno z jedenaściorga dzieci. Wychowała się w rodzinnej miejscowości, a w okresie wojennym rodzina Olszewskich została deportowana w pobliskie lasy, gdzie zginęli ojciec pani Heleny i Jasia, jedna z jej siedmiu sióstr.

Czytaj więcej

Zofia Bubacz

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Zofia Bubacz urodziła się 31 marca 1919 roku w miejscowości Stany na podkarpaciu, jako siódme z ośmiorga dzieci Ewy Surowiec i Marka Kozioła.

Czytaj więcej

Eufemia Bolinowska

Fot. Mikołaj Kuras

Eufemia Bolinowska, córka Rozalii i Jana, urodziła się 16 lipca 1919 roku w Katarzynce, na terenie dzisiejszego Torunia.

Czytaj więcej

Leopolda Witkowska

Fot. Mikołaj Kuras

Leopolda Witkowska, najstarsza mieszkanka gminy Łubianka urodziła się 17 listopada 1919 roku w Bierzgłowie i przez całe swoje życie jest związana z tą miejscowością.

Czytaj więcej

Henryk Gajewski

Fot. Andrzej Goiński

Henryk Gajewski to jeden z twórców powojennej bydgoskich urologii

Czytaj więcej

Eugenia Drobnicka

Eugenia Drobnicka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Eugenia Drobnicka (z domu Popiel) urodziła się 17 sierpnia 1919 roku w Jacowcach niedaleko Tarnopola w dzisiejszej Ukrainie. Miała dwoje rodzeństwa. Dzieciństwo i młodość spędziła w rodzinnej miejscowości. Podczas II wojny światowej była łączniczką w partyzantce. Często wspominała o konieczności częstych ucieczek z miejsca zamieszkania w obawie przed atakami Ukraińców.

Czytaj więcej

Wanda Łukasiewicz

Wanda Łukasiewicz odebrała medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Dariusza Kurzawy, fot. Andrzej Goiński

Wanda Łukasiewicz, córka Adeli i Antoniego Sługockich, urodziła się 30 września 1919 roku  w Panowicach (powiat Podhajce, województwo tarnopolskie), na obecnej Ukrainie. Pani Wanda miała dwoje rodzeństwa: brata Zygmunta i siostrę Janinę. Tata i brat zmarli na Kresach, a pani Wanda z mamą i siostrą zostały przymusowo przesiedlone w 1945 roku -  najpierw do Krakowa, a po kilku miesiącach, na zaproszenie rodziny przyjechały do Torunia. Urząd repatriacyjny przydzielił im gospodarstwo rolne w Papowie Toruńskim.

Czytaj więcej

Helena Spalding

Setne urodziny Heleny Spalding, fot. Mikołaj Kuras

Helena Spalding z domu Miiller, urodziła się 19 czerwca 1919 roku w Kurojadach.  Tata Antoni był młynarzem, a mama Marianna gospodynią domową. Pani Helena miała trzy siostry.

Czytaj więcej

Janina Górska

Setne urodziny Janiny Górskiej, fot. Mikołaj Kuras

Janina Górska urodziła się 21 czerwca 1919 r. w miejscowości Chojny w gminie Lututów w powiecie wieluńskim, jako córka Szczepana i Antoniny Grzelak z domu Kołodziejczyk.

Czytaj więcej

Władysława Drewnowska

Władysława Drewnowska z wnuczką Beatą

Władysława Drewnowska z domu Biskup, córka Józefy i Michała, urodziła się 7 czerwca 1919 roku w Makoszynie  (pow. Opatów, woj. kieleckie).

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone