Rówieśnicy Niepodległej
Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis
Piotr Całbecki
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.
Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.
Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
W zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Bronisława Tomczak pochodzi z dużej wielodzietnej rodziny i sama jest babcią oraz prababcią dla dwóch kolejnych pokoleń. Przez całe życie związana była z rolnictwem, wraz z mężem prowadziła gospodarstwo, na którym wychowała dwójkę dzieci. Doczekała się także czterech wnuków i siódemki prawnuków.
Czytaj więcej
Aleksandra Kwiatek od ponad 16 lat aktywnie uczestniczy w zajęciach organizowanych przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Toruniu. Przez okres ten seniorka stała się ważną postacią dla społeczności ośrodka, w którym jako osoba towarzyska i pogoda nawiązała wiele przyjaźni.
Czytaj więcej
Helena Cieślewicz pochodzi z centralnej Polski. Do naszego regionu przeniosła się wraz z mężem, bydgoszczaninem, którego poznała podczas wojny. Wspólnie wychowali dwie córki. Seniorka doczekała się także dwóch wnuków i dwóch prawnuków.
Czytaj więcej
Bolesław Siołkowski posiada wiele talentów. Jako uzdolniony cieśla przez lata szkolił młodzież i brał udział w budowie wielu toruńskich obiektów. Pisuje także wiersze i posiada talent muzyczny, który od młodości rozwijał śpiewając i grając na wielu instrumentach. Jest ojcem ośmiorga dzieci, czterech córek oraz czterech synów, z których jeden przejął po ojcu zamiłowanie do muzyki.
Czytaj więcej
Lidwina Cywińska wychowała piątkę dzieci i doczekała się dużej, wielopokoleniowej rodziny. Jest babcią, prababcią i praprababcią dla 10 wnuków, 15 prawnuków oraz praprawnuczki.
Czytaj więcej
Edmund Bałka lubi przyrodę i pracę na świeżym powietrzu. Nestor posiada ogródek działkowy, który sam pielęgnuje, i w którym chętnie spędza czas wśród zieleni.
Czytaj więcej
Wanda Miłoszewska urodziła się na terenie Niemiec, skąd w młodości jej rodzina przeniosła się na Śląsk, skąd po latach seniorka przeprowadziła się do naszego regionu.
Czytaj więcej
Wanda Łabędzka pochodzi z Bydgoszczy. Z miastem tym jubilatka była związana przez całe swoje życie. W trakcie wojny kombatantka walczyła w Powstaniu Warszawskim, później powróciła w swoje rodzinne strony.
Czytaj więcej
Marianna Stasiak urodziła się 16 listopada 1920 roku we wsi Płowce (powiat radziejowski). Była pierwszym dzieckiem w rodzinie państwa Weroniki i Franciszka Chrupków. Wychowywała się wraz z siedmiorgiem rodzeństwa.
Czytaj więcej
Marianna Karbowińska pochodzi z okolic Torunia. Większość życia wraz z bliskim mieszkała w Łążynie na terenie powiatu toruńskiego. Mimo, że od lat wraz z córką mieszka w mieście chętnie wraca myślami do rodzinnej wsi.
Czytaj więcej