Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Rówieśnicy Niepodległej

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Janina Szotowicz

Janina Szotowicz, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Janina Szotowicz urodziła się 1 maja 1922 roku w Elgiszewie (powiat golubsko-dobrzyński). Miała czworo rodzeństwa, spośród którego była najstarsza. To powodowało, że pełniła najwięcej obowiązków przy pomocy rodzicom, rodzeństwu oraz w gospodarstwie rolnym. W czasie II wojny światowej skierowana była do prac przymusowych w okolicznych lasach.

Czytaj więcej

Janina Winiarska

Janina Winiarska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

24 kwietnia 1922 roku Janina Winiarska urodziła się w Rykach w ówczesnym województwie warszawskim (obecnie lubelskie). Córka Antoniego i Marianny jako nastolatka, około 1934 roku, wraz z rodziną przeprowadziła się na Kujawy i Pomorze.

Czytaj więcej

Genowefa Bieżuńska

Genowefa Bieżuńska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Genowefa Bieżuńska, z domu Suszyńska, urodziła się 10 kwietnia 1922 roku w Radzikach Dużych (powiat rypiński). Córka Władysława i Zofii wychowywała się na rodzinnym gospodarstwie rolnym. Podczas II wojny światowej skierowana była do prac przymusowych w niemieckim gospodarstwie rolnym w Malborku.

Czytaj więcej

Helena Sobierajska

Helena Sobierajska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Helena Sobierajska, z domu Pilewska, urodziła się 28 marca 1922 roku w Tupadłach (powiat lipnowski). Była najstarszą córką w rodzinie, jej młodsi bracia już nie żyją. Jej rodzice, Stefania i Stanisław pracowali w rolnictwie. Rodzina wyemigrowała zarobkowo do Francji, gdy pani Helena miała 4 lata. W 1933 Pilewscy powrócili do ojczyzny i ponownie zamieszkali w gospodarstwie rolnym odziedziczonym po rodzicach. Pani Helena ukończyła 4 klasy szkoły podstawowej.

Czytaj więcej

Mieczysław Kieszkowski

Mieczysław Kieszkowski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Mieczysław Kieszkowski, syn Józefa i Jadwigi, urodził się 29 marca 1922 roku w Pilichowie (powiat radziejowski). Miał siedmioro rodzeństwa, czworo braci i trzy siostry. Kieszkowscy przeprowadzili się do pobliskiego Starego Radziejowa, gdzie w tamtejszej szkole pan Mieczysław ukończył 4 klasy. Pracował w gospodarstwie rolnym rodziców aż do wybuchu II wojny światowej.

Czytaj więcej

Stanisława Judek

Stanisława Judek, fot. Iwona Góralczyk

Stanisława Judek pochodzi z Kresów Wschodnich. Urodziła się 22 marca 1922 roku w Stanisławowie, leżącym wówczas w granicach naszego kraju, a obecnie na Ukrainie. W 1945 roku z rodziną przeprowadziła się do Zielonej Góry.

Czytaj więcej

Łucja Rahn

Łucja Rahn, fot. archiwum rodziny

Łucja Rahn, z domu Zaborowska, urodziła się 22 marca 1922 roku w Sampławie (województwo warmińsko-mazurskie). Jeszcze jako dziecko, z rodzicami i rodzeństwem, przeprowadziła się do Małego Rudnika pod Grudziądzem, gdzie uczęszczała do szkoły. Po jej ukończeniu, u boku ojca jako młodociana, pracowała w ówczesnej fabryce H-V w Grudziądzu, zajmującej się odlewaniem żelaza i emaliowaniem.

Czytaj więcej

Pelagia Stefania Warynica

Pelagia Warynica, fot. Mikołaj Kuras dla UWMKP

Pelagia Stefania Warynica, z domu Nagorzycka, urodziła się 16 marca 1922 roku w Toruniu. Córka Łukasza i Weroniki miała pięcioro rodzeństwa, troje braci i dwie siostry. Pani Pelagia jako jedyna z domu cieszy się długowiecznością. W młodości uczęszczała do szkoły czeladniczej, w której kształciła się na modystkę. Mimo nabycia wykształcenia i umiejętności w tworzeniu kapeluszy nie pracowała w swoim zawodzie.

Czytaj więcej

Joanna Wrutniak

Joanna Wrutniak, fot. archiwum rodziny

Joanna Wrutniak urodziła się 12 marca 1922 roku w Oblasach w województwie lubelskim. Jako najstarsze dziecko odpowiedzialnie pomagała rodzicom w opiece nad pięciorgiem rodzeństwa, angażowała się również w prace domowe.

Czytaj więcej

Marianna Gąsiorek

Marianna Gąsiorek, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Marianna Gąsiorek pochodzi z Bielowic w powiecie opoczyńskim, w dawnym województwie kieleckim. Córka Heleny i Franciszka urodziła się 20 lutego 1922, miała trzy siostry. Czas wojennych represji spędziła w domu rodzinnym, wówczas na roboty przymusowe na terenie Niemiec trafiła jedna z jej sióstr. Z pasją oddawała się tkaniu na krośnie, przędzeniu na kądzieli, tworzyła tak zwane pająki ze słomy zdobione kwiatami.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone