Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Rówieśnicy Niepodległej

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Dwustu lat w zdrowiu!

Setne urodziny pani Urszuli Tauer, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Jej życiorys to gotowy sensacyjny scenariusz filmowy. Bydgoszczanka Urszula Tauer - oficer Armii Krajowej, odbywająca niebezpieczne misje kurierka i łączniczka Komendy Głównej AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego, za wojenne męstwo i odwagę odznaczona Krzyżem Walecznych, a w wolnej Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – obchodziła setne urodziny. Gratulacje jubilatce złożyli w poniedziałek (26 kwietnia) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i prezydent miasta Rafał Bruski.        

Czytaj więcej

Stanisława Radkowska

Stanisława Radkowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Stanisława Radkowska z domu Puszkiewicz przez całe życie była związana z Piotrkowem Kujawskim (powiat radziejowski), gdzie do dziś mieszka otoczona dużą rodziną.

Czytaj więcej

Cecylia Marta Kowalska

Cecylia Marta Kowalska, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Cecylia Marta Kowalska jest troskliwą i pogodną osobą, która wiele uwagi poświęcała wychowaniu i wykształceniu czworga swoich dzieci. Doczekała się ośmiorga wnucząt i piętnaściorga prawnucząt, które chętnie odwiedzają babcię i prababcię.

Czytaj więcej

Jadwiga Waszewska

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Jadwidze Waszewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Jadwiga Waszewska mieszkała w kilku miejscowościach na obszarze naszego województwa. Wychowywała się w okolicach Rypina, a od blisko pół wieku jest mieszkanką powiatu chełmińskiego. Ma czwórkę dzieci i przez lata poświęcała się opiece nad licznymi wnukami.

Czytaj więcej

Franciszka Wiatrowska

Franciszka Wiatrowska, fot. nadesłane przez rodzinę

Franciszka Wiatrowska pochodzi z Małopolski – skąd, gdy była dzieckiem, jej rodzina przeniosła się do naszego regionu. Dzięki jej pracy przez lata wytwory mięsne mogły gościć na stołach mieszkańców Kołodziejewa i okolic. W wolnych chwilach zajmowała się ogrodem, który był wielokrotnie nagradzany w lokalnych konkursach.

Czytaj więcej

Gertruda Sitarek

Gertruda Sitarek, fot. nadesłane przez rodzinę

Gertruda Sitarek urodziła się w Niemczech. Gdy miała kilka miesięcy jej rodzice przeprowadzili się do Bydgoszczy, miasta, w którym się wychowała, i w którym mieszka do dziś. Od młodości lubi śpiewać, a najwięcej przyjemności sprawiała jej zawsze praca na świeżym powietrzu i pielęgnacja ogrodu.

Czytaj więcej

Kunegunda Witkowska

Kunegunda Witkowska, fot. nadesłane przez rodzinę

Kunegunda Witkowska jest opiekuńczą i życzliwą osobą, która zawsze myślała o innych. Nie odmawiała pomocy potrzebującym nawet jeśli groziło to poważnymi konsekwencjami podczas okupacji okresu drugiej wojny światowej. Przez lata pracę związaną z handlem łączyła z troską o dom i wychowywaniem dzieci.

Czytaj więcej

Celina Łukiewska

Celina Łukiewska, fot. nadesłane przez rodzinę

Celina Łukiewska jest miłośniczką powieści historycznych. Od młodości zaczytywała się w dzieła Henryka Sienkiewicza i chętnie sięgała po inne książki. Jest towarzyską i rodzinną osobą, która doczekała się licznych wnuków, prawnuków i praprawnuków.

Czytaj więcej

Maria Jamrus

Maria Jamrus, fot. nadesłane przez rodzinę

Maria Jamrus pochodzi z Podkarpacia. Do naszego regionu przeniosła się w młodości. To ciekawa świata osoba, która interesuje się geografią i bardzo dobrze posługuje się językiem niemieckim.

Czytaj więcej

Ksawera Elwertowska

Ksawera Elwertowska, fot. nadesłane przez rodzinę

Ksawera Elwertowska ma liczną i wielopokoleniową rodzinę. Wychowała dwie córki i dwóch synów, jest babcią, prababcią oraz praprababcią dla trzynaściorga wnucząt, trzydziestu dwojga prawnucząt i siedmiorga praprawnucząt.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone