Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Rówieśnicy Niepodległej

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Tadeusz Śliwa

Fot. Mikołaj Kuras

Tadeusz Śliwa, syn Ksawery i Józefa, urodził się 9 stycznia 1920 roku w Toruniu. Był najmłodszym z dzieci, miał trzy siostry i dwóch braci.

Czytaj więcej

Kazimiera Ciesielska

Fot. Andrzej Goiński

Kazimiera Ciesielska, córka Marianny i Wojciecha Majdzińskich, urodziła się 1 marca 1917 roku w Trlągu (powiat inowrocławski), jako jedno z dziewięciorga dzieci. W rodzinnej miejscowości wychowywała się i spędziła pierwsze lata dorosłości. 

Czytaj więcej

Barbara Ostrowska

fot. Filip Kowalkowski

Barbara Ostrowska, córka Franciszki i Piotra Kubera, urodziła się 4 grudnia 1919 roku w Dochanowie (powiat żniński), jako najstarsze z trojga dzieci. Ma dwóch młodszych braci, Feliksa i Ignacego, oraz przyrodnie rodzeństwo. Matkę straciła w wieku 9 lat. W rodzinnej miejscowości wychowywała się do czasu ukończenia 15 lat.

Czytaj więcej

Marianna Bajek

Fot. Filip Kowalkowski

Marianna Bajek (z domu Siemion) urodziła się 24 lutego 1920 roku w Ratoszynie (województwo lubelskie). Miała trzy siostry i brata.

Czytaj więcej

Kamila Wysocka

Fot. Mikołaj Kuras

Kamila Julia Wysocka, córka Marii i Jana Marć, urodziła się 6 czerwca 1919 roku w Niedźwiadzie (obecnie woj. podkarpackie), jako dziewiąta z dwanaściorga rodzeństwa. Od najmłodszych lat dzieciom przekazywano wartości patriotyczne, z dumą opowiadano historię o dwóch wujach, którzy walczyli w szeregach Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. 

Czytaj więcej

Kazimierz Maciejewski

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Kazimierz Maciejewski, syn Wandy (z domu Wójciak) i Ignacego Maciejewskich, urodził się 11 lutego 1920 roku w Gąsawie (powiat żniński), jako najmłodsze z trojga dzieci. Pan Kazimierz miał starsze rodzeństwo, siostrę Monikę i brata Damazego.

Czytaj więcej

Marianna Karaszewska

fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Marianna Karaszewska, córka Łucji i Michała Mierzejewskich, urodziła się 1 lutego 1920 roku w Trlągu (powiat inowrocławski). Pochodziła z licznej rodziny, miała ośmioro rodzeństwa.

Czytaj więcej

Bogdan Klarecki

Bogdan Klarecki, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Bogdan Klarecki urodził się 13 grudnia 1918 roku w Woli Dubowskiej (woj. lubelskie). Tam się wychował i spędził lata młodości.

Czytaj więcej

Mieczysława Urbanska

Mieczysława Urbanska, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Mieczysława Urbanska, córka Ludwiki i Mariana Pichler, urodziła się 8 grudnia 1918 roku w dawnym Stanisławowie na Kresach Wschodnich (obecnie Iwanow-Frankiwsk na Ukrainie). Pochodzi z licznej rodziny, miała trzech braci i dwie siostry.

Czytaj więcej

Feliksa Majcher

fot. Filip Kowalkowski

Feliksa Majcher (z domu Walczak) urodziła się 18 listopada 1919 roku w Busko-Zdroju (województwo świętokrzyskie). Tam pracowała w sanatorium „Krystyna”. Podczas wojny została zmuszona do pracy w niemieckim szpitalu wojskowym.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone