Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Rówieśnicy Niepodległej

Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W zakładce Rówieśnicy Niepodległej publikujemy biogramy i fotografie wszystkich uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Urszula Kowalska

Wręczenie medalu pani Urszuli Kowalskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Przyszła na świat w Borach Tucholskich, a później przez lata mieszkała z rodziną w leśniczówce na terenie Wielkopolski. Do naszego regionu powróciła pod koniec lat siedemdziesiątych i zamieszkała w Świeciu.

Czytaj więcej

Łucja Mańska

Wręczenie medalu pani Łucji Mańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Przez wiele lat mieszkała na południu Polski, skąd powróciła w rodzinne strony powiatu brodnickiego, gdzie prowadziła gospodarstwo rolne w Góralach. Później przeniosła się do Jabłonowa Pomorskiego, którego od blisko 30 lat jest mieszkanką.

Czytaj więcej

Leokadia Goździewska

Wręczenie medalu pani Leokadii Goździewskiej, fot. Tomasz Czachorowski

Urodziła się w południowej Polsce, ale to w naszym regionie przez dekady razem z mężem uprawiała ziemię, hodowała zwierzęta i przygotowywała smaczne przetwory. Dzięki jej ciężkiej pracy na stoły mieszkańców naszego województwa przez lata trafiały produkty spożywcze najwyższej jakości.

Czytaj więcej

Kazimiera Karwacka

Wręczenie medalu Pani Kazimierze Karwackiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Pochodzi z Kresów Wschodnich, skąd po wojnie przeprowadziła się do naszego regionu, gdzie przez lata z pomyślnością i zaangażowaniem zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa rolnego, a za jego wzorowe prowadzenie została wyróżniona państwowym odznaczeniem.

Czytaj więcej

Gertruda Krajewska

Wręczenie medalu Pani Gertrudzie Krajewskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Jest aktywną seniorką, która przez wiele lat zajmowała się księgowością. Obecnie dużo czasu spędza w ogrodzie swojego domu w Jastrzębiu w powiecie brodnickim, gdzie w otoczeniu uprawianych przez nią roślin, wakacje zawsze lubili spędzać najmłodsi członkowie jej rodziny.

Czytaj więcej

Janina Bernasiak

Pani Janina Bernasiak z  córką (2009), fot. archiwum rodzinne

Na świat przyszła w centralnej Polsce, do której ponownie trafiła w czasie drugiej wojny światowej. Przez większość życia była jednak związana z Dworzyskami, obecną dzielnicą Chełmna - miasta, w którym do dziś mieszka razem z córką.

Czytaj więcej

Jadwiga Jagła

Wręczenie medalu pani Jadwidze, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Jej rodzina pochodzi z Kaszub, a ona przez lata mieszkała na Kociewiu. Od młodości była obdarzona talentem artystycznym i w wolnych chwilach malowała obrazy, które dziś zdobią ściany jej rodzinnego domu. Sędziwy wiek być może zawdzięcza genom matki, która przeżyła 103 lata.

Czytaj więcej

Helena Regina Nowakowska

Wręczenie medalu nestorce, fot. archiwum Urzędu Marszałkowskiego

Przez całe życie była związana z powiatem radziejowskim, gdzie przez lata zajmowała się rolnictwem. Dziś najchętniej spędza czas w ogrodzie, troszcząc się o kwiaty, lub w otoczeniu swojej wielopokoleniowej rodziny, która chętnie ją odwiedza.  

Czytaj więcej

Piotr Bogorodź

Marszałek Piotr Całbecki z urodzinową wizytą u pana Piotra Bogorodzia, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podczas drugiej wojny światowej walczył za ojczyznę, a pojmany przez Armię Czerwoną uciekł z syberyjskiego obozu, pokonując długą drogę do domu. W czasie służby w pułku Ułanów Wileńskich rozpoczęło się jego zamiłowanie do opieki nad zwierzętami, które po wojnie przez wiele lat rozwijał na Warmii. W młodości czasowo przebywał w Bydgoszczy, gdzie ukończył szkołę weterynaryjną. Do naszego regionu powrócił w wieku 105 lat i zamieszkał w Toruniu.

Czytaj więcej

Zygfryd Grzybowski

Zygfryd Grzybowski z medalem Unitas Durat, fot. nadesłane przez rodzinę

Pasją pana Zygfryda są konie, już jako młody mężczyzna pracował w stadninie księżnej Czartoryskiej w Krasnem. Z Mazowsza przeniósł się do powiatu grudziądzkiego, gdzie prowadził własną hodowlę. Przez całe życie ciężko pracował i zawsze chętnie pomagał innym.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone