Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Mieczysław Kieszkowski

Mieczysław Kieszkowski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Mieczysław Kieszkowski, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Mieczysław Kieszkowski, syn Józefa i Jadwigi, urodził się 29 marca 1922 roku w Pilichowie (powiat radziejowski). Miał siedmioro rodzeństwa, czworo braci i trzy siostry. Kieszkowscy przeprowadzili się do pobliskiego Starego Radziejowa, gdzie w tamtejszej szkole pan Mieczysław ukończył 4 klasy. Pracował w gospodarstwie rolnym rodziców aż do wybuchu II wojny światowej.

 

Krótko po osiągnięciu pełnoletności, 9 maja 1940 roku, został zesłany na roboty przymusowe do Anklam w północno-wschodnich Niemczech. Pan Mieczysław poświęcił się i zastąpił wówczas swoją siostrę, która została wytypowana do wywózki. W wyniku bombardowań dwukrotnie został ranny. Prace przy zwierzętach gospodarskich trwały równo 5 lat, do domu rodzinnego powrócił dokładnie 9 maja 1945.

 

Poślubił Janinę, z którą wspólnie wychował troje dzieci – dwie córki i syna. W 2015 roku pan Mieczysław owdowiał. Całe życie pracował w małym gospodarstwie rolnym w Skibinie (powiat radziejowski), mieszka tam do dziś. Doczekał się ośmiorga wnucząt i pięciorga prawnucząt. Senior lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, interesuje się ogrodnictwem i warzywnictwem, a także amatorską hodowlą gołębi. Ponadto aktywnie śledzi najnowsze wydarzenia na scenie politycznej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Marzec 2022 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone