Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Janina Winiarska

Janina Winiarska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Janina Winiarska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

24 kwietnia 1922 roku Janina Winiarska urodziła się w Rykach w ówczesnym województwie warszawskim (obecnie lubelskie). Córka Antoniego i Marianny jako nastolatka, około 1934 roku, wraz z rodziną przeprowadziła się na Kujawy i Pomorze.

 

W czasie okupacji hitlerowskiej trafiła do obozu pracy Umwandererzentrallager Thorn. To tak zwana „Szmalcówka” w Toruniu - potoczna nazwa tego miejsca pochodziła od jego urządzenia w byłej fabryce smalcu i olejów. Pani Janina pod przymusem pracowała tam przy kiszeniu kapusty i ogórków. Po trzech latach szczęśliwie udało jej się opuścić to miejsce i powróciła do Stolna (powiat chełmiński).

 

W 1948 roku pani Janina stanęła na ślubnym kobiercu. Wyszła za mąż za Franciszka Winiarskiego. Para miała ośmioro dzieci, zajmowali się prowadzeniem gospodarstwa rolnego i budowaniem wspólnego dorobku po wojennej zawierusze.

 

Pani Janina w wieku zaledwie 55 lat została wdową. Przez pewien czas dalej sama prowadziła gospodarkę, dopiero w 1985 roku przekazała ją synowi. W wolnych chwilach czas uprzyjemniało jej przędzenie wełny i robienie na drutach. Ręcznie tworzyła skarpetki, rękawice i inne części odzieży dla siebie i bliskich. Ponadto aktywnie uczestniczyła w życiu kościoła, brała udział w procesjach i innych wydarzeniach religijnych. Wiara do tej pory stanowi dla niej ważny element życia. Pani Janina ma bardzo dużą rodzinę, obecnie spędza czas w jej gronie, wciąż mieszkając w podchełmińskim Stolnie. Doczekała 35 wnucząt, 57 prawnucząt i 16 praprawnucząt.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

kwiecień 2022 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone