Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Informacje prasowe

Informacje prasowe

Zaćmienie Słońca w teleskopach naszych astrobaz

Obserwacja częściowego zaćmienia Słońca, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Wczoraj (10 czerwca) byliśmy świadkami pierwszego od ponad sześciu lat widocznego w Polsce częściowego zaćmienia Słońca. Przed Urzędem Marszałkowskim stanął teleskop, za pośrednictwem którego pod okiem koordynatorów Astrobazy w Unisławiu (powiat chełmiński), można było obserwować to wyjątkowe zjawisko. Na pokazy zaprosiły astrobazy na terenie całego województwa.

Czytaj więcej

Wsparcie dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie – powracają dyżury stacjonarne

Fot. Mikołaj Kuras

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 i adresem e-mailowym niebieskalinia[at]kujawsko-pomorskie.pl działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Ze względu na epidemię wszystkie porady są obecnie udzielane wyłącznie telefonicznie lub mailowo. Od 10 czerwca planowane jest przywrócenie dyżurów stacjonarnych w miastach naszego regionu.

Czytaj więcej

WF z mistrzyniami sportu

Zajęcia w ramach projektu „Mistrzynie w Szkołach”, fot. Paweł Skraba

Pięć mistrzyń sportu poprowadziło wczoraj (10 czerwca) w hali Rypińskiego Centrum Sportu lekcję wychowania fizycznego dla 350 dziewcząt w ramach tegorocznej edycji akcji „Mistrzynie w Szkołach”, organizowanej przez Fundację Otylii Jędrzejczak. Wydarzenie wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Z mistrzyniami i uczennicami spotkała się członek zarządu Aneta Jędrzejewska.

Czytaj więcej

Gala konkursu wiedzy o wielkich Polakach

Gala wręczenia nagród w konkursie wiedzy o wielkich Polakach, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Karolina Goryńska, uczennica Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki), zwyciężyła w dziewiątej edycji Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach. Tegoroczne hasło konkursu to „Prymas Stefan Wyszyński na tle historii Polski w XX i XXI wieku”. Wczoraj (9 czerwca) w Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku pod Toruniem z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego odbyła się gala wręczenia nagród.

Czytaj więcej

Uczymy pływać najmłodszych

Umiem pływać, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Kolejne roczniki uczniów szkół podstawowych mają szansę nauczyć się pływać, dzięki naszemu autorskiemu programowi, który prowadzimy we współpracy z lokalnymi samorządami. Z organizowanych na basenach zajęć do końca roku korzystać będzie systematycznie 6000 dzieci z 70 gmin naszego regionu.

Czytaj więcej

„Oni tworzyli naszą historię” - gratulujemy laureatom

Prace uczestników konkursu, fot. Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu

Znamy wyniki tegorocznego wojewódzkiego konkursu im. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Kapituła wyłoniła laureatów i wyróżnionych spośród autorów ponad czterdziestu nadesłanych prac.

Czytaj więcej

Wyróżnimy terapeutów zajęciowych

Ubiegłoroczna laureatka konkursu Magdalena Karwecka z podopiecznymi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Najskuteczniejsi i najbardziej zaangażowani specjaliści terapii zajęciowej zostaną w tym roku po raz trzeci uhonorowani specjalnymi nagrodami zarządu województwa. Do zgłaszania kandydatów zapraszamy podmioty prowadzące placówki integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz organizacje pozarządowe i instytucje pomocowe kościołów i związków wyznaniowych. Na wnioski czekamy do 30 czerwca.

Czytaj więcej

O funduszach unijnych w prasie, radiu, telewizji, internecie – konkurs dla dziennikarzy

Ubiegłoroczne wręczenie nagród w konkursie dla dziennikarzy, fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl

Jak środki z Regionalnego Programu Operacyjnego zmieniają Kujawsko-Pomorskie? W jaki sposób dzięki funduszom unijnym walczymy z pandemią? Czekamy na materiały dziennikarskie poświęcone inwestycjom, projektom społecznym, inicjatywom edukacyjnym czy kulturalnym. Wybierać można spośród blisko trzech tysięcy projektów, których realizacja jest możliwa dzięki unijnemu wsparciu.

Czytaj więcej

Pomoc przewlekle chorym

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Środki na opiekę paliatywną, prowadzenie wypożyczalni sprzętu do rehabilitacji, terapię domową czy fizykoterapię - dziewiętnaście pozarządówek z regionu otrzyma łącznie 250 tysięcy złotych na organizację wsparcia, leczenia lub rehabilitacji osób przewlekle chorych oraz potrzebujących.

Czytaj więcej

Odkryj to, co ukryte – wystawa zdjęć

Odkryj to, co ukryte, fot. Ewa Redlewska

Nietypowe, odkrywcze i ciekawe spojrzenia na miejsca naszego regionu zostały nagrodzone w konkursie fotograficznym organizowanym z okazji Święta Województwa przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Wyróżnione zdjęcia prezentowane są na stronie internetowej placówki.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone