Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj
  • Start
  • Informacje prasowe

Informacje prasowe

Sejmik młodzieży o historii i przyszłości województwa

Sesja sejmiku dzieci i młodzieży w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński

We wtorek (18 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się debata uczniów szkół średnich z całego regionu „Województwo kujawsko-pomorskie dziś i za 20 lat”. Okazją do dyskusji na temat rozwoju Kujawsko-Pomorskiego była obchodzona w tym roku 20. rocznica istnienia województwa.

Czytaj więcej

Nowe instrumenty dla Filharmonii Pomorskiej

Fot. Tymon Markowski

Filharmonia Pomorska jest w trakcie realizacji projektu zakupu nowych instrumentów muzycznych oraz sprzętu nagłośnieniowego, oświetleniowego, fotograficznego, prezentacyjnego i komputerowego. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz dotacji pochodzącej z budżetu województwa. O szczegółach zakupów poinformowano w poniedziałek (17 czerwca) podczas konferencji prasowej. Przedstawiono także program i plakat zbliżającego się 57. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, którego inauguracja odbędzie się 20 września. 

Czytaj więcej

Finał konkursu „Mój ojciec – dobrze być razem!”

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie na pracę pisemną „Mój ojciec – dobrze być razem”, fot. Andrzej Goiński

We wtorek (18 czerwca) w sali widowiskowej Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom V edycji konkursu na pracę pisemną „Mój ojciec – dobrze być razem!”. Dzień ojca będziemy obchodzić w najbliższą niedzielę (23 czerwca).

Czytaj więcej

Zmarł gen. Zbigniew Nowek

Generał Zbigniew Nowek, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł nagle gen. Zbigniew Nowek, oficer wywiadu, działacz opozycji antykomunistycznej, były szef Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Wywiadu i Biura Bezpieczeństwa Narodowego, członek Kapituły Medalu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Miał 59 lat.

Czytaj więcej

Debata na temat uchwały antysmogowej

Debata antysmogowa w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras

W poniedziałek (17 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się debata na temat założeń uchwały antysmogowej dla naszego województwa – nowego prawa miejscowego, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy. Treść uchwały była konsultowana z mieszkańcami regionu podczas otwartych konsultacji społecznych.

Czytaj więcej

Finały Kujawsko-Pomorskiej Ligii Orlika

Zwycięska drużyna dziewcząt SP nr 12 Bydgoszcz, fot. UMWK-P

W Śliwicach i Lińsku (powiat tucholski) zakończyły się jedenaste finały Kujawsko-Pomorskiej Ligi Orlika. W turnieju dziewcząt (12-13 czerwca) zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Bydgoszczy. W zawodach chłopców pierwsze miejsce zajęły ex aequo dwa zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Inowrocławiu i Szkoły Podstawowej nr 63 w Bydgoszczy. Organizację zawodów wspierał Urząd Marszałkowski.

Czytaj więcej

Nowa jakość kształcenia w Ośrodku Braille’a

Sala warsztatowa Ośrodka Braille'a, fot. Filip Kowalkowski

Dwanaście zmodernizowanych i dwie nowe pracownie wyposażone w specjalistyczny sprzęt, pomoce dydaktyczne i nowoczesne oprogramowanie – zakończyliśmy marszałkowski projekt „Mistrz zawodu w nowoczesnym warsztacie”, dzięki któremu młodzież z Ośrodka Braille’a w Bydgoszczy kształcić się będzie na najwyższym poziomie. W piątek (14 czerwca) w auli ośrodka odbyła się konferencja podsumowująca projekt, w której uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Czytaj więcej

Piknik zawodowy dla wychowanków pieczy zastępczej

Piknik zawodowy pieczy zastępczej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

W sobotę (15 czerwca) w hali widowiskowo-sportowej Arena Toruń odbył się piknik zawodowy dla dzieci i młodzieży przebywających w pieczy zastępczej i ją opuszczających. Podczas imprezy szkoły i pracodawcy zaprezentowali im możliwe ścieżki rozwoju zawodowego. Wydarzenie zorganizował samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu i fundacją Program Pomocy Pierwsza Praca w Warszawie.

Czytaj więcej

Aktualne konkursy RPO

Dofinansowanie można uzyskać na budowę ścieżek rowerowych, fot. Andrzej Goiński

Województwo kujawsko-pomorskie dysponuje kwotą 9,5 miliarda złotych środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Do tej pory podpisaliśmy umowy na sumę ponad 5 miliardów złotych i wciąż pracujemy nad tym, aby środki były wydawane efektywnie i przyczyniały się do rozwoju regionu. Obecnie trwa kilka konkursów, w których można uzyskać dofinansowanie, m. in. na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, budowę ścieżek rowerowych, rozbudowę oświetlenia miejskiego, wsparcie infrastruktury zdrowotnej, rewitalizację obszarów miejskich, poprawę usług opiekuńczych, tworzenie mieszkań chronionych czy gospodarkę wodno-ściekową.

Czytaj więcej

Dzień sportu we Włocławku

Ubiegłoroczny turniej piłkarski Trampolina Cup na Stadionie Miejskim w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk

Na stadionie miejskim we Włocławku odbyły się w piątek (14 czerwca) rozgrywki piłki nożnej i turniej lekkoatletyczny dla młodzieży z tak zwanych trudnych środowisk. Imprezę, odbywającą się w ramach projektów „Trampolina 2” i „Wykluczenie – nie ma MOWy!”, wspiera samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone