Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

  • Start
  • Informacje prasowe

Informacje prasowe

W porę wykryć tętniaka

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Zapraszamy mieszkańców województwa do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktycznym, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzą cztery placówki medyczne w regionie. Łącznie przebadamy 800 seniorów.

Czytaj więcej

Konkurs dla dziennikarzy i blogerów - na zgłoszenia czekamy do piątku

Fot. Daniel Pach

Malownicze jeziora Pojezierza Brodnickiego, rozległe lasy sosnowe w Borach Tucholskich, bogactwo gatunków roślin i zwierząt na terenach parków krajobrazowych. Kujawsko-Pomorskie pełne jest urokliwych zakątków. Już po raz czwarty zapraszamy dziennikarzy do udziału w marszałkowskim konkursie „Lubię tu być… na zielonym”. Na prace promujące walory przyrodnicze regionu czekamy do piątku (14 sierpnia). Zwycięzcy otrzymają vouchery podróżne.

Czytaj więcej

Wyróżnienia dla aniołów pomocy społecznej

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nagrodzimy najbardziej zaangażowanych, rzetelnych i twórczych w działaniach w dziedzinie pomocy społecznej. Kandydatury mogą zgłaszać zarówno osoby indywidualne, jaki i zespoły. Na wnioski w ramach XIV edycji naród Stalowy Anioł czekamy do 30 września.

Czytaj więcej

Prace nad wyborem inwestycji do Krajowego Planu Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy: wstępne konsultacje w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to 57 mld euro z Unii Europejskiej na dotacje i pożyczki, które Polska będzie mogła wykorzystać na działania wzmacniające gospodarkę i społeczeństwo po kryzysie spowodowanym pandemią Covid-19. Jest dokumentem planistycznym będącym podstawą do tego, by nasz kraj mógł sięgnąć po środki z wartego 750 mld euro Planu Odbudowy dla Europy.

Czytaj więcej

W hołdzie baloniarzom w mundurach

Replika pomnika (bez cokołu) była eksponowana na dziedzińcu ratusza staromiejskiego w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Po 81 latach na swoje miejsce w parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu wróci toruński Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych. Monument, hołd poległym w wojnie bolszewickiej 1920 roku, został zniszczony na rozkaz niemieckiej administracji okupacyjnej w roku 1939. Odbudowę wsparł finansowo samorząd województwa. Ceremonia odsłonięcia 14 sierpnia.

Czytaj więcej

Nasz samorząd województwa na podium w rankingu „Wspólnoty”

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Województwo kujawsko-pomorskie znalazło się w czołówce rankingu zamożności polskich samorządów – jako trzecie najlepsze województwo w kraju, po mazowieckim i pomorskim, przed Wielkopolską i Śląskiem. Finanse samorządów analizują co roku naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, a wyniki ich badań publikuje pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”.

Czytaj więcej

Wspieramy turystyczne projekty pozarządówek

Organizacje pozarządowe zorganizują m.in rajdy rowerowe w różnych częściach województwa, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Zlot Miłośników Pojezierza Brodnickiego, Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości, „Nad Wdą 2020” oraz „CykloCekcyn 2020” – 28 różnego rodzaju projektów związanych z upowszechnianiem turystyki i krajoznawstwa realizują w tym roku kujawsko-pomorskie organizacje pozarządowe dzięki wsparciu samorządu województwa. Dofinansowanie trafiło również na znakowanie szlaków turystycznych. Na realizację tegorocznych zadań przeznaczono blisko 140 tysięcy złotych.

Czytaj więcej

Granty dla początkujących eksporterów

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

W poniedziałek (3 sierpnia) ruszył nabór wniosków o granty dla mikro małych i średnich przedsiębiorców z naszego regionu na rozwój handlu i wprowadzenie produktów na rynki zagraniczne. Wsparcie to nawet 200 tysięcy euro, czyli prawie 900 tysięcy złotych. Środkami unijnymi w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego dysponuje marszałkowska spółka Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Czytaj więcej

Badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

W siódmej edycji przygotowanego przez Urząd Marszałkowski programu wykrywania zakażeń wirusami zapalenia wątroby typu B i C bezpłatnie przebadanych zostanie ponad 2,6 tysiąca mieszkańców naszego regionu. Zapisy już ruszyły.

Czytaj więcej

Szkocja bezpośrednio z bydgoskiego lotniska

Fot. z arch. PLB

W niedzielę (2 sierpnia) zostało uruchomione kolejne bezpośrednie zagraniczne połączenie lotnicze z Bydgoszczy. Nowa destynacja to Edynburg w Szkocji, do którego samoloty niskobudżetowych linii latają dwa razy w tygodniu. Mamy też więcej rejsów do Londynu Stansted i wróciły loty do Londynu Luton. Bydgoskie lotnisko, które przed epidemią Covid radziło sobie z roku na rok coraz lepiej, działa na coraz większych obrotach.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone