Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Nasi strażacy

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Otacza ich zasłużony szacunek społeczny. Wiadomo bowiem, że skuteczność akcji ratunkowych zależy nie tylko od coraz nowocześniejszego sprzętu, którym dysponują, i poziomu wyszkolenia, ale też od postawy moralnej i ludzkiej empatii każdego strażaka.

 

- Są wszędzie tam, gdzie zagrożone są życie, zdrowie i mienie. Bywa, że realizując piękną strażacką zasadę „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” narażają siebie, niosąc pomoc innym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Z okazji Dnia Strażaka oficerom, aspirantom, podoficerom i szeregowym oraz pracownikom jednostek Państwowej Straży Pożarnej, a także druhom i druhnom jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej składam serdeczne podziękowania za zaangażowaną służbę i najlepsze życzenia satysfakcji zawodowej oraz wszelkiej pomyślności. 

 

Struktury Państwowej Straży Pożarnej w Kujawsko-Pomorskiem to komenda wojewódzka w Toruniu oraz 19 komend szczebla powiatowego - miejskich (w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu) i powiatowych (w 15 miastach powiatowych). Podlega im 30 jednostek ratowniczo-gaśniczych, w których służy 1 600 oficerów, aspirantów, podoficerów i szeregowych pożarnictwa. Mamy też w regionie strażackie grupy specjalistyczne: ratownictwa wysokościowego (w Bydgoszczy), ratownictwa chemicznego (w Bydgoszczy i Włocławku), ratownictwa wodno-nurkowego (Bydgoszcz i Włocławek), ratownictwa technicznego (w Toruniu i Świeciu) oraz  poszukiwawczo-ratowniczą (w Chełmży pow. toruński).

 

Strażacy ochotnicy to ponad 800 jednostek w całym regionie, przede wszystkim na terenach wiejskich, w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 209 z nich. Liczba czynnych członków to ponad 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób. Współpraca między formacjami PSP i Ochotniczej Straży Pożarnej jest wzorowa – strażacy wspólnie działają i wspólnie się szkolą.

 

- Wyposażenie naszych strażaków jest nowoczesne, regularnie wymieniane na sprzęt coraz nowszej generacji. Wiele też się dzieje w sferze inwestycji związanych z modernizacją obiektów służących pożarnikom. Nie żałujemy na to pieniędzy, ani unijnych, ani z budżetu województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - W ostatnim czasie powstały m.in. nowoczesne centrum szkoleniowe w Łubiance w powiecie toruńskim i nowa siedziba jednostki PSP w Żninie.

 

Strażacy interweniują dziś nie tylko w przypadku pożarów, większość ich akcji (70 proc.) to interwencje innego typu, związane przede wszystkim z wypadkami komunikacyjnymi. W ubiegłym roku w Kujawsko-Pomorskiem strażacy interweniowali 25 tysięcy razy.

 

W naszym regionie, w Bydgoszczy, działa jedyna w kraju Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej. (Oprócz tego w kraju funkcjonują jeszcze cztery szkoły pożarnicze - Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie oraz szkoły aspirantów straży pożarnej w Krakowie, Częstochowie i Poznaniu.) Mamy także, podobnie jak inne województwa, ośrodek szkoleniowy przy Komendzie Wojewódzkiej PSP.

 

Kujawsko-pomorskimi strażakami dowodzi jeden z sześciu w kraju wysokich oficerów Państwowej Straży Pożarnej w randze generalskiej - komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Janusz Halak. 

 

Czytaj też: Nie żałujemy pieniędzy na bezpieczeństwo

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 maja 2017 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone