Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Krew potrzebna nie tylko latem

Zapotrzebowanie na ten cenny lek nie maleje. Specjalny ambulans, w którym można honorowo oddać krew, pojawi się przed Urzędem Marszałkowskim na placu Teatralnym w Toruniu 21 września, a potem także w październiku, listopadzie i grudniu. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca do oddawania krwi wszystkich grup.

 

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew, ratującą życie poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, niezbędną przy wielu operacjach chirurgicznych.

 

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu  (również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

 

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa staje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w każdy trzeci czwartek miesiąca w godzinach 13-17:

  • 21 września,
  • 19 października,
  • 16 listopada,
  • 21 grudnia.

 

Oddziały terenowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz regularne miejsca poboru działają w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu, Brodnicy, Chełmnie, Lipnie, Rypinie, Golubiu-Dobrzyniu, Świeciu, Nakle nad Notecią i Radziejowie. W sierpniu RCKiK zaplanowało także około 60 akcji wyjazdowych (Szczegóły).

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 sierpnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia 2017 r.