Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Dzieje Kujaw i Pomorza w wyjątkowym wydawnictwie

Ponad 600-stronicowe wydawnictwo jest kompendium wiedzy o regionie Kujaw i Pomorza. Fot. Łukasz Piecyk
Ponad 600-stronicowe wydawnictwo jest kompendium wiedzy o regionie Kujaw i Pomorza. Fot. Łukasz Piecyk

Zachęcamy do zapoznania się z pierwszym kompleksowym opracowaniem na temat przeszłości i współczesności naszego województwa. Książka „Dzieje regionu kujawsko-pomorskiego” pod redakcją Andrzeja Radzimińskiego to efekt pracy archeologów, historyków, historyków sztuki, biologów, geografów i kartografów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Publikacja jest jednym z pierwszych akcentów rozpoczynających się właśnie regionalnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

Ponad 600-stronicowe wydawnictwo jest kompendium wiedzy o regionie Kujaw i Pomorza. Pierwsza część dotyczy geografii województwa, opisuje jego geologię, hydrologię, surowce naturalne, gleby i klimat, szatę roślinną i świat zwierzęcy. W części poświęconej dziejom regionu prezentowane są wyniki badań nad przeszłością od czasów prehistorycznych do współczesnych. Omówiono w niej zagadnienia dotyczące struktur administracyjnych i kościelnych, dziejów politycznych i gospodarczych, kultury i demografii oraz szkolnictwa.

 

- Jestem pewien, że praca ta będzie nieodzowną pomocą dla nauczycieli, którzy przekazują najmłodszym pokoleniom wiedzę o regionie. Mam nadzieję, że zaintryguje również lokalnych patriotów, szukających informacji o swojej wsi, mieście, powiecie i województwie. Stanie się, po prostu, nieodzowną i ulubioną lekturą wszystkich mieszkańców województwa – napisał marszałek Piotr Całbecki we wstępie do opracowania.

 

Mecenasem wydawnictwa jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. W przygotowaniu publikacji uczestniczyło ponad 20 naukowców. Wydawcą jest Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa „Dom Organizatora”. Opracowanie można nabyć w Księgarni Naukowej UMK (Toruń, ul. Mikołaja Reja 25), siedzibie wydawnictwa (Toruń, ul. Czerwona  Droga 8) lub zamówić na stronie internetowej www.tnoik.com.pl (cena to 95 złotych).

 

Publikacja jest jednym z przedsięwzięć inaugurujących kujawsko-pomorskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachęcamy wszystkich do udziału w przygotowywaniu regionalnego programu wydarzeń rocznicowych oraz uczestnictwa w przyszłorocznych obchodach. Propozycje wydarzeń można zgłaszać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i pod nr telefonu 56 62 18 214.

 

Premiera książki odbyła się 6 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim. W spotkaniu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, prof. Andrzeja Radzimiński, prof. Jarosław Kłaczkow, prof. Waldemar Rozynkowski, prof. Wojciech Wysota oraz mgr Marcin Sobiech.

 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 grudnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2018 r.

 

Ponad 600-stronicowe wydawnictwo jest kompendium wiedzy o regionie Kujaw i Pomorza. Fot. Łukasz Piecyk Spotkanie promujące publikację w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykSpotkanie promujące publikację w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykSpotkanie promujące publikację w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykSpotkanie promujące publikację w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykSpotkanie promujące publikację w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone