Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

„Pan Tadeusz” na audiobooku

Aktorzy Teatru Polskiego w Wilnie czytali fragmenty „Pana Tadeusza” podczas regionalnej inauguracji obchodów stulecia odzyskania niepodległości, fot. Łukasz Piecyk
Aktorzy Teatru Polskiego w Wilnie czytali fragmenty „Pana Tadeusza” podczas regionalnej inauguracji obchodów stulecia odzyskania niepodległości, fot. Łukasz Piecyk

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu przygotował wyjątkowe wydawnictwo – audiobook „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, czytany przez aktorów Teatru Polskiego w Wilnie. Nagranie naszej narodowej epopei wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz sto sześćdziesiątą rocznicę pierwszego wydania poematu na ziemiach polskich.

 

„Pan Tadeusz” został nagrany przez aktorów Polskiego Teatru w Wilnie, którzy czytają dzieło Mickiewicza  z charakterystycznym kresowym zaśpiewem. Nagranie wyreżyserował Jan Buchwald – doświadczony twórca spektakli radiowych i teatralnych. Muzykę skomponował Janusz Grzywacz – twórca zespołu Laboratorium, autor muzyki do kilkudziesięciu spektakli i filmów.

 

Do nagrania dołączona jest książeczka informacyjna (po polsku, angielsku i litewsku) o historii wydania poematu w Toruniu. Znajdują się w niej również zdjęcia i ilustracje ze zbiorów Muzeum Pana Tadeusza i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Wydawnictwo będzie przekazane na wydziały slawistyczne i do bibliotek uniwersyteckich w Polsce i za granicą.

 

Fragmenty „Pana Tadeusza”, czytane przez aktorów Teatru Polskiego w Wilnie mieli okazję usłyszeć goście inauguracji regionalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbyła się 9 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim.

 

Fragment audiobooka można wysłuchać na portalu Youtube.com. Więcej informacji na stronie Teatru Muzycznego, który jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 stycznia 2018 r.

 

Broszura - Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone