Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Styczeń w astrobazach

Astrobaza w Radziejowie, fot. Mikołaj Kuras
Astrobaza w Radziejowie, fot. Mikołaj Kuras

Obserwacje gwiazdozbiorów zimowego nieba i zaćmienia Księżyca to propozycje na spędzenie ferii zimowych w Astrobazach Kopernik. Zajęcia będą organizowane w obserwatoriach w Brodnicy, Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki), Inoworocławiu, Żninie, Kruszwicy (powiat inowrocławski) i Radziejowie.

 

Astrobazy to nowoczesne, ogólnodostępne obserwatoria astronomiczne zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które powstały dzięki realizacji projektu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

 

- Pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Marszałkowski program budowy astrobaz zakończył się powstaniem w Kujawsko-Pomorskiem czternastu takich obiektów (lista).

 

Każdy z nich posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych (strona projektu). Aby wesprzeć koordynatorów projektu w realizacji zadań samorząd wojewódzki wyszedł z inicjatywą i zrealizował dla nich szkolenia poszerzające wiedzę z astronomii oraz poświęcone praktycznej obsłudze sprzętu obserwacyjnego.

 

Propozycje astrobaz na ferie zimowe:

  • Astrobaza w Jabłonowie Pomorskim – zajęcia dla uczniów z koła astronomicznego oraz obserwacje zaćmienia Księżyca, które będzie można oglądać 21 stycznia,
  • Astrobaza w Żninie – nocne obserwacje nieba (wtorki i piątki od godziny 18),
  • Astrobaza w Brodnicy – dyżury w każdy poniedziałek od godziny 18 do 20,
  • Astrobaza w Radziejowie – dyżury we wtorki i czwartki od godziny 18. W programie między innymi obserwacje komety „43P/Wirtanen”, obserwacje koniunkcji Księżyca z Neptunem (17 stycznia) i koniunkcji Księżyca z Uranem (20 stycznia).
  • Astrobaza w Kruszwicy – koła astronomiczne, astronomiczno-przyrodnicze i fotograficzno-astronomiczne oraz nocne i dzienne obserwacje nieba dla uczniów i zgłoszonych grup.

 

Pozostałe obserwatoria zapraszają po wcześniejszym zgłoszeniu.

 

Więcej informacji na temat ferii w astrobazach znajduje się tutaj

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 stycznia 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone