Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Rocznica powrotu do macierzy

Toruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj Kuras
Toruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj Kuras

Miasta naszego regionu obchodzą 99. rocznicę powrotu do macierzy. W piątek (18 stycznia) uroczystości odbyły się w Toruniu i Brodnicy, w niedzielę (20 stycznia) świętowała Bydgoszcz. W środę (23 stycznia) rocznicę obchodzić będzie Grudziądz. Uroczystości ze względu na żałobę narodową po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przybrały skromniejszy charakter.

 

Częścią obchodów powrotu miast naszego regionu do macierzy jest wystawa "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”, którą można oglądać przed pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu. Ekspozycja przygotowana przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy prezentuje fotografie i dokumenty między innymi z okresu odzyskiwania niepodległości i walki o granice, powstania wielkopolskiego, powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski oraz wojny polsko-bolszewickiej. Przedstawia też sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw. Autorkami wystawy są dr Kamila Churska-Wołoszczak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) oraz dr Barbara Męczykowska (IPN Gdańsk). Ekspozycję można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie. Materiały z wystawy w wersji PDF.

 

W ramach toruńskich obchodów odbyło się złożenie kwiatów na grobie Ottona Steinborna na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego oraz pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium Maius (w imieniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego kwiaty złożył sekretarz Marek Smoczyk), odsłonięcie zegara odliczającego czas do 100. rocznicy powrotu Torunia do macierzy, złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera i uroczystość wojskowa na Rynku Staromiejskim. Ostatnim punktem obchodów było spotkanie w Dworze Artusa, połączone z wręczeniem nagród w patriotycznym konkursie plastycznym oraz koncertem pieśni patriotycznych orkiestry dętej z Zapcenia.

 

Na brodnickie uroczystości złożyło się złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności oraz wydarzenia w Pałacu Anny Wazówny: wręczenie medali i wyróżnień oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów CKZiU w Brodnicy.

 

Oficjalne uroczystości w Bydgoszczy – msza św. w katedrze bydgoskiej  oraz uroczystość wojskowa na Placu Wolności - odbyły się w niedzielę. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego reprezentowali wicemarszałek Zbigniew Ostrowski radny wojewodztwa Roman Jasiakiewicz. Na zakończenie uroczystości w Pałacu w Ostromecku odbył się koncert pianistyczny.

 

W programie uroczystości w Grudziądzu znalazły się msza św. w bazylice kolegiackiej o godzinie 10, uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego o godzinie 11.15 oraz koncert „Karnawał retro” w wykonaniu Trio Amabile w grudziądzkim muzeum o godzinie 18.

 

Uroczystości w Chełmży (powiat toruński) w czwartek (17 stycznia) rozpoczęły się apelem poległych się o godzinie 16.30 na Rynku, następnie w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się promocja książki Marcina Seroczyńskiego „Harcerstwo chełmżyńskie. Zarys dziejów”.

 

W wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego z 1919 roku Niemcy zobowiązały się do oddania Polsce określonych ziem, w tym Pomorza. Odzyskiwanie tych terenów rozpoczęło się 10 stycznia 1920 r. przez Front Pomorski pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Do Torunia wojska weszły 18 stycznia 1920 r., przejmując miasto z rąk wojsk niemieckich, 20 stycznia wkroczyły do Bydgoszczy, zaś trzy dni później do Grudziądza. Zaślubiny polski z morzem miały miejsce 10 lutego 1920 r. w Pucku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 stycznia 2019 r.

Ostania aktualizacja: 21 stycznia 2019 r.

 

Dziś (18 stycznia) rocznicę powrotu do macierzy świętuje Toruń, fot. Mikołaj KurasDziś (18 stycznia) rocznicę powrotu do macierzy świętuje Toruń, fot. Mikołaj KurasDziś (18 stycznia) rocznicę powrotu do macierzy świętuje Toruń, fot. Mikołaj KurasDziś (18 stycznia) rocznicę powrotu do macierzy świętuje Toruń, fot. Mikołaj KurasDziś (18 stycznia) rocznicę powrotu do macierzy świętuje Toruń, fot. Mikołaj KurasDziś (18 stycznia) rocznicę powrotu do macierzy świętuje Toruń, fot. Mikołaj KurasDziś (18 stycznia) rocznicę powrotu do macierzy świętuje Toruń, fot. Mikołaj KurasDziś (18 stycznia) rocznicę powrotu do macierzy świętuje Toruń, fot. Mikołaj KurasDziś (18 stycznia) rocznicę powrotu do macierzy świętuje Toruń, fot. Mikołaj KurasWystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Toruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasToruńskie obchody powrotu miasta do macierzy, fot. Mikołaj KurasDziś (18 stycznia) rocznicę powrotu do macierzy świętuje Toruń, fot. Mikołaj KurasDziś (18 stycznia) rocznicę powrotu do macierzy świętuje Toruń, fot. Mikołaj Kuras

 

 

Bydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip KowalkowskiBydgoskie uroczystości rocznicy powrotu do macierzy, fot. Filip Kowalkowski

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone