Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Polscy hokeiści halowi wicemistrzami Europy

Reprezentacja Polski U21 - halowi wicemistrzowie Europy, fot. archiwum PZHT
Reprezentacja Polski U21 - halowi wicemistrzowie Europy, fot. archiwum PZHT

Reprezentacja Polski do lat 21 zdobyła srebrny medal Halowych Młodzieżowych Mistrzostw Europy w hokeju na trawie. W ekipie biało-czerwonych zagrało sześciu zawodników z regionu, reprezentantów LKS Rogowo, LKS Gąsawa i Pomorzanina Toruń.

 

Halowe Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w hokeju na trawie odbywały się od 11 do 13 stycznia w Wiedniu. W imprezie wzięło udział osiem drużyn. Polska znalazła się w grupie B wraz z reprezentacją Włoch, Rosji oraz Turcji. W naszym teamie wystąpiło sześciu zawodników z Kujaw i Pomorza: Krystian Sudoł (Pomorzanin Toruń), Maksymilian Koperski, Tomasz Bembenek, Eryk Bembenek (wszyscy LKS Rogowo), Jakub Chumeńczuk i Bartosz Strzemkowski (obaj LKS Gąsawa). Przypomnijmy, że Eryk Bembenek, Sudoł, Chumeńczyk i Strzemkowski byli stypendystami marszałka województwa w 2018 roku.

 

Podopieczni Jacka Adriana i Zbigniewa Kulpy – wieloletniego szkoleniowca Pomorzanina Toruń wywalczyli awans z grupy z pierwszego miejsca. Biało-czerwoni pokonali Włochów 3:1 i Turcję 3:2 oraz zremisowali z reprezentacją Rosji 3:3.
W półfinale zmierzyliśmy się z zespołem, który zdobył drugie miejsce w grupie A, czyli ze Szwajcarią. W meczu o finał Helweci prowadzili po pierwszej połowie 2:1, ale w drugiej odsłonie Polacy zagrali perfekcyjnie i ostatecznie wygrali 5:2. W finale na biało-czerwonych czekali już Austriacy, którzy pokonali Włochów 5:1.

 

Spotkanie finałowe lepiej rozpoczęli Polacy, ale do przerwy był remis – 1:1. W drugich dwudziestu minutach nasza kadra po raz kolejny w tym turnieju zagrała składniej, szybciej i odpowiedzialniej. Efekt bardzo szybko był widoczny na tablicy wyników. Nasi zdobyli dwie bramki i było 3:1. Niestety, końcówka należała do gospodarzy, którzy doprowadzili do wyrównania. Dlatego o złotym medalu musiały rozstrzygnąć karne zagrywki. W nich lepsi okazali się Austriacy, którzy zwyciężyli 4:3. W meczu o brąz Szwajcaria pokonała Włochy 2:1. Warto odnotować, że trenerem reprezentacji Austrii jest wychowanek Pomorzanin Toruń Tomasz Szmidt – olimpijczyk z Sydney.

 

Polsko-austriackie finały młodzieżowych HME to już tradycja. Od 2009 roku te dwa teamy już po raz piąty walczyły o mistrzostwo Europy. W 2009 roku w Wiedniu i w 2017 roku w Lizbonie górą była nasza reprezentacja. W 2013 roku – ponownie w Wiedniu - i w 2015 roku w Toruniu (Samorząd Województwa wspierał finansowo tę imprezę) – wygrali Austriacy. Ostatnie starcie tych ekip o tytuł mistrza Starego Kontynentu to kolejny tryumf Austrii.

 

Skład reprezentacji:

Marcin Kitkowski – AZS AWF Poznań

Aleksander Szewerda – AZS Politechnika

Bartosz Strzemkowski – LKS Gąsawa

Dominik Karulak – AZS AWF Poznań

Jacek Kurowski – Schwarz-Weiss Neuss

Mateusz Nowakowski – AZS AWF Poznań

Krystian Sudoł – Pomorzanin Toruń

Maksymilian Koperski – LKS Rogowo

Tomasz Bembenek – LKS Rogowo

Eryk Bembenek – LKS Rogowo

Jakub Chumeńczuk – LKS Gąsawa

Mikołaj Głowacki – WKS Grunwald Poznań

 

Sztab szkoleniowy:

Jacek Adrian – trener

Zbigniew Kulpa (Pomorzanin Toruń) – trener współpracujący

Łukasz Kosmaczewski – trener współpracujący 

Krzysztof Jankiewicz – fizjoterapeuta

 

Departament Sportu i Turystyki

Oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 stycznia 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone