Aktualności

Dzięki środkom z RPO W-P zmodernizowano port i nabrzeże Wisły w Grudziądzu
Dzięki środkom z RPO W-P zmodernizowano port i nabrzeże Wisły w Grudziądzu

Tu zaszła zmiana na lepsze (10YearsChallenge)

Wykorzystujemy ostatni przebój portali społecznościowych by pokazać przemiany modernizacyjne, które przeszedł nasz region w minionym dziesięcioleciu. Dziś odnowiony port i nabrzeże Wisły w Grudziądzu.

Pierwszy etap rewitalizacji tej części Grudziądza objął modernizację infrastruktury drogowej. Przebudowano ulicę Portową i Marcinkowskiego, powstała też Trasa Dworcowa oraz zjazdy z ulicy Chełmińskiej i Toruńskiej. W ramach drugiego etapu zagospodarowano strefę portu oraz strefę nadrzeczną. Do dyspozycji turystów i mieszkańców są między innymi nowy port dla jachtów, strefa rekreacji i wypoczynku oraz obrotowa kładka skracająca drogę na półwysep. Realizacja wartej 40 milionów złotych inwestycji była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to 19,8 miliona złotych.

W ramach RPO WK-P 2007-2013 za ponad 66 milionów złotych zmodernizowano w Grudziądzu sieć tramwajową, a za kolejnych 16 milionów złotych przebudowana została ulica Hallera. Inne współfinansowane dzięki środkom z Unii Europejskiej grudziądzkie inwestycje z zakresu rewitalizacji dotyczyły między innymi prac renowacyjnych na terenie Góry Zamkowej, przebudowy ulic Starego Miasta, instalacji sytemu iluminacji oraz modernizacji kościołów i kamienic.

– Ostatnia dekada to dla naszego regionu okres ogromnych przemian modernizacyjnych. Zmiany, które się w tym czasie dokonały dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia i są widoczne na każdym kroku. To zasługa naszych partnerów – samorządowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i innych zaangażowanych środowisk – którzy potrafili efektywnie wykorzystać środki dostępne w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W RPO na lata 2007-2013 Kujawsko-Pomorskie miało do dyspozycji ok. 1 mld euro, czyli ponad 4 mld zł. Program pozwolił na dofinansowanie 2,3 tys. projektów o łącznej wartości ponad 8 mld zł. Warto przypomnieć, że poprzedni okres realizacji naszego RPO nasze województwo wykorzystało najskuteczniej i najefektywniej w kraju wśród wszystkich regionalnych programów operacyjnych oraz programów realizowanych na szczeblu krajowym. Do realizacji naszego RPO nie było też żadnych uwag ze strony audytorów z Komisji Europejskiej (więcej).

W RPO na lata 2014-2020 nasze województwo ma do dyspozycji kwotę ponad 9 miliardów złotych. Samorząd województwa zakontraktował dotąd 57 procent tej puli. Od początku realizacji programu podpisano ponad 1,5 tysiąca umów o dofinansowanie projektów – zarówno społecznych, jak i inwestycyjnych (więcej). Jak dotąd wśród najbardziej kosztownych inwestycji zaplanowanych do realizacji w Grudziądzu jest zakup autobusów i modernizacja infrastruktury transportowej oraz prace inwestycyjne w Centrum Kultury Teatr.

Więcej o przedsięwzięciach zrealizowanych w Grudziądzu i powiatach grudziądzkim, chełmińskim i świeckim w wydawnictwach:

Czytaj też: 10YearsChallenge – Centrum Kultury Browar B.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

14 lutego 2019 r.

W poprzedniej unijnej perspektywie finansowej Grudziądz zakupił nowe tramwaje i zmodernizował sieć tramwajową, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plW ramach drugiego etapu rewitalizacji miasta zagospodarowano strefę portu oraz strefę nadrzecznąDzięki środkom RPO WK-P 2007-2013 zainstalowano nowy system iluminacji terenów nad Wisłą, fot. UM GrudziądzW ramach rewitalizacji miasta przebudowany został m.in. grudziądzki rynek, fot. Szymon Zdziwebło/tarantoga.plPonad 16 milionów złotych kosztowała przebudowa grudziądzkiej ulicy Hallera, fot. Andrzej GoińskiCzęścią projektów rewitalizacyjnych realizowanych z RPO WK-P 2007-2013 była przebudowa ulic Starego Miasta w Grudziądzu, Fot. Mikołaj Kuras