Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Weekend z kulturą

„Zniewolony umysł” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Zniewolony umysł” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Koncerty w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni i Filharmonii Pomorskiej, balet w Operze Nova i wystawa w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Klasyk romantyzmu, następca Bacha i Beethovena, najoryginalniejszy kompozytor swoich czasów, tak często określa się słynnego niemieckiego twórcę Johannesa Brahmsa. To właśnie jego kompozycje zabrzmią w sobotę (16 marca) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. W wykonaniu Mai Kwiatkowskiej, Marty Murawskiej-Bednarskiej i Natalii Mróz usłyszymy Sonatę A-dur op.100 oraz Trio Es-dur op.40. Z Torunia i Golubia-Dobrzynia na szafarskich koncert melomanów dowiezie Chopin Bus. Z Torunia nowy przystanek początkowy przy CKK Jordanki. Więcej na stronie ośrodka.

 

W piątek (15 marca) Filharmonia Pomorska zaprasza na koncert, podczas którego zabrzmią trzy utwory: Lamento na obój współczesnej polskiej kompozytorki Joanny Wnuk-Nazarowej, koncert obojowy c-dur Haydna i I Symfonia Brahmsa. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Kaia Bumanna, partie oboju wykona Mariusz Pędziałek. Więcej na stronie filharmonii.

 

Język baletu współczesnego okazał się nośnikiem dla wyrażenia treści zawartych w esejach Czesława Miłosza z lat 1951-53 „Zniewolony umysł”. Literacki pierwowzór, który odnosił się do konkretnego czasu i prominentnych pisarzy, poetów doby PRL-u, został wykorzystany przez Roberta Bondarę, tancerza i choreografa, dla stworzenia spektaklu. Balet tak samo zatytułowany jest uniwersalnym moralitetem przekazującym niezwykle wyraziście niezbywalne pytania. „Zniewolony umysł” Roberta Bondary z muzyką Philipa Glassa i Wojciecha Kilara w sobotę i w niedzielę (16 i 17 marca) w Operze Nova.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na dostępną od czwartku (14 marca) wystawę czasowej „Prowincja” — powrót po 30 latach. Kolekcja prac pokonkursowych (1985–1989)”. Wystawa jest prezentacją obrazów, rysunków i grafik, które zostały nagrodzone w ogólnopolskich konkursach plastycznych „Prowincja” (odbywały się w latach 1985, 87 i 89) i znalazły się w kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wystawa inauguruje obchody trzydziestolecia działalności Zbiorów Sztuki włocławskiego muzeum. Więcej tutaj.

 

Ośrodek Chopinowski w szafarni, filharmonia Pomorska, Opera Nova i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 marca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 marca 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone