Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Europejski Szczyt Miast i Regionów

Fot. Europejski Komitet Regionów
Fot. Europejski Komitet Regionów

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w dwudniowym (14-15 marca) 8. Europejskim Szczycie Regionów i Miast w stolicy Rumunii Bukareszcie. Hasłem szczytu była odnowa Unii Europejskiej [(Re)NewEurope], w której bardziej niż dotąd liczyć się powinien głos regionów i lokalnych społeczności.

 

Do Bukaresztu przyjechało blisko pół tysiąca samorządowców ze wszystkich krajów unii. Głównym wydarzeniem pierwszego dnia była otwarta sesja europejskiego Komitetu Regionów z udziałem przewodniczącego komitetu Karl-Heinza Lambertza. Głównym tematem debaty był udział regionów i miast w kreowaniu polityk UE. 

 

Podczas piątkowych obrad przyjęto deklarację „Budowa Unii Europejskiej od podstaw z naszymi miastami i regionami” (treść dokumentu). Dokument ten zostanie przedstawiony przywódcom krajów wspólnoty podczas szczytu UE w rumuńskim Sybinie. 

 

Organizowany co dwa lata przez Komitet Regionów Unii Europejskiej Szczyt Regionów i Miast jest forum debaty na temat wpływu unijnych polityk na funkcjonowanie regionalnych i lokalnych wspólnot oraz na gospodarkę w ujęciu regionalnym. Chodzi o wypracowywanie dla UE takich rozwiązań, które uwzględniałyby lokalne potrzeby i specyfiki.

 

Komitet Regionów jest najważniejszym europejskim organem doradczym w dziedzinie polityki regionalnej. Z jego głosem muszą się liczyć ciała stanowiące Unii Europejskiej -  Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska. Komitet jest w istocie pośrednikiem między instytucjami europejskimi, a samorządami terytorialnymi i lokalnymi społecznościami państw europejskich. Marszałek Całbecki zasiada w nim z rekomendacji Związku Województw RP.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 marca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 marca 2019 r. 

 

Fot. Europejski Komitet RegionówFot. Europejski Komitet RegionówFot. Europejski Komitet RegionówFot. Europejski Komitet RegionówFot. UM WK-P

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone