Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Bezpłatne badania w kierunku autyzmu

fot. Filip Kowalkowski
fot. Filip Kowalkowski

W sobotę (6 kwietnia) w Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy odbyły się refundowane przez NFZ badania i konsultacje dzieci. Psychiatrzy, psycholodzy i logopedzi dokonali oceny rozwoju dzieci i rozwieją wątpliwości rodziców.

 

Zaburzenie rozwoju ze spektrum autyzmu objawia się trudnościami w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, problemem związanym z adaptacją otoczenia i drażliwością na zachodzące w nim zmiany, a także wybiórczym zainteresowaniem tym, co dzieje się wokół.

 

Oznaki zaburzenia zauważalne są już u kilkumiesięcznych niemowląt, gdy zachowanie malucha odbiega od normy podczas codziennych kontaktów z dorosłymi i dziećmi. Przyczyną zaburzeń rozwoju ze spektrum autyzmu mogą być czynniki genetyczne, a także czynniki środowiskowe i chemiczne, które wpływają na rozwój mózgu dziecka jeszcze w fazie płodowej.

 

Podczas sobotnich konsultacji specjaliści przeprowadzili wywiad z rodzicami i oceniali prawidłowość rozwoju dziecka. W przypadku identyfikacji niepokojących zachowań, opiekunowie otrzymali wskazówki dotyczące stymulacji rozwoju maluchów i organizacji terapii.

 

Zaproszenie skierowaliśmy przede wszystkim do rodziców:

- dzieci urodzonych przedwcześnie, z obciążonym wywiadem okołoporodowym,

- dzieci ujawniających niepokojące zachowania,

- dzieci, u których rozwój mowy przebiega z opóźnieniem lub w sposób nietypowy,

- dzieci, których rodzeństwo posiada diagnozę całościowych zaburzeń rozwoju.

 

Więcej informacji na stronie WPZP.

 

Wojewódzka Przychodnia Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy jest jednostką, dla której organem prowadzącym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 kwietnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 kwietnia 2019 r. 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone