Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Abp Muszyński i prof. Dembiński honorowymi obywatelami województwa

Informację o honorowym obywatelstwa dla abpa Muszyńskiego i prof. Dembińskiego ogłosili na spotkaniu z mediami marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku Ryszard Bober, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Informację o honorowym obywatelstwa dla abpa Muszyńskiego i prof. Dembińskiego ogłosili na spotkaniu z mediami marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku Ryszard Bober, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Sejmik województwa przyjął uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa naszego regionu prymasowi seniorowi abp. Henrykowi Muszyńskiemu i fizykowi prof. Stanisławowi Dembińskiemu.

 

Urodzony w 1933 roku arcybiskup Muszyński, profesor teologii, biblista, podczas swojej posługi m. in. biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej, ordynariusz diecezji włocławskiej i metropolita gnieźnieński, jest nie tylko wybitną postacią Kościoła katolickiego i uczonym, ale też człowiekiem wielce zasłużonym dla dialogu z judaizmem i kościołami wschodnimi. Ekumenizm, dialog, zbliżenie, pojednanie – wokół tych wartości zbudował swoje życie jako kapłan i duszpasterz, administrator diecezji, prymas Polski, członek ważnych instytucji watykańskich, naukowiec i nauczyciel akademicki.

 

„Jest tym, który dowiódł, że wspólna droga jest możliwa jeśli wyznaczy się wspólne cele i szczerze dąży do ich osiągnięcia. Jego życiorys splata się z losami naszych ziem. Poprzez posługę w diecezji pelplińskiej, włocławskiej i w końcu gnieźnieńskiej nie tylko współtworzy naszą historię, ale przede wszystkim trwale związał się z wieloma ludźmi, dla których jest mistrzem i prawdziwym przyjacielem” – czytamy w uchwale.

 

 

Prof. Stanisław Dembiński, fizyk związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, specjalizujący się m. in. w optyce kwantowej i kwantowej teorii magnetyzmu, został, demokratycznie wybrany, rektorem toruńskiej uczelni podczas karnawału Solidarności w 1980 roku. Środowisko akademickie zapamiętało go jako człowieka wielkiego umysłu i nieugiętej postawy, niezłomnego i wiernego przekonaniom. Jak wielu mu podobnych, został usunięty ze stanowiska w stanie wojennym. Po  1989 roku był senatorem w parlamencie kontraktowym, ale polityka nie stała się jego żywiołem.  

 

„Prof. Dembiński to człowiek mądrego dialogu. Opartego na prawdzie i mocnych zasadach moralnych. Dał świadectwo tego, że są granice ustępstw. Za nimi może się bowiem kryć zło i nikczemność. Jego postawa jest wzorem dla nas, będzie też wzorem dla przyszłych pokoleń” – czytamy w uchwale.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 kwietnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone