Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Medal Unitas Durat dla bohatera z Brześcia Kujawskiego

Wręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Wręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Krzysztof Gorzycki, woźny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim, odebrał w środę (26 czerwca) z rąk marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w uznaniu jego bohaterskiego czynu obezwładnienia napastnika, który wtargnął do szkoły w Brześciu z bronią przy sobie.

 

Wydarzenia z 27 maja ze Szkoły Podstawowej w Brześciu Kujawskim wstrząsnęły całą Polską, kiedy to osiemnastoletni napastnik wszedł niespostrzeżenie do placówki i postrzelił dwie osoby, które obecnie dochodzą do zdrowia. Tylko dzięki wyjątkowej odwadze Krzysztofa Gorzyckiego nie stała się większa tragedia.

 

- Postawa pana Krzysztofa sprawiła, że dziś wydarzenia z tego feralnego dnia możemy wspominać, jako wielką lekcję, która na szczęście nie kosztowała życia niewinnych ludzi. Pan Krzysztof swoim działaniem udowodnił, że bohaterstwo jest nie tylko możliwe, ale i konieczne, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia życia. Nie zawahał się, aby narazić swojego bezpieczeństwa, wykazał się naturalną potrzebą niesienia pomocy. Pan Krzysztof jest wzorem człowieka, który zasługuje na najwyższe uhonorowanie. W imieniu wszystkich mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego chcę podziękować za jego bohaterski czyn - powiedział podczas uroczystości wręczenia medalu marszałek Piotr Całbecki.

 

- Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Pracuję także jako strażak ochotnik, dlatego zdecydowane działanie jest dla mnie czymś naturalnym. Zacząłem działać intuicyjnie i jestem pewien, że w ten sposób postąpiłbym jeszcze raz. Nie czuje się bohaterem, w naturalny sposób wróciłem do pracy, by wciąż wykonywać swoje obowiązki – powiedział Krzysztof Gorzycki.

 

- W naszej szkole uczymy się nawzajem, że w trudnych przypadkach trzeba sobie pomagać. Mamy znakomitych pracowników i cudownych uczniów. Obecnie wracamy do rzeczywistości i bardzo cieszę się, ze mam w swojej załodze pana Krzysztofa - powiedziała towarzysząca panu Krzysztofowi, dyrektor Szkoły  Podstawowej w Brześciu Kujawskim Danuta Kuczyńska.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 czerwca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2019 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWręczenie medalu Unitas Durat Krzysztofowi Gorzyckiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone