Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Dotacje z myślą o zabytkach

Wręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja Kuras
Wręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja Kuras

Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim, Fort II Twierdzy Chełmno, kamienice w Toruniu i Bydgoszczy, Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Nakle nad Notecią i kościoły z całego regionu – w sumie 194 instytucjom przyznano w 2019 roku wsparcie w ramach marszałkowskiego programu ochrony zabytków. W czwartek (4 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste wręczenie umów o dofinansowanie.

 

- Wsparcie na odnawianie zabytków przekazujemy od lat. Chodzi zarówno o remonty dachów i ścian, jak i zadania z zakresu renowacji wnętrz czy konserwacji cennego wyposażenia zabytkowych gmachów. Dziękuję właścicielom i administratorom tych obiektów za współpracę, zaangażowanie i opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Suma dotacji przyznanych w tym roku na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich  i robót budowlanych w kujawsko-pomorskich zabytkach wpisanych do rejestru w tym roku wynosi 19,5 mln złotych. Środki pochodzą z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (w wysokości 18,4 mln zł) oraz z budżetu województwa (1,5 mln zł). Całkowita wartość całego, tegorocznego, projektu wraz z wkładem własnym beneficjentów wynosi 27,5 mln złotych.

 

Lista wszystkich dotacji z podziałem na powiaty

 

Wśród przykładowych inwestycji, które uzyskały dofinansowanie są:

 

  • Przebudowa części pomieszczeń zabytkowego budynku dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim na pomieszczenia ogólnokulturalne, administracyjno-biurowe, socjalno-magazynowe oraz poczekalnią dla podróżnych - remont stropu nad holem głównym wraz z pracami konserwatorskimi i restauratorskimi przy oszkleniu witrażowym doświetlenia holu głównego.
  • Prace konserwatorskie dla malarstwa naściennego w gmachu Biblioteki im. W. Kulerskiego w Grudziądzu.
  • Remont budynku mieszkalnego bednarza, stróża i straży wojskowej, magazynu solnego w Bobrownikach.
  • Konserwacja elewacji budynków Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku
  • Konserwacja i restauracja ołtarza p.w. św. Teresy z kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa w Kowalewie Pomorskim.

 

W czasie ostatniej dekady na realizację zadań związanych z restauracją i remontami konserwatorskimi w kujawsko-pomorskich zabytkach przeznaczyliśmy blisko 90 milionów złotych. Wsparcie pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa. W tym czasie przeprowadzono ponad 1,6 tysiąca prac w ponad 400 zabytkach.  Najwięcej z nich to kościoły, a wśród nich wiele świątyń w niewielkich wsiach. Na liście dotowanych prac nie brakuje też pałaców, zamków i dworów, kamienic i budynków mieszkalnych oraz zabytkowych gmachów szkół, muzeów i innych instytucji. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 lipca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 lipca 2019 r.

 

Wręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja KurasWręczenie umów na prace w zabytkach, fot. Mikołaja Kuras

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone