Aktualności

W Wiosce Miodowej uczestnicy mogą własnoręcznie wykonać świece z wosku pszczelego, fot. Andrzej Goiński
W Wiosce Miodowej uczestnicy mogą własnoręcznie wykonać świece z wosku pszczelego, fot. Andrzej Goiński

Wakacje w wioskach tematycznych

W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się kilkanaście wiosek tematycznych, czyli nowoczesnych projektów promujących turystykę w małych miejscowościach i wsiach. Oferują one szereg atrakcji, które zadowolą zarówno dzieci jak i dorosłych. Wiele z nich przygotowało zajęcia także w okresie wakacyjnym.

 

 Dzięki wykorzystywaniu nieoczywistego potencjału turystycznego danej miejscowości, poprzez całkowicie oddolne inicjatywy, twórcy wiosek tematycznych w innowacyjny sposób przyczyniają się do rozwoju wsi i aktywizacji ich mieszkańców  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

  • Wioska Górnicza w Pile (powiat tucholski)

W położonej w Borach Tucholskich Pile nad Brdą w latach 1859 – 1939 działały jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. W najprężniej działającej w regionie wiosce tematycznej można zwiedzać zabytkową kopalnię, a także dowiedzieć się jak żyli mieszkańcy górniczej wioski w XIX wieku. Na odważnych czeka gra terenowa „Poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krugera” ukrytego w kopalni przed 120 laty. Ponadto w Starej Maszynowni przygotowano interaktywną makietę Górniczej Wioski sprzed 100 lat.

Atrakcyjną propozycją jest sensoryczna ścieżka Bosego Antka oraz spotkanie ze zwierzętami domowymi w wiejskiej zagrodzie.

W okresie wakacyjnym wioska jest otwarta  codziennie (oprócz poniedziałku) w godzinach 12-17 (ostatnie wejście 15.30).

Kontakt pod numerem telefonu 664 77 88 10. Więcej informacji

Wioska Górnicza była już wielokrotnie nagradzana za swoją działalność. W lipcu jako jedna z trzech polskich inicjatyw została wybrana do publikacji „Złota kolekcja dobrych praktyk”, przygotowanej przez Radę Europy. Została także laureatem XIX edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie pod patronatem honorowym Prezydenta RP, zdobywając pierwsze miejsce w skali kraju w kategorii inicjatywy społeczne.

 

  • Wioska Ptasia w Adamkowie (powiat tucholski)

Wioska przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale także sztuki. Znakomicie przygotowana ścieżka ornitologiczna umożliwia obserwowanie wielu  gatunków ptaków występujących w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. Można także wyruszyć szlakiem Leona Wyczółkowskiego, bowiem słynny młodopolski malarz czerpał w tych okolicach inspiracje dla swoich pejzaży. Obie pasje pozwala połączyć Plenerowe Muzeum Ptaka prezentujące drewniane rzeźby. Niezapomnianych wrażeń dostarczy spacer ścieżką „mówiących kamieni”. Wioska zaprasza także na warsztaty „Na trawie przy kawie o modzie”, prowadzone przez projektantkę mody oraz plenery fotograficzne i malarskie.

Ptasia Wioska zaprasza do siebie w nietypowych godzinach – po wcześniejszym umówieniu możliwa jest wizyta już o świcie lub późnym wieczorem – by spotkać się z największą atrakcją, czyli ptakami.

Kontakt do wioski pod numerem telefonu 694 521 672. Więcej informacji.

 

  • Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu (powiat tucholski)

Największą atrakcją wioski są pasieki. Tu każdy pogłębi swoją wiedzę o pszczołach i pszczelarstwie, dowie się czym jest pierzga, jakie mamy rodzaje miodów, do czego służy mleczko pszczele, dlaczego pszczoły wytwarzają kit i jak go stosować w lecznictwie. Można także skosztować przysmaków przygotowanych na bazie miodu. Na chętnych czekają też warsztaty wytwarzania świec z wosku oraz gra terenowa „Miodowi detektywi”.

Kontakt pod numerem telefonu  52 33 67 318. Więcej informacji

 

  • Borowiacka Wioska w Nowym Suminie (powiat tucholski)

Wizyta w Nowym Suminie to okazja aby doświadczyć bogactwa kultury ludowej Borów Tucholskich. We wsi zachowały się tradycyjne borowiackie chaty, stroje ludowe, sprzęty gospodarstwa domowego czy dawne narzędzia rolnicze. Na gości czekają lokalne potrawy, np. borowiackie mace czy fryndze. Usłyszymy także opowieści o historii wsi i lokalne legendy. Wioska posiada szeroką ofertę warsztatów, m.in. pokazy strzyżenia owiec i przędzenia wełny, warsztaty kulinarne, na których nauczymy się  piec podpłomyki czy ubijać masło oraz warsztaty rękodzieła z  wykorzystaniem drewna, filcu, siana i pestek. Ciekawą propozycją są gry i zabawy ruchowe w stogu siana (skakanie w stóg siana, walka workami wypełnionymi sianem, szukanie ukrytych w sianie skarbów). 

Kontakt pod numerem telefonu 695 944 808. Więcej informacji.

 

  • Wieś Maciejowej Duszy w Macikowie (powiat golubsko-dobrzyński)

Temat przewodni wioski nawiązuje do lokalnego podania o kowalu Macieju i gęsiareczce Zosi. Odwiedzający w „Ziołowym Zakątku Edukacyjnym” poznają gatunki ziół oraz ich lecznicze i kulinarne zastosowanie. Na dzieci czekają konkursy i warsztaty ozdabiania mydełek. W programie są także warsztaty pisania gęsim piórem. Z kolei dorosłym Wieś Maciejowej Duszy oferuje pokazy zielarskie, degustację ziołowych herbat i dań z wykorzystaniem ziół oraz warsztaty florystyczne i pirograficzne (wypalanie w drewnie kwietno-ziołowych motywów).

Kontakt – 533 656 800. Więcej informacji. 

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

29 lipca 2019 r.

 

Atrakcje Wioski Borowiackiej w Nowym Suminie, fot. Andrzej Goiński Atrakcje Wioski Borowiackiej w Nowym Suminie, fot. Andrzej Goiński Warsztaty w Wiosce Miodowej w Wielkim Mędromierzu, fot. Andrzej GoińskiZwiedzanie Wioski Górniczej w Pile, fot. Tymon MarkowskiZwiedzanie Wioski Górniczej w Pile, fot. Tymon Markowski