Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

W Kłóbce o życiu dawnej wsi

Festyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj Kuras
Festyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj Kuras

W niedzielę (4 sierpnia) odbył się drugi w sezonie letnim festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi”. Na rodzinną imprezę pod nazwą „W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła” zaprasza Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce.

 

Tematem przewodnim spotkania były zwyczaje związane z obchodami Święta Matki Boskiej Zielnej. Wśród atrakcji przygotowanych dla uczestników festynu miedzy innymi premierowe widowisko „Na Wniebowzięcie zakończone żęcie” przygotowane przez Zespół Obrzędowy Lubominianki z Boniewa (powiat włocławski), z którego dowiedzieliśmy się, z czego przed laty przygotowywano bukiety zanoszone w sierpniu do kościoła i za co w ten sposób dziękowano. Była to okazja, by poznać zastosowanie i właściwości ziół i polnych kwiatów.

 

Nie zabrakło także muzyki ludowej, pieśni i tańców w wykonaniu kapeli Echo Kujaw z Wierzbinka (woj. wielkopolskie) oraz zespołu folklorystycznego Kruszynioki z Kruszyna (powiat włocławski). Występom towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. słuchowisko o ziołolecznictwie w mobilnym planetarium, degustacja naparów z ziół i pokazy dawnego rzemiosła. Pojawiły się także stragany ze sztuką ludową, rękodziełem i swojskim jadłem.

 

Z myślą o najmłodszych uczestnikach spotkania przygotowano konkursy sprawnościowe, które poprowadzili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzewiu (powiat włocławski), a także warsztaty wyrobu koszyków wiklinowych i świec woskowych i wspólne zabawy na wiejskim podwórku.

 

  • Więcej informacji o festynie na stronie muzeum.

 

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce jest filią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, będącego instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

1 sierpnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019 r.

 

Festyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj KurasFestyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj Kuras

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone