Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Świętowaliśmy z Wisłą (zdjęcia)

Zakończenie Festiwalu Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Zakończenie Festiwalu Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

W czwartek (15 sierpnia) zakończyła się trzecia edycja Festiwalu Wisły. W tym roku połączona była z okolicznościową imprezą – Flisem Obojga Narodów na pamiątkę 450-lecia Unii Lubelskiej. Na trasie flisu znalazły się: Włocławek, Ciechocinek, Osiek nad Wisłą (gmina Obrowo) oraz Toruń. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji m.in. regaty żeglarskie, przeglądy piosenek, bezpłatne rejsy, a na zakończenie pięciodniowej imprezy - widowisko światło-woda-dźwięk. Festiwal wspierał finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

We wszystkich festiwalowych centrach przygotowano dla uczestników szereg atrakcji m.in. stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła oraz jarmarki produktów tradycyjnych, na których można było skosztować nadwiślańskich specjałów z terenu całej Polski. W trakcie festiwalu odbywały się także liczne koncerty oraz przeglądy muzyki żeglarskiej i folkowej. Uczestnicy poznali budowę tradycyjnych łodzi oraz wzięli udział w bezpłatnych rejsach. W każdym ośrodku zaprezentowane zostały także załogi litewskie i polskie, biorące udział we Flisie Obojga Narodów, a zgromadzeni mieli szansę wysłuchać opowieści o tradycjach spławu towarów Niemnem i Wisłą w XVI wieku. Efektownym akcentem imprezy były coroczne parady łodzi i statków wzdłuż nabrzeży Wisły.

 

Organizatorzy zapraszali także do odwiedzenia miejsc poza głównymi punktami rejsu. W poniedziałek (12 sierpnia) w Nieszawie w drewnianym kościele w Przypuście odbyło się nabożeństwo w intencji flisaków, po którym nastąpiło wypłynięcie promu z orkiestrą dętą naprzeciw statkom płynącym z Włocławka. We Włęczu (powiat toruński) w chacie mennonickiej można było wziąć udział w „Śniadaniu u mennonitów”, posiłku przygotowanym według tradycji olenderskich. Z kolei w czwartek (15 sierpnia) uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce.

 

Międzynarodowy Flis Obojga Narodów, czyli spław tradycyjnej tratwy przez flisaków z Ulanowa  rozpoczął się 27 lipca w Goniądzu nad Biebrzą (woj. podlaskie). Z Festiwalem Wisły połączył się on na odcinku od Włocławka do Torunia. Pierwszym przystankiem flisaków w naszym regionie były bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku. Następnego dnia załogi dopłynęły do przystani w Ciechocinku. Stamtąd wyruszyły do Osieka nad Wisłą (gmina Obrowo), a w środę (14 sierpnia) dotarły do Torunia.

 

Kujawsko-pomorski odcinek Wisły liczy 205 kilometrów – to prawie piąta część jej całkowitej długości. W jej dorzeczu leży koło 80 procent powierzchni województwa oraz 11 z 52 miast naszego regionu, w tym cztery miasta na prawach powiatu: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz, a także Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie i Nowe. Mieszka w nich blisko 850 tysięcy ludzi, czyli prawie 70 procent ludności miejskiej województwa. Wisła jest częścią dwóch z trzech prowadzących przez Polskę i województwo kujawsko-pomorskie międzynarodowych dróg wodnych: E40 – łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym oraz E70 łączącej Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu.

 

Samorząd województwa prowadzi działania zmierzające do gospodarczego wykorzystania Wisły, miedzy innymi poprzez użeglowienia jej na terenie regionu oraz wybudowanie platformy multimodalnej z portem rzecznym na odcinku pomiędzy Bydgoszczą a Solcem Kujawskim. W 2017 roku współorganizowaliśmy rejs promocyjno-badawczy, załadowaną kontenerami barką. Więcej: „Kontenery na Wiśle”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 sierpnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2019 r.

 

W poniedziałek flisacy dopłynęli do przystani promowej w Nieszawie, fot. Andrzej GoinskiW poniedziałek flisacy dopłynęli do przystani promowej w Nieszawie, fot. Andrzej GoinskiW poniedziałek flisacy dopłynęli do przystani promowej w Nieszawie, fot. Andrzej GoinskiW poniedziałek flisacy dopłynęli do przystani promowej w Nieszawie, fot. Andrzej GoinskiW poniedziałek flisacy dopłynęli do przystani promowej w Nieszawie, fot. Andrzej GoinskiW poniedziałek flisacy dopłynęli do przystani promowej w Nieszawie, fot. Andrzej GoinskiFestiwal Wisły w Osieku, fot. Andrzej GoińskiFestiwal Wisły w Osieku, fot. Andrzej GoińskiFestiwal Wisły w Osieku, fot. Andrzej GoińskiFestiwal Wisły w Osieku, fot. Andrzej GoińskiFestiwal Wisły w Osieku, fot. Andrzej GoińskiFestiwal Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj KurasFestiwal Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj KurasFestiwal Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj KurasFestiwal Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj KurasFestiwal Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj KurasFestiwal Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj KurasZakończenie Festiwalu Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj KurasZakończenie Festiwalu Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj KurasZakończenie Festiwalu Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj KurasZakończenie Festiwalu Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj KurasZakończenie Festiwalu Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj KurasZakończenie Festiwalu Wisły w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone