Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Bohaterowie Zadwórza patronują rondu w Toruniu

Jedno z toruńskich rond nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza 1920, fot. Mikołaj Kuras
Jedno z toruńskich rond nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza 1920, fot. Mikołaj Kuras

Rondo na zbiegu ulic Przelot i Gminnej w Toruniu od 12 sierpnia nosi imię Bohaterów Zadwórza. W uroczystości nadania imienia uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

 

Bohaterowie Zadwórza to polscy obrońcy Lwowa, którzy 17 sierpnia 1920 roku niedaleko wsi Zadwórz pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego stoczyli bitwę z bolszewikami. W bitwie poległo 318 Polaków, a ze względu na heroiczną postawę obrońców, którzy uniemożliwili zdobycie przez bolszewików Lwowa, nazywana jest „polskimi Termopilami”.

 

Nadanie imienia rondu było inicjatywą zmarłego w czerwcu generała Zbigniewa Nowka, który aktywnie dbał o pamięć o niezwykłym bohaterstwie obrońców Lwowa. Jedną z takich akcji była książka „Zadwórz – Polskie Termopile” pod redakcją Nowka i prof. Wojciecha Polaka, wydana przez Urząd Marszałkowski.

 

 - 17 sierpnia 1920 roku odział złożony z zaledwie trzystu ochotników, w tym uczniów i studentów, stanął na drodze bolszewickich hord planujących zdobycie Lwowa. Miasto ocalało, lecz tych trzystu „wiernych prawom”, tak jak przed wiekami Spartanie Leonidasa, poległo – napisał w książce marszałek Piotr Całbecki.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 sierpnia 2019 r.

 Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2019 r.

Jedno z toruńskich rond nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza 1920, fot. Mikołaj KurasJedno z toruńskich rond nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza 1920, fot. Mikołaj KurasJedno z toruńskich rond nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza 1920, fot. Mikołaj KurasJedno z toruńskich rond nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza 1920, fot. Mikołaj KurasJedno z toruńskich rond nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza 1920, fot. Mikołaj KurasJedno z toruńskich rond nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza 1920, fot. Mikołaj KurasJedno z toruńskich rond nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza 1920, fot. Mikołaj KurasJedno z toruńskich rond nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza 1920, fot. Mikołaj KurasJedno z toruńskich rond nosi od dziś (12 sierpnia) imię Bohaterów Zadwórza 1920, fot. Mikołaj Kuras

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone