Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Europejskie Dni Dziedzictwa 2019

Jednym z wydarzeń Europejskich Dni dziedzictwa będzie konkurs pojazdów konnych w Lubostroniu, fot. Tymon Markowski
Jednym z wydarzeń Europejskich Dni dziedzictwa będzie konkurs pojazdów konnych w Lubostroniu, fot. Tymon Markowski

W najbliższy weekend (14-15 września) instytucje kultury w całej Europie otworzą bezpłatnie swoje drzwi dla zwiedzających w ramach drugiej odsłony tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. My szczególnie zapraszamy na wydarzenia odbywające się na Kujawach i Pomorzu. Regionalna inauguracja, połączona z galą wręczenia medali Hereditas Seaculorum, odbyła się 7 września w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

 

- Europejskie Dni Dziedzictwa to największy i najważniejszy społeczny projekt edukacyjny o ogólnoeuropejskim zasięgu. Służy przede wszystkim promowaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego, wspiera budowanie regionalnych tożsamości w oparciu o lokalną spuściznę kulturową. Pomagają w tym szeroko otwarte drzwi instytucji kultury i ogólnodostępne wydarzenia – napisał w okolicznościowym wydawnictwie marszałek Piotr Całbecki.

 

Tegoroczna 27. edycja EDD w naszym kraju odbywa się pod hasłem „Polski splot”, które nawiązuje do niełatwego procesu odbudowy państwa polskiego z ziem funkcjonujących w trzech rozbiorach. Jako regionalny motyw przewodni wybraliśmy architekturę dwudziestolecia międzywojennego. Dlatego chociażby inauguracja obędzie się w budynku Urzędu Marszałkowskiego, powstałym w latach 1927-1932.

 

Regionalne wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbywają się w Toruniu, Bydgoszczy, Aleksandrowie Kujawskim. Górsku (powiat toruński), Grudziądzu, Grucie (powiat grudziądzki), Inowrocławiu, Lubostroniu (powiat żniński), Łochowie (powiat bydgoski), Pile-Młyn (powiat tucholski), Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), Strzelnie (powiat mogileński), Skępem (powiat lipnowski, Wąbrzeźnie i Włocławku. Wśród proponowanych imprez są zwiedzanie Inowrocławia śladami architektury modernistycznej, festiwal historii jedzenia w Lubrańcu, spływa kajakowy Kanałem Noteckim splatającym europejskie drogi wodne, weekend z zabytkami techniki w Górniczej Wiosce w Pile, wystawa na temat materialnego dziedzictwa Skępego, spacer historyczny po Wąbrzeźnie.

 

Regionalnym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury. Wszystkie wydarzenia są opisane w informatorze EDD.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto poświęcone zabytkom Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 września 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 września 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone