Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Paszport Turystyczny: Święto Śliwki w Strzelcach, festyn w Kłóbce

W Strzelcach Dolnych odbędzie się coroczne Święto Śliwki, fot. Piotr Ulanowski
W Strzelcach Dolnych odbędzie się coroczne Święto Śliwki, fot. Piotr Ulanowski

W ten weekend z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Świeciu, gdzie już dzisiaj (6 września) rozpoczyna się Maraton Piosenki Osobistej oraz w Bydgoszczy, podczas Święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji, które przybliżą przemysłową historię miasta. Zainteresowanych folklorem zapraszamy do Kłóbki (powiat włocławski) na kolejny festyn z cyklu „Z życia dawnej wsi”, którego motywem przewodnim będzie wypiek chleba, a miłośników archeologii do Wietrzychowic (powiat włocławski) na festyn archeologiczny „Wehikuł czasu”.

 

Nasz Paszport Turystyczny to akcja podróżowania po najciekawszych miejscach na Kujawach i Pomorzu z propozycjami interesujących imprez w całym regionie. Więcej o paszporcie.

 

 • Świecie, 6-7 września
  Maraton Piosenki Osobistej

Wśród wielu wydarzeń muzyczno – wokalnych Konkurs Piosenki Osobistej wyróżnia fakt, iż dotyczy on twórczości autorskiej. Imponuje tym zarówno uczestnikom, jurorom, jak i widowni. Co roku we wrześniu spotykają się w Świeciu uznani artyści i twórcy będący na początku swojej artystycznej drogi. Z „osobistej” konwencji nie wyłamuje się nawet nagroda główna - statuetka „Punkt Widzenia”.

https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/36-maraton-piosenki-osobistej

 

Toruń

Od klimatycznej sztuki ulicznej - po blichtr Brodwayu i światła Hollywood. „Kot w Butach” (tym razem nie na Wyspach Bergamutach) opowie, a raczej – wymruczy, amerykański sen, a piraci popłyną łodzią przez ulice miasta wprost na Rynek Staromiejski. Czary? Nie… To Toruń tajemniczy i stary.

 • Toruń, 6-7 września
 1. Festiwal Teatrów Ulicznych - "Kot w Butach" i "Piraci"

https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/5-festiwal-teatrow-ulicznych-kot-w-butach-i-piraci

 

 • Toruń, 7 września
  BRAWO BROADWAY, HURRA HOLLYWOOD! - Finał 23. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura

https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/brawo-broadway-hurra-hollywood-final-23-miedzynarodowego-festiwalu-nova-muzyka-i

 

 • Bydgoszcz, 7 września
  TehoFest - Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

Po bydgosku - po mistrzowsku! Solidnie, rzetelnie, albo „fest robota”. Na nas czeka „fest sobota”!
Szlak TeH2O to nie tylko poprzemysłowe zabytki i ciekawe miejsca. To także interesujący ludzie. Za chwilę „jutro” stanie się „wczoraj”. Znów trochę wody upłynie w Brdzie. Poznając dawnych mistrzów fachu, doceńmy dzisiejszych ludzi rzemiosła. To bydgoska saga tkana z wielu życiorysów…

https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/tehofest-swieto-szlaku-wody-przemyslu-i-rzemiosla-teh2o

 

 • Strzelce Dolne, 7-8 września
  Święto Śliwki

Śliwka dopełnia smak lata. Jej aksamitny kolor wyróżnia się szlachetnością na tle rumianych jabłek
i ziemistych gruszek. Jest synonimem jesieni. Tej ciepłej, wciąż pełnej kwiatów, pachnącej miodem
i owianej zwiewną poranną mgiełką. Czas na wyprawę do Strzelec Dolnych, gdzie już dymią kuprowe kotły a nad drzewami nadwiślańskich sadów unosi się słodki zapach… Zapraszamy na Święto Śliwki!


https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/swieto-sliwki-0

 

 • Chełmno, 8 września
  Spacerki po Chełmnie - Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego “Polski splot – Śladami odzyskania niepodległości w Chełmnie”

Każde miasto ma swoją własną historię walki o wolność, swój własny sen o niepodległości. Chełmno opowie o tym ustami przewodnika podczas kolejnego niedzielnego spacerku…

https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/spacerki-po-chelmnie-europejskie-dni-dziedzictwa-kulturowego-polski-splot-sladami

 

 • Kłóbka, 8 września
  Festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Rośnij chlebie”

Proces przygotowania pieczywa jest niezwykły. To, co kiedyś należało do codziennego rytuału każdego wiejskiego domu, dziś jest traktowane z jeszcze większym namaszczeniem. Chleb nie jest zwykłym wypiekiem. To symbol dobrego plonu, urodzaju, dobrostanu gospodarzy. Widowisko „Pieczenie chleba” opowiada o zwyczajach i przesądach z tym związanych. Ponadto w programie pokazy czyszczenia i obróbki zboża, uruchomienie wiatraka „koźlaka” oraz warsztaty wyrobu i wypieku podpłomyków.


https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/festyn-folklorystyczny-z-cyklu-z-zycia-dawnej-wsi-pt-rosnij-chlebie

 

 • Wietrzychowice, 8 września
  XII Festyn archeologiczny „Wehikuł czasu”

Za sprawą „Wehikułu czasu” możemy wcielić się w rolę mieszkańca neolitycznej osady. Przy stanowiskach archeologii eksperymentalnej będzie można wypróbować swoje umiejętności lepienia glinianych naczyń, budowy chaty, wykonania strzały z krzemiennym grotem. Dowiemy się czym jest dziegieć, jak pozyskiwano i wytapiano rudy miedzi. Podpatrzymy jak w dawnych czasach wykonywano łodzie jednopienne, jakimi narzędziami i przedmiotami posługiwano się życiu codziennym. Poznamy też techniki strzelania z łuku i miotania oszczepem. Zamiast się miotać – jedźmy do Wietrzychowic!

https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/xii-festyn-archeologiczny-wehikul-czasu

 

 • Świecie, 8 września
  XI Dzień Bałabuna, czyli Święto Kociewskiego Ziemniaka

Zamek Krzyżacki w Świeciu przeżył niejedno oblężenie. Tym razem u jego stóp zostanie stoczony bój o bałabuna. Nie jest to bynajmniej nazwa pogańskiego bóstwa, ale pospolitego ziemniaka, kartofla czy pyry, którą na Kociewiu nazywają właśnie bałabunem. Smacznego! Pieczonego, smażonego, czy tłuczonego.


https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/xi-dzien-balabuna-czyli-swieto-kociewskiego-ziemniaka

 

 • Żnin, 8 września
  II Spotkanie Orkiestr Dętych "Żnińska jesień w rytmie marsza"

Jesień, jak kobieta… Zmienną jest. Czasem jawi się nam w nostalgicznych jazzowych nutach, czasem brzmi melodią z „Czterech Pór Roku” Vivaldiego. A czasem dumnie i dynamicznie wkracza w rytmie marsza w naszą, coraz chłodniejszą, rzeczywistość. Wypada dotrzymać jej kroku… Do Żnina marsz!


https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/ii-spotkanie-orkiestr-detych-zninska-jesien-w-rytmie-marsza

 

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

6 września 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone