Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich w Łubiance

Uroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Uroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Koło Gospodyń Wiejskich w Łubiance (powiat toruński) świętuje w tym roku 90-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w sobotę (7 września) odbyły się uroczystości jubileuszowe.

 

Członkinie koła działają całorocznie w kierunku upowszechniania tradycji i kultury ludowej. Oprócz cyklicznych imprez okolicznościowych angażują się również w inicjatywy gminne oraz wojewódzkie. Są współorganizatorkami wielu projektów, m.in. Dnia Seniora w Łubiance, podczas którego przyjmują seniorów poczęstunkiem oraz przygotowują dla nich przedstawienia artystyczne. Koło zaprasza także na różnorodne warsztaty rękodzielnicze (wykonywania ozdób świątecznych, szydełkowania) oraz kulinarne. Wiosną tego roku wspólnie z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubiance zorganizowano seminarium z pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

W czasie 90 lat działalności KGW Łubianka panie wzięły udział w wielu wystawach i targach, podczas których doceniono ich pracę licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Członkinie reprezentowały się już dwukrotnie podczas Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. Ich przepisy kulinarne znalazły się w książce kucharskiej pt. „Kuchnia z rodowodem”, wydanej przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu.


Koło powstało we współpracy Stowarzyszenia Ziemianek oraz ks. Zygfryda Ziętarskiego w 1929 roku. Przez 21 lat funkcje jego przewodniczącej sprawowała Józefa Szatanik, a od 10 lat na czele stoi Katarzyna Ziółkowska-Bytyń. W 2001 roku przy kole powstał zespół muzyczny Alebabki, który istnieje do dziś. KGW w Łubiance liczy obecnie 100 członkiń.

 

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonuje blisko 800 kół gospodyń wiejskich. W każdej gminie działa od kilku do kilkunastu takich organizacji. Koła zrzeszają średnio po 10-11 członkiń, ale są też takie, w których działa nawet 100 pań. Dzięki ich zaangażowaniu społeczność ma możliwość bliższego poznania tradycji swojego regionu.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 września 2019 r.

Ostania aktualizacja: 8 września 2019 r.

 

Uroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUroczystości jubileuszowe KGW w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone