Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

XXV jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie (zdjęcia)

XXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj Kuras
XXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj Kuras

W sobotę (14 września) rozpoczął się XXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Każda z dotychczasowych odsłon imprezy była poświęcona innej problematyce. Z okazji jubileuszu organizatorzy połączyli wątki tematyczne z poprzednich edycji. W ten sposób możemy przenieść się do starożytnych Egiptu, Grecji i Rzymu, indiańskiej wioski czy dalekiej Japonii. W otwarciu festynu uczestniczył wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

 

- W Biskupinie trwa 25. edycja Festynu Archeologicznego. Jest to okazja do pewnych podsumowań, a one wypadają znakomicie. Niezwykle atrakcyjny format festynów sprawił, że w dotychczasowych jego odsłonach wzięły udział setki tysięcy turystów, nie tylko z naszego kraju. Co roku organizatorzy przygotowują inny temat przewodni, który za każdym razem łączy interesującą formę popularnonaukowej zabawy z wiedzą o historii. W tym roku nie będzie inaczej, a nawet więcej, bo z okazji jubileuszu zobaczymy najciekawsze wątki z poprzednich lat - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Na festynowej scenie można zobaczyć wątki związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Goście wydarzenia słuchają opowieści nie tylko o życiu, ale również o obrządku pogrzebowym i mumifikacji. Pole bitwy zamienia się w miejsce zmagań rzymskich legionów z barbarzyńcami, na arenę wkraczają również gladiatorzy. W obozach wojskowych można zobaczyć broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Uczestnicy poznają też barbarzyńskie ludy m.in. Celtów, Gotów i Wandali, którzy niegdyś zamieszkiwali terytorium dzisiejszej Polski.

 

Odwiedzić można również Daleki Wschód. W pawilonie herbacianym prezentowane są ceremonia parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologia Japonii. Do walki na polu bitwy stają również wojownicy wczesnośredniowieczni. Organizatorzy prezentują pokaz mody wczesnośredniowiecznych ludów – można przekonać się samemu, czym różnił się ubiór Słowianina od Bałta, Wikinga czy Madziara. Są tańce przy muzyce dawnej, koncerty, gry i zabawy. Uczestnicy mają również okazję do odbycia rejsu prawdziwą łodzią wikingów.

 

Uczestnicy odbywają także podróż do Ameryki Północnej i indiańskiej wioski. Wśród propozycji prezentacje dotyczące życia codziennego Indian, strojów, broni oraz pokazy tańców Pow-wow. Swoje archeologiczne osiągnięcia w badaniach kultury indiańskiej prezentują polscy archeolodzy. W programie także koncerty, warsztaty tańca oraz liczne gry i zabawy.

 

Jubileuszowa edycja Festynu Archeologicznego odbywa się w dniach 14-22 września. Muzeum czekać będzie na turystów od 10 do 17 a w weekendy do 18. Bilety w cenie 18 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy), oraz promocyjne bilety rodzinne, dostępne są na stronie internetowej www.biskupin.pl oraz w kasie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Szczegółowy program dostępny na stronie internetowej muzeum.

 

Muzeum Archeologiczne nieustannie się rozwija i poszerza swoją ofertę. W ciągu ostatnich lat zostały zrealizowane zostały inwestycje za łączną kwotę ponad 4 milionów złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego:

  • budowa Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oraz obiektu gastronomicznego,
  • rekonstrukcja wioski wczesnośredniowiecznej -  11 zabytkowych chat w konstrukcji zrębowej oraz budynki gospodarcze: kuźnia, chlewik oraz gliniany piec chlebowy,
  • odtworzenie długich domów z okresu neolitu.

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest jednostką kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 września 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 października 2019 r.

 

XXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj KurasXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Filip KowalkowskiXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Filip KowalkowskiXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Filip KowalkowskiXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Filip KowalkowskiXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Filip KowalkowskiXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Filip KowalkowskiXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Filip KowalkowskiXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Filip KowalkowskiXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Filip KowalkowskiXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Filip KowalkowskiXXV Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Filip Kowalkowski

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone