Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina

Spoty filmowe z przygotowania potraw z gęsiny z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i Michela Morana nakręcono w odrestaurowanym dworku Orpiszewskich w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński
Spoty filmowe z przygotowania potraw z gęsiny z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i Michela Morana nakręcono w odrestaurowanym dworku Orpiszewskich w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

Ruszamy z doroczną jesienną kampanią gęsinową. Głównym wydarzeniem będzie jak zwykle mający swą wierną publiczność festiwal gęsiny w Przysieku (9 i 10 listopada). Tradycyjnie do mieszkańców regionu trafią gęsie tuszki (tym razem 2019), które będą wygraną w konkursach organizowanych przez lokalne i regionalne media, a potem daniem głównym na rodzinnym obiedzie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jak co roku przygotowujemy także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

 

- Nasza kampania to zaproszenie do wspólnego świętowania, dobrej zabawy, spędzenia czasu z rodzinami i z przyjaciółmi, którzy tak jak my chcą celebrować rocznicę odzyskania niepodległości radośnie i z dumą – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Tegoroczną kampanię rozpoczęliśmy od przygotowania filmowych przepisów na potrawy z gęsiną w roli głównej. W tym roku do udziału w promocji gęsinowej tradycji kulinarnej Kujaw i Pomorza marszałek Piotr Całbecki zaprosił gwiazdę telewizyjnych programów kulinarnych Michela Morana. Powstanie seria spotów filmowych, w których obaj panowie przygotowują świąteczne dania z tego smacznego i zdrowego mięsa.

 

Flagowym wydarzeniem kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” będzie zaplanowany na weekend poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości (9 i 10 listopada) Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku pod Toruniem. To największy w Polsce kiermasz produktów z gęsiny, który w ciągu dwóch dni odwiedza kilkanaście tysięcy osób. Festiwal, podczas którego prezentujemy również wiele innych produktów regionalnych i wyrobów rękodzielniczych, to także okazja do zgłębienia tajników kuchni oraz zdobycia informacji z zakresu zdrowego żywienia. W imprezie uczestniczyć będą znani polscy kucharze i promotorzy kulinarni, którzy zaprezentują swoje autorskie pomysły na potrawy z gęsiny. Jednym z gości będzie także Michel Moran, który przygotuje kulinarne prezentacje zakończone degustacją. Podczas festiwalu zwycięscy wystawcy otrzymają Złote Półgęski – nagrodę za najlepszy produkt z gęsiny dla producentów i wystawców uczestniczących w imprezie.

 

Marszałkowskiej kampanii gęsinowej od lat towarzyszy także festyn w Rypinie, który z roku na rok staje się coraz popularniejszą imprezą. W tym roku wydarzenie odbędzie się 10 i 11 listopada.

 

Zwycięzcy konkursów organizowanych przez lokalne i regionalne media otrzymają w tym roku łącznie 2019 świeżych gęsich tuszek z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej (powiat inowrocławski), które odbiorą w sobotę (9 listopada). Fundatorem nagród jest marszałek Piotr Calbecki. Do zabawy zapraszamy już teraz. W tegoroczną akcję włączyło się 58 redakcji. O szczegółach będziemy informować na naszym portalu i za pośrednictwem mediów – partnerów akcji (więcej).

 

Jak co roku zapraszamy również do udziału w gęsinowych konkursach organizowanych przez Urząd Marszałkowski. Wśród naszych propozycji konkurs plastyczny adresowany do dzieci, w którym do wygrania m.in. przybory plastyczne oraz gry i gadżety elektroniczne. Szczegóły na naszej stronie internetowej kujawsko-pomroskie.pl od 21 października. Dla całych rodzin przygotowujemy konkurs na relacje ze świątecznego obiadu z gęsiną w roli głównej. Na zwycięzców czekają m.in. zestaw rowerów i sprzęt gospodarstwa domowego. Szczegóły od 7 listopada.

 

Nieodłącznym elementem naszej akcji jest także serwowanie potraw z gęsiego mięsa przez restauracje w całej Polsce. Informacja o lokalach, które dołączą do naszej kampanii już wkrótce na stronie czasnagesine.pl

 

Czytaj także:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

1 października 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 października 2019 r.

 

Spoty filmowe z przygotowania potraw z gęsiny z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i Michela Morana nakręcono w odrestaurowanym dworku Orpiszewskich w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiSpoty filmowe z przygotowania potraw z gęsiny z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i Michela Morana nakręcono w odrestaurowanym dworku Orpiszewskich w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiSpoty filmowe z przygotowania potraw z gęsiny z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i Michela Morana nakręcono w odrestaurowanym dworku Orpiszewskich w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiSpoty filmowe z przygotowania potraw z gęsiny z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i Michela Morana nakręcono w odrestaurowanym dworku Orpiszewskich w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiSpoty filmowe z przygotowania potraw z gęsiny z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i Michela Morana nakręcono w odrestaurowanym dworku Orpiszewskich w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone