Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Zbrodnia pomorska – będą o tym uczyć w szkołach

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Nowy portal historyczno-edukacyjny „Zbrodnia pomorska 1939” i dotyczące zbrodni pomorskiej materiały edukacyjne dla szkół zaprezentował 8 października w Toruniu Instytut Pamięci Narodowej. Promocja pakietu dydaktycznego, adresowana przede wszystkim do nauczycieli i społeczności szkolnych, była częścią głównych kujawsko-pomorskich uroczystości poświęconych ofiarom przeprowadzonej na Pomorzu, tuż po rozpoczęciu drugiej wojny światowej, antypolskiej niemieckiej akcji eksterminacyjnej. W poprzedzającej spotkanie ceremonii złożenia kwiatów pod pomnikiem w Parku Pamięci uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.

 

- Trzeba przypominać te tragiczne karty w naszej historii, trzeba mówić o tym. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że się to już nigdy więcej nie powtórzy. Właśnie po to jest edukacja historyczna – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Portal "Zbrodnia pomorska 1939" działa pod adresem https://zbrodniapomorska1939.pl/

 

Zobacz też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 października 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 października 2019 r.

 

Ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej poprzedzająca promocję materiałów historyczno-edukacyjnych dla szkół, fot. UMWKPCeremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej poprzedzająca promocję materiałów historyczno-edukacyjnych dla szkół, fot. UMWKP

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone