Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Weekend z kulturą

Festiwal Teatrów Lalek otworzy tradycyjna parada baśniowa, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl
Festiwal Teatrów Lalek otworzy tradycyjna parada baśniowa, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Oratorium Mesjasz we Włocławku oraz Requiem Verdiego na zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego to nasze główne propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą. Oprócz tego zapraszamy na finał Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego, Vintage Photo Festival w Bydgoszczy, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek w Baju Pomorskim, koncert poetyckich interpretacji muzyki Chopina w Szafarni oraz warsztaty rodzinne w Horzycy i Wozowni.

 

W niedzielę (13 października) w bazylice katedralnej we Włocławku odbędzie się uroczysty koncert oratorium Mesjasz Jerzego Fryderyka Händla w wykonaniu Filharmonii Narodowej. W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zabrzmi dzisiaj (11 października) Requiem Verdiego.

 

Miłośników fotografii analogowej zapraszamy do Bydgoszczy, gdzie dzisiaj (11 października) rozpoczyna się Vintage Photo Festival. W ramach wydarzenia w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską. Motywacją do rozmowy będzie książka „Zawód: Fotografistka”, która przedstawia historię bydgoskich pionierek zawodowej fotografii. W niedzielę (13 października) w Salonie Hoffman zaplanowano spotkanie z fotografem przyrody Piotrem Górnym. Opowie on o występowaniu ptaków śpiewających w naszej okolicy oraz poruszy temat wykorzystania nowoczesnych metod w cyfrowej fotografii przyrodniczej. Więcej o festiwalu.

 

Oficjalne otwarcie 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”, organizowanego przez Baj Pomorski odbędzie się w sobotę (12 października). Wydarzenie otworzy tradycyjna parada baśniowa, która przejdzie przez Rynek Staromiejski. Pierwsze przedstawienia będzie można zobaczyć już dzisiaj (11 października). Festiwal potrwa do 19 października, a widzowie obejrzą spektakle artystów z Polski, Litwy, Holandii, Białorusi i Rosji. W programie znalazły się przedstawienia skierowane zarówno do dzieci jak i dorosłych, oraz wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty, dyskusje, kiermasz książek i przegląd spektakli teatrów osób niepełnosprawnych. Program festiwalu.

 

Vintage Photo Festival i Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Książnica Kopernikańska zaprasza na wieczory z polskim filmem fabularnym. Widzowie obejrzą dzisiaj (11 października) film w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skrórzewskiego „Prawo i pięść”. Przed seansem zaplanowano krótkie wprowadzenie, które przedstawi Beata Nicoś-Trenk, nauczyciel języka polskiego z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Wśród widzów rozdane zostaną książkowe albumy „Filmowe Kujawsko-Pomorskie” wydane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Kolejne seanse 8 listopada i 13 grudnia. Więcej informacji.

 

W sobotę (12 października) przed wejściem do mediateki przy ul. Raszei 1 rozpocznie się gra miejska „Przestępstwo w mediatece”. Na zwycięzców czekają bestsellery literatury sensacyjnej. Więcej informacji.

 

Wszystkich melomanów zapraszamy do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, gdzie w sobotę (12 października) odbędzie się koncert Śpiewnik Fryderyka Chopina. Przy akompaniamencie Rafała Tworka (fortepian) na scenie wystąpią Małgorzata Musialik i Katarzyna Witkowska. W programie znajdą się wokalne interpretacje dzieł Chopina do tekstów m.in. Justyny Holm, Wojciecha Młynarskiego i Jeremiego Przybory. Więcej informacji.

 

Warsztaty dla dzieci i opiekunów przygotowały Teatr im. Wilama Horzycy oraz Galeria Wozownia. W Horzycy odbędą się w niedzielę (13 października) jesienne warsztaty sensoryczne oraz niezwykłe spotkanie z baśnią Isaaca Bashevisa Singera. Więcej informacji. Galeria Wozownia zaplanowała warsztaty „oZNAKuj się”. Uczestnicy będą projektowali symbole/znaki identyfikujące ich samych oraz ich bliskich. Wzory zostaną wykorzystane do stworzenia przypinek. Więcej informacji.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Książnica Kopernikańska, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu i Galeria Wozownia są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 października 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 października 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone