Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Honory dla Olega Sencowa

Spotkanie z Olegiem Sencowem, fot. Andrzej Goiński
Spotkanie z Olegiem Sencowem, fot. Andrzej Goiński

W czwartek (24 października) w ramach festiwalu filmowego Tofifest odbyło się spotkanie z Olegiem Sencowem. Reżyser został uhonorowany Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W spotkaniu wzięła także udział wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

W tym roku obchodzimy 35. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Ksiądz Popiełuszko został zamordowany, ale jego idea zwyciężyła. Ten duchowny walczył jedną bronią. Mówił, że nawet w obliczu terroru, czołgów na ulicach, w obliczu stanu wojennego, zło należy zwyciężać dobrem. Ty jesteś naszym Popiełuszką XXI wieku. Dziękuję Ci za wielkie świadectwo – mówił w swojej laudacji marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Oleg Sencow to ukraiński reżyser. Kiedy w 2014 roku Rosja anektowała Krym, Sencow wziął udział w antyrządowych protestach. W 2015 roku został skazany przez rosyjski sąd na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Proces był krytykowany przez międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka, a Sencow podkreślał, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. W 2018 roku, domagając się uwolnienia Ukraińców przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach, reżyser rozpoczął trwający 145 dni strajk głodowy. Sencow wrócił na Ukrainę 7 września 2019 roku w ramach wymiany więźniów z Rosją.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 października 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 października 2019 r.

 

Spotkanie z Olegiem Sencowem, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z Olegiem Sencowem, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z Olegiem Sencowem, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z Olegiem Sencowem, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z Olegiem Sencowem, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z Olegiem Sencowem, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z Olegiem Sencowem, fot. Andrzej Goiński

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone