Aktualności

Kalwaria Pakoska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Kalwaria Pakoska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Spotkania na Szlaku Piastowskim

„Szlak Piastowski – nowe wyzwania” pod taką nazwą w Poznaniu odbędzie się 14 listopada V międzyregionalna konferencja dotycząca jednego z najstarszych szlaków kulturowych w Polsce. Do 15 listopada czekamy na filmy zgłoszone do konkursu „Z kamerą wśród Piastów”.

 

Zapraszamy do udziału w konferencji administratorów obiektów szlaku, samorządowców z województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, organizacje pozarządowe oraz wszystkich, którzy chcą współpracować na rzecz jego rozwoju. Spotkanie jest organizowane przez Radę Programowo-Naukową ds. Szlaku Piastowskiego oraz samorządy obu województw. Podczas konferencji będą prezentowane działania prowadzone na Szlaku Piastowskim tj. opracowanie koncepcji strategii komunikacji Szlaku Piastowskiego, analiza dostępności atrakcji szlaku w województwie wielkopolskim oraz dobre praktyki stosowane w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

 

Program konferencji

 

Koncepcja strategii komunikacji Szlaku Piastowskiego powstanie w ramach projektu Cult-CreaTE Programu Interreg Europe. Celem podstawowym projektu to upowszechnienie turystyki kreatywnej i kulturalnej, uznawanej za nową generację branży turystycznej, która angażuje samych turystów i mieszkańców do aktywnego współtworzenia produktów turystycznych.

 

Szlak Piastowski to trasa turystyczna o unikatowych walorach historycznych, kulturowych i edukacyjnych. Przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie i województwo wielkopolskie łącząc obiekty i zabytki związane  z początkami państwa polskiego  i pojawieniem się religii chrześcijańskiej na naszych ziemiach. W województwie kujawsko-pomorskim obiekty Szlaku Piastowskiego znajdziemy w: Biskupinie, Gąsawie i Marcinkowie Górnym, Wenecji, Żninie (wszystkie powiat żniński), Mogilnie, Strzelnie (powiat mogileński), Inowrocławiu, Pakości, Gniewkowie, Kościelcu Kujawskim, Kruszwicy (wszystkie powiat inowrocławski), Radziejowie, Płowcach (powiat radziejowski), Włocławku, Brześciu Kujawskim, Kowalu (powiat włocławski).

 

Nad rozwojem szlaku czuwa Rada Programowo-Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego powołana przez marszałków województw: kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego. W 2012 r. marszałek Piotr Całbecki oraz marszałek Marek Woźniak podpisali list intencyjny w sprawie wspólnych działań na rzecz lepszego wykorzystania potencjału tej trasy.

 

Wstęp na konferencję jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych tematyką Szlaku Piastowskiego, należy się na nią zapisać do 8 listopada drogą mailową na adres: a.komorowska@kujawsko-pomorskie.pl lub telefonicznie: 56 6218423.

 

Konkurs filmowy

„Z kamerą wśród Piastów” to filmowy konkurs dla młodzieży szkolnej, zorganizowany przez Urząd Marszałkowski. Tegoroczna edycja stawia przed młodymi filmowcami nie lada wyzwanie – połączenia historii Piastów z czasami współczesnymi. Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń.

 

Celem konkursu jest promocja obiektów i miejsc związanych z kujawsko-pomorskim odcinkiem Szlaku Piastowskiego. Tematem tegorocznej edycji są „Piastowskie legendy i opowieści współcześnie”. Zadaniem uczestników jest przeniesienie bohaterów wybranej legendy lub opowieści w obecne czasy. W jury zasiada m. in. znany youtuber, Wojciech Drewniak, który popularyzuje historię Polski w ramach cyklu filmów „Historia bez cenzury”.

 

Zgłoszenia do konkursu można składać za pośrednictwem szkół, bibliotek, domów kultury i  organizacji pozarządowych. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody i zaproszenie na uroczystą galę podsumowującą. Wszystkie filmy, poza regularną oceną komisji konkursowej, będą również konkurowały o nagrodę publiczności. 

 

Departament Sportu i Turystyki

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 listopada 2019 r.