Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Centrum Pulmonologii wytycza krajowe standardy leczenia

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii (KPCP), które jako pierwszy ośrodek w kraju wprowadziło nowy, ratujący życie standard w leczeniu niewydolności oddechowej w przebiegu przewlekłych chorób płuc, zostało wyróżnione przez Ministerstwo Zdrowia za zaangażowanie w realizację ogólnopolskiego programu, który pozwolił na wprowadzenie tej metody leczenia w oddziałach chorób płucnych w całym kraju.

 

Niewydolność oddechowa w ciężkim zaostrzeniu przewlekłej choroby płucnej, na przykład przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, to czwarta najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. W krajach Europy Zachodniej od dawna stosuje się w takich przypadkach nieinwazyjną wentylację mechaniczną (NWM), czyli wspomagane oddychanie z użyciem respiratora połączonego z maską zakładaną na nos lub nos i usta pacjenta. Jest to bezpieczne i wygodne, bo nie wymaga intubacji (umieszczenia plastikowej rurki w tchawicy), nie ma też potrzeby stosowania jej wyłącznie w warunkach intensywnego nadzoru medycznego. Z badań europejskich ośrodków wynika, że pozwala zmniejszyć śmiertelność chorych aż o połowę.    

 

- Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii było jedną z pierwszych polskich placówek, które zdecydowały się tę metodę zastosować jako standard leczenia – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Jeszcze w 1999 roku – w oparciu o doświadczenie lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów oraz zakupy sprzętu – stworzono tu pierwszy w Polsce ośrodek leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i niewydolności oddychania, prowadzący kompleksową opiekę nad tego rodzaju chorymi – od terapii z użyciem NWM (w sytuacji krytycznej), poprzez diagnostykę przyczyn i opiekę ambulatoryjną, po przewlekłe leczenie tlenem i respiratorem w warunkach domowych.

 

To właśnie doświadczenie bydgoskich medyków zdecydowało, że Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na powierzenie KPCP koordynowania rządowego programu, polegającego na stworzeniu właściwie wyposażonych stanowisk nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej i właściwej opieki nad wymagającymi jej pacjentami, a także zbudowaniu ogólnopolskiej bazy danych takich pacjentów. Taka baza to, z jednej strony, narzędzie ułatwiające ocenę stanu chorego, z drugiej – narzędzie do długofalowego badania skuteczności NWM w naszych warunkach. Efektem programu jest stworzenie w całym kraju 36 sal ze stanowiskami NWM i  pilotaż rehabilitacji pulmonologicznej w warunkach domowych.

 

Uważa się, że efekty programu (trwał trzy lata, podsumowanie miało miejsce w listopadzie) to przełom w polskiej pulmonologii. Porównuje się je do wprowadzenia inwazyjnych metod w leczeniu zawału serca i leczenia dializowego w niewydolności nerek.

 

  • Więcej informacji o programie na stronie polvent.org oraz na stronie KPCP.

 

Centrum Pulmonologii jest jedynym w regionie ośrodkiem kompleksowego leczenia schorzeń układu oddechowego i jednym z najlepszych tego rodzaju szpitali w kraju. W ostatnim czasie wzbogaciło się o nowy, zautomatyzowany i niezwykle skuteczny system dezynfekowania i sterylizacji sprzętu, a także świeżo zakupione wyposażenie dla oddziału intensywnej terapii i segmentu diagnostyki obrazowej. Było jednym z beneficjentów pierwszego etapu naszego medyczne pakietu stulecia, czego efektem jest nowe skrzydło kompleksu szpitalnego przy ul. Seminaryjnej.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 grudnia 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone